ارز دیجیتال به زبان ساده

اشتراک با دوستان

ارز دیجیتال به هر نوع پولی که به صورت دیجیتال موجود است گفته می شود. از سکه هایی که در بازی های کامپیوتری بدست می آورید تا موجودی حساب بانکی شما. اما در واقع ارز دیجیتال ترجمه اشتباه کلمه Cryptocurrency و منظور از آن ارز رمزنگاری شده است. ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده یک نوع پول در دنیای حقیقی است که فقط و فقط به صورت دیجیتالی موجود است. این پول در شبکه بلاک چین تعریف می شود و به دلیل ساختار شبکه امنیت بالایی دارد. دیگر ویژگی مهم ارز دیجیتال این است که تحت نظارت هیچ کشوری نیست و هر کسی از هرجایی می تواند حساب داشته باشد و انتقال پول انجام دهد.

چرا ارز دیجیتال پشتوانه ندارد؟

ارز دیجیتال

در حاضر پشتوانه پول کشورها قوانین مالی هر کشور است. در واقع بانک مرکزی هر کشور بر اساس اقتصاد کلان خود مشخص می کند که برای مثال به ازای هر دلار چقدر ریال باید پرداخت شود. از طرفی ارزش پول هر کشور، بر اساس عرضه و تقاضا نیز مشخص می شود. اما ارز های دیجیتال رایج تحت یک سیستم مرکزی نیستند. در واقع ارزش آن ها فقط بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود. این موضوع باعث می شود که حباب های ارزی در ارز دیجیتال ظاهر نشود و شفافیت بیشتری ایجاد شود.

امنیت تراکنش با ارز دیجیتال چگونه تامین می شود؟

ارز دیجیتال

تراکنش های ارز دیجیتال در یک سیستم ثبت اطلاعات با نام بلاک چین ( Block Chain ) انجام می گردد. بلاک چین یا زنجیره بلوکی ، مجموعه ای از بلوک های اطلاعاتی است که هر بلوک حاوی یک سری از داده های شبکه است. در واقع اطلاعات شبکه بلاک چین در یک جای متمرکز نگه داری نمی شود و به میزان وسعت شبکه، امنیت آن نیز بیشتر می شود. به زبان ساده در سیستم بلاک چین، هر کاربر و دستگاه کاربری او (کامپیوتر، لب تاپ یا گوشی هوشمند) یک بلاک از یک زنجیره است که یک سری از اطلاعات مجموعه در آن ذخیره است. ارز دیجیتال بر مبنای بلاک چین طراحی شده است. بنابراین اساسا از امنیت تراکنش بالایی برخوردار است.

 

 

بیت کوین اولین ارز دیجیتال

اولین و معروف ترین ارز دیجیتال با نام بیت کوین ( Bitcoin ) شناخته می شود. بیت کوین در سال 2009 توسط شخص به نام ساتوشی ناکاماتو معرفی شد. آن اوایل شاید کمتر کسی موفقیت بیت کوین را پیش بینی می کرد. بیت کوین، سال های ابتدایی را تا قبل از 2013 بسیار پر افت و خیز دنبال کرد. در آن سال ها ارزش هر بیت کوین بین 5 تا 16 دلار متغیر بود. سال 2013، سال شکوفایی بیت کوین شد به طوری که رشد 5700 درصدی را تجربه کرد. ارزش هر بیت کوین در ابتدای سال 2013، 13 دلار بود و در ابتدای سال 2014 به 770 دلار رسید. از آن سال تا اواخر 2016 تغییرات صعودی اما با افت و خیزی در ارزش بیت کوین اتفاق افتاد. در ماه فوریه سال 2018 ارزش بیت کوین به بیشترین مقدار خود یعنی 19666 دلار رسید. این روند کمی دچار نزول شد اما نشان می دهد که اقتصاد آینده جهان بر مبنای ارز دیجیتال می چرخد.

ارز دیجیتال بیت کوین

 

 

 

 

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

 

خلاصه مطلب
ارز دیجیتال به زبان ساده
عنوان مقاله
ارز دیجیتال به زبان ساده
توضیحات
ارز دیجیتال نوعی پول رمزنگاری شده است که فقط در دنیای مجازی تبادل می شود. در واقع بر خلاف تومان، دلار یا یورو به صورت کاغذی و سکه وجود ندارد. همچنین بر خلاف پول های رایج، پشتوانه فیزیکی یا قانونی ندارد. اما به کمک تکنولوژی بلاک چین، امنیت تراکنش با ارز دیجیتال آنقدر بالا است که روز به روز تراکنش های دیجیتالی بیشتر می شود. شما برای تراکنش با ارز دیجیتال نیاز ندارید که مدارک شناسایی ارائه نمایید و به راحتی می توانید خرید اینترنتی کنید یا کالا و خدمات خود را ارائه دهید. با ارز دیجیتال در صرافی دیجیتال آرمانی آشنا شوید.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *