آنچه درباره شبکه ققنوس و توکن پیمان باید بدانید!

اشتراک با دوستان

ققنوس یک شبکه بلاکچین ایرانی با پشتوانه دولتی است که با هدف آماده سازی زیرساخت های انقلاب صنعتی چهارم طراحی شده است. در واقع شبکه ققنوس حاصل نیاز بانک ها برای استفاده از مزایای بلاکچین است و در حال حاضر چهار بانک ملی، ملت، پارسیان و پاسارگاد در این پروژه نقش دارند.

تاریخچه کنسرسیوم ققنوس

در چند سال اخیر هر کشور به فراخور تکامل اقتصادی و علمی به مزایای زنجیره بلوکی پی برده و سازمان ها و نهادهای مالی آن کشور در جست و جوی راهکاری برای استفاده بهینه از این فناوری بوده اند. شاید بتوان گفت در ایران این تقاضا در بانک ها از دوسال پیش آغاز شد و برخی از موسسات مالی برای شناسایی و بهره بری از زنجیره بلوکی دست به کار شدند. ایده اصلی کنسرسیوم ققنوس با هدف متمرکز کردن تجربیات و جلوگیری از موازی کاری شکل گرفت.
در نتیجه کنسرسیوم ققنوس در بهمن ماه 97 تحت عنوان شرکت سهامی خاص فناوری های اطلاعاتی و مالی توزیع شده یکتا ققنوس پارس به مدیریت عامل ولی الله فاطمی (مدیرعامل اسبق بانک ملی) شروع به فعالیت کرد.

اهداف اصلی شبکه ققنوس

به گفته مدیر عامل بنیاد ققنوس هدف اصلی از تشکیل و فعالیت شبکه ققنوس آماده کردن بانک ها برای ورود به اقتصاد دیجیتالی است که اولین گام در این راستا دیجیتالی کردن یا توکنیزه کردن دارایی ها می باشد. در گام بعد ارائه کلیه خدمات دولتی در بستر ققنوس مدنظر است که لازمه آن ارائه یک توکن ذاتی درون شبکه است. این توکن در شبکه ققنوس توکن پیمان یا رمزارز پیمان نام دارد.

توکن پیمان یا رمزارز پیمان

توکن پیمان دارایی شبکه ققنوس است که پشتوانه آن طلاست و ارزش هر پیمان معادل با 30 سوت طلای 24 عیار است. واحد کوچک تر از پیمان، پیناتس نام دارد که هر توکن پیمان معادل ده میلیون پیناتس است.
طبق اطلاعیه بنیاد ققنوس در عرضه اولیه تعداد یک میلیارد توکن پیمان صادر خواهد شد که متناسب با فعالیت شبکه و پشتوانه طلا، توزیع می شود.
بیست درصد از عرضه اولیه توکن پیمان متعلق به شرکت های میزبان، 15 درصد برای کاربران عمومی، 5 درصد متعلق به گروه موسس و 60 درصد به صورت شناور خواهد بود که به صورت ماهیانه و متناسب با تقاضا عرضه می شود.
طبق تعریف سپیدنامه ققنوس،میزبان، متصدی تأمین زیرساخت پردازش شبکه ققنوس است که علاوه بر دسترسی به دفترکل، در تهیه بسته پیشنهادی تراکنش های قابل ثبت در دفترکل و همچنین سازوکار راستی آزمایی و رأی گیری مبتنی بر اجماع ققنوس برای ثبت تراکنش ها مشارکت دارد. میزبان ها دارای شرایط خاصی هستند و زمان عرضه اولیه آن ها از 10 بهمن 97 تا 1 شهریور 98 می باشد.
طبق آخرین اطلاعیه ها عرضه اولیه برای کاربران عمومی از ابتدای تیر 98 آغاز خواهد شد و طبق برداشتی که از سپیدانامه ققنوس می شود کاربران عمومی توسط میزبان ها احراز هویت شده و در ازای پرداخت طلا مالک توکن پیمان می شوند. طلای کاربران با هدف تامین پشتوانه پیمان دریافت شده و توسط میزبان ها نگه داری می شود.
عرضه اولیه شناور نیز به مقدار 60 درصد از تاریخ 1 دی ماه 98 آغاز خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *