اتریوم کلاسیک چیست و چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

اشتراک با دوستان

اتریوم کلاسیک بلاک چین اصلی شبکه اتریوم است. یک اکوسسیتم جدید که در آن نیز قراردادهای هوشمند می تواند شکل بگیرد.

 

تولد اتریوم کلاسیک

قبل از آشنایی با اتریوم کلاسیک با دو مفهوم فورک و DAO باید آشنا شوید. فورک در واقع روش های ارتقا شبکه بلاک چین است که به دو شکل سافت و هارد فورک انجام می شود. DAO یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز یک هارد فورک اتریوم یا به صورت خلاصه یک قرارداد هوشمند بود. کار این قرارداد هوشمند تامین مالی اپلیکیشن هایی بود که در بستر بلاک چین اتریوم راه اندازی می شدند. البته هر اپلیکیشنی اجازه استفاده از خزانه مالی اتریوم را نداشت. اپلیکیشن ها برای اینکه بتوانند از منابع مالی شبکه اتریوم استفاده کنند باید در یک رای گیری شرکت می کردند. در این رای گیری کسانی حق رای داشتند که توکن های DAO را خریداری کرده بودند. این موضوع برای هر کسی که عضو شبکه اتریوم بود یک مزیت عالی محسوب می شد. بنابراین حدود 15 درصد از اتر های موجود به توکن های DAO تبدیل شد.

اما کسانی که قصد داشتند قرارداد هوشمند DAO را کنسل کنند باید از سیستمی با نام تابع جدایی (Split Function) استفاده می کردند. این تابع قرارداد را کنسل و توکن های DAO  را به اتر تبدیل می کرد. اتر های برگشتی تا 28 روز قابل برداشت و استفاده نبودند. متاسفانه این تابع دارای نقاط ضعفی بود که باعث شد هکرها از این طریق 50 میلیون دلار به شکل اتر برداشت کنند. خوشبختانه تا 28 روز هکرها نمی توانستند اترهای حساب خود را برداشت کنند. در این فرصت برنامه نویسان و متخصصان شبکه اتریوم باید کاری می کردند.

در مواجه با این اتفاق، جامعه اتریوم به دو دسته تقسیم شد. کسانی که معتقد بودند قانون، قانون است و قابل تغییر نیست. یعنی هیچ شخص یا سازمانی نباید تغییری در پروتکل های اتریوم ایجاد کند و فقط راه های هک دوباره بازنگری شود. عده دیگری که اغلب کسانی بودند که حسابشان هک شده بود، اعتقاد داشتند که باید راه های هک مسدود شود و سرمایه آن ها با ایجاد یک فورک در شبکه برگردانده شود.

در نهایت هر کسی راه خودش را رفت. گروه اول که اعتقادی به تغییر در ساختار بلاک چین نداشتند همان نسخه قدیمی بلاک چین اتریوم را با نام اتریوم کلاسیک (ETC) استفاده کردند. گروه دیگر شبکه ای جدید ایجاد کردند که سرمایه آن ها در آن به حسابشان برگردانده شد و نام آن اتریوم (ETH) شد. شبکه جدید مورد استقبال بیشتری قرار گرفت که در حال حاضر هم ارزش بازار آن بیشتر از اتریوم کلاسیک است.

 

مقایسه اتریوم کلاسیک با اتریوم

همان طور که گفته شد، اتریوم کلاسیک همان زنجیره بلوکی اصلی اتریوم است. بدون تغییر شبکه برای بازپس دادن سرمایه قربانیان هک. در حال حاضر ارزش اتریوم کلاسیک 11.24 دلار و ارزش کل بازار سرمایه آن یک میلیارد و 200 میلیون دلار است و در رتبه 15 ام ارزهای دیجیتال قرار دارد. در حالی که ارزش هر اتریوم 230 دلار و ارزش بازار سرمایه آن 23 میلیارد و 500 میلیون دلار می باشد. در ادامه مزایا و معایب اتریوم کلاسیک در مقایسه با اتریوم بیان می شود.اتریوم کلاسیک

 

مزایا و معایب اتریوم (ETH)

 • مزایا

 • اغلب متخصصان و برنامه نویسان اصلی اتریوم آن را ساپورت می کنند.
 • ماینرهای بیشتری در حال استخراج اتریوم هستند. این یعنی امنیت بیشتر.
 • گروهی از بزرگترین شرکت های تجاری دنیا طبق برنامه EEA با اتریوم پروژه مشترک دارند و این خود باعث اعتبار و ارزش اتر می شود.
 • معایب

 • اتریوم یکی از اصلی ترین اصول بلاک چین را شکست. بلاک چین ذاتا تغییرناپذیر است و تحت کنترل هیچ کس نیست. پس اگر یکبار این شبکه تغییر کرده است بار دیگر نیز ممکن است دچار تغییر و تحول شود.

 

مزایا و معایب اتریوم کلاسیک (ETC)

 • مزایا

 • حفظ اصالت شبکه بلاک چین و عدم تغییر در ساختار
 • سرمایه گذاری غول های سرمایه داری در اتریوم کلاسیک مانند بری سیلبرت
 • معایب

 • عدم اربتباط با شرکت های بزرگ تجاری برای فعالیت در بستر اتریوم کلاسیک
 • پشتیبانی از آن توسط کسانی که مخالف و رقیب شبکه اتریوم هستند

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

 

خلاصه مطلب
اتریوم کلاسیک چیست و چه تفاوتی با اتریوم دارد؟
عنوان مقاله
اتریوم کلاسیک چیست و چه تفاوتی با اتریوم دارد؟
توضیحات
اتریوم کلاسیک بلاک چین اصلی شبکه اتریوم است. یک اکوسسیتم جدید که در آن نیز قراردادهای هوشمند می تواند شکل بگیرد.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *