بحث فقهی درباره حکم شرعی بیت کوین

اشتراک با دوستان

سومین نشست علمی در مرکز فقهی ائمه اطهار قم، با موضوع بیت کوین از منظر فقهی برگزار شد که در آن صاحبنظران دینی در مورد حکم شرعی بیت کوین بحث و تبادل نظر کردند.

در این نشست آیت الله فاضل لنکرانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره بیت کوین گفت:

اولین بحث این است که آیا بیت کوین را باید پول بدانیم یا مال هر چند که عده ای این را به عنوان پول می دانند. در واقع تعریف پول این است که به جای کالا می نشیند و در قبال آن کالا دریافت می شود و کاری به بیع یا غیر بیع بودن آن نداریم.

لنکرانی ضمن تاکید بر لزوم وجود پشتوانه برای پول ها افزود:

در دنیای امروز پشتوانه یک پول، دولت ها هستند و سوال این است آیا پول می تواند بدون پشتوانه باشد؟ در عرف و بازار پول جای یک طرف معامله می نشیند و فرقی نمی کند که  پول فیزیکی یا دیجیتالی جای کالا بنشیند، اما باید حتما پشتوانه داشته باشد.

فاضل لنکرانی با اشاره به این که کل سرمایه بیت کوین حدود 200 میلیارد دلار است و در صورت خروج سرمایه، ارزش بیت کوین صفر می شود، گفت:

این که پول در فضای مجازی است دلیل این نمی شود بدون پشتوانه باشد و به این که برخی افراد بگویند این پول است، نباید اعتنا کرد؛ چرا که جمیع عقلا و مردم باید بگویند پول اعتبار دارد و آن را تایید کنند.

وی در ادامه اضافه کرد:

زرگان و اقتصاددانان معامله ای را صحیح و عقلایی می دانند که هر طرف چیزی نصیبش شود. در معامله بیت کوین طرف وجود ندارد و نه می توانیم بگوییم پول است و نه مال. در واقع بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه می تواند از بین برود و علاوه بر این از مصادیق اکل مال بالباطل است به طوری که مانند قمار بازنده پول داده است و در عوض چیزی نصیبش نمی شود.

اما در مقابل حجت الاسلام عبدالحجت حق جو، پژوهشگر حوزوی، موضعی موافق با بیت کوین گرفت و گفت:

بحث بیت کوین بیشتر مربوط به سرمایه گذاری است و به عقیده ما از منظر فقهی اشکالی در آن وجود ندارد؛ همچنانکه مرحوم امام می‌ فرماید: ما دو جور مالیت داریم یکی مالی که ذاتا دارای منافع خاص است و دوم مالی که ذاتا ارزشی ندارد و به اعتبار است.

حق جو درباره اظهارات فاضل لنکرانی افزود:

ما چیزی که در خارج می‌ بینیم این است که مردم با پول های دیجیتال معامله می‌ کنند ولی آنچه در واقع اتفاق می‌ افتد غیر از این است؛ حضرت استاد فاضل لنکرانی فرمودند: بیت کوین چون پول است لزوما باید دارای اعتبار و پشتوانه باشد، چراکه در عرصه بین الملل مورد استفاده قرار می‌ گیرند در حالی که به نظر ما اصلا اینها پول نیستند.

خلاصه مطلب
بحث فقهی درباره حکم شرعی بیت کوین
عنوان مقاله
بحث فقهی درباره حکم شرعی بیت کوین
توضیحات
سومین نشست علمی در مرکز فقهی ائمه اطهار قم، با موضوع بیت کوین از منظر فقهی برگزار شد که در آن صاحبنظران دینی در مورد حکم شرعی بیت کوین بحث و تبادل نظر کردند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *