بررسی جامع وضعیت بیت کوین در ایران

اشتراک با دوستان

در این مقاله وضعیت بیت کوین در ایران به صورت جامع بررسی شده است. به موضوعاتی مانند تاثیر بیت کوین بر اقتصاد ایران ، قیمت بیت کوین ، نحوه خرید بیت کوین و خرید کالا با بیت کوین و همچنین استخراج بیت کوین در ایران ، پرداخته شده است.

 

بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران از لحاظ قانونی وضعیت مشخصی ندارد. علی رغم صحبت های امیدوار کننده مجلس و وزیر ارتباطات، تاکنون هیچ تصمیم شفاف و قانونی درباره بیت کوین گرفته نشده است. اولین موضع گیری رسمی درباره بیت کویین توسط بانک مرکزی در زمستان 96 گرفته شد. بانک مرکزی طی بخشنامه ای استفاده از بیت کوین در بانک ها و موسسات مالی زیرمجموعه را ممنوع کرد. اما این تصمیم در همین حد ماند. تا اینکه وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات موضع دیگری در رابطه با ارزهای دیجیتال گرفت. بسته ارزی شرط نهم مجلس دیدگاه وی درباره بلاک چین و لزوم استفاده از این تکنولوژی در سیستم بانکی مثبت بود و از لزوم تخصیص بودجه برای توسعه این فناوری سخن گفت. پس از آن تابستان امسال با تغییرات ناگهانی نرخ ارز ، اهمیت ارزهای دیجیتال و بیت کوین در ایران بیشتر احساس شد. به طوری که شرط نهم مجلس برای تایید بسته ارزی دولت، تعیین تکلیف ارزهای دیجیتال در ایران بود. اخیرا نیز یک گزارش کامل از وضعیت ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف و ارائه پیشنهاد برای ایران توسط مرکز پژوهش های مجلس ارائه شده است. اما اگرچه قرار بود تا آخر تابستان امسال وضعیت ارزهای دیجیتال و بیت کوین از لحاظ قانونی مشخص شود، اما همچنان این وضعیت مبهم ادامه دارد.

 

تاثیر بیت کوین بر اقتصاد ایران

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز تحت امر هیچ حکومتی نیستند. با این حال از امنیت کافی و سرعت بالایی برخوردارند. در حال حاضر با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا علیه اقتصاد ایران، یکی از راهکارهای خروج از این وضعیت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده و بیت کویین است. کاری که بسیاری از کشورها در حال انجام هستند. برای مثال ونزوئلا وضعیت اقتصادی مشابه با ایران دارد. دچار تحریم های اقتصادی امریکا است و ارزش پول ملی آن به شدت روبه کاهش است. اخیرا دولت ونزوئلا از ارز دیجیتال پترو رونمایی کرد تا مبادلات بین المللی خود را با این ارز انجام دهد. شاید یکی از راهکارهای حذف دلار از معاملات بین المللی کشور، ارائه یک ارز دیجیتال ملی یا استفاده از یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین باشد.

 

ارز دیجیتال ملی

قیمت بیت کوین در ایران

قیمت بیت کوین در ایران و در سراسر دنیا با دلار مشخص می شود و مقدار تقریبا یکسانی در همه جا دارد. اما تغییرات قیمت بیت کوین به شدت زیاد است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. همین موضوع پیش بینی قیمت بیت کوین را بسیار پیچیده می کند. از طرفی چون بیت کوین یک ارز بین المللی است، قیمت آن بر اساس دلار آمریکا در ایران محاسبه می شود. یعنی با تغییرات نرخ ارز، قیمت بیت کوین نیز افزایش و کاهش می یابد. بنابراین بیت کوین در ایران حکم دلار را دارد و خیلی از افراد برای حفظ ارزش پولی خود اقدام به خرید بیت کوین می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباه نحوه قیمت گذاری بیت کوین این مقاله را بخوانید.

قیمت بیت کوین را چه کسی مشخص می کند؟

 

نحوه خرید بیت کوین در ایران

خرید و فروش بیت کوین در ایران با دنیا کمی متفاوت است. این تفاوت هم ناشی از تحریم های بانکی می باشد. در دنیا صرافی های ارز دیجیتال به تعداد بیشمار وجود دارند که به راحتی مانند یک خرید اینترنتی با کارت های اعتباری بین المللی می توانید همه ارزهای دیجیتال را خریداری کنید.صرافی بیت کوین

تا چندی پیش ایرانیان برای خرید و فروش بیت کوین چاره ای جز استفاده از کارت اعتباری بین المللی یا استفاده از درگاه های پرداخت ارزی نداشتند. و تنها راه خرید بیت کوین استفاده از صرافی های ارز دیجیتال بین المللی بود. که حتی باعث ضرر و زیان های زیادی نیز شد. برخی از صرافی ها به بهانه تحریم آمریکا حساب بسیاری از ایرانی ها را مسدود کردند.

اما اخیرا با تلاش جوانان نخبه کشور صرافی بیت کوین و دیگر ارزها در کشور راه اندازی شده و راه سرمایه گذاری در بیت کوین هموار شده است. در صرافی های ارز دیجیتال ایرانی ، خرید و فروش بیت کوین ، اتریوم و دیگر رمزارزها با ریال و کارت های بانکی داخلی قابل انجام است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صرافی های ارز دیجیتال، این مقاله را بخوانید.

خرید و فروش ارز در صرافی ارز دیجیتال

 

خرید با بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران در شرایط فعلی فقط برای حفظ ارزش سرمایه بکار می رود. اما در بسیاری از کشورهای دنیا از بیت کوین برای خرید آنلاین استفاده می شود. بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها در آمریکا روش پرداخت با بیت کوین دارند. دستگاه پوز و دستگاه ATM بیت کوین رایج است و مردم به راحتی با کیف پول بیت کوین خود خرید می کنند. این روش پرداخت در ایران هنوز رایج نیست و بستگی به تصمیمات مجلس و دولت دارد.

 

استخراج بیت کوین در ایران

روش دیگری نیز برای بدست آوردن بیت کوین وجود دارد. این روش استخراج یا ماینینگ است. استخراج به فرایند تایید تراکنش های شبکه بلاک چین گفته می شود که نیاز به پردازنده های بسیار قوی دارد. در سراسر دنیا سرمایه گذاری های کلانی برای استخراج بیت کوین انجام می گردد. در سال های گذشته استخراج بیت کوین در ایران نیز به صورت محدود و زیرزمینی وجود داشت. با رشد چند صد درصدی بیت کوین در سال گذشته تب و تاب استخراج بیت کوین در ایران نیز بیشتر شد. تا اینکه چند هفته پیش استخراج رمزارزها و من جمله بیت کوین در ایران توسط رئیس اتحادیه فناوران رایانه مجاز اعلام شد. (مشاهده خبر)

استخراج بیت کوین در ایران از دو جنبه می تواند سودمند باشد. یک اینکه برای استخراج بیت کوین نیاز به سخت افزارهای قدرتمند می باشد که برق زیادی مصرف می کنند و نیاز به سیستم خنک سازی دارند. بنابراین هزینه برق و دمای هوا بسیار مهم است. ایران هم مناطق سردسیر بسیار دارد و هم هزینه برق در آن ارزان است. پس می تواند کشور مناسبی برای استخراج نه تنها بیت کوین بلکه دیگر ارزها نیز باشد. از طرفی دیگر استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها می تواند در تامین منابع ارزی موثر باشد. به عبارتی دیگر برق کشور صادر می شود. اما باید در نظر داشت که با گذر زمان رقابت برای استخراج بیت کوین بیشتر شده و به اصطلاح سختی شبکه آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است. به عبارت دیگر با گذر زمان سود حاصل از استخراج بیت کوین کم و احتمال رسیدن به سود نیز کمتر می شود. مطالب بیشتر درباره استخراج بیت کوین در مقاله ” نکاتی که قبل از ماینینگ باید بدانید

 

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
بررسی جامع وضعیت بیت کوین در ایران
عنوان مقاله
بررسی جامع وضعیت بیت کوین در ایران
توضیحات
بیت کوین در ایران از لحاظ قانونی بررسی شده و به موضوعاتی مانند تاثیر بیت کوین بر اقتصاد ایران ، قیمت بیت کوین ، نحوه خرید و خرید کالا با بیت کوین و استخراج بیت کوین در ایران پرداخته شده است.
نویسنده
ناشر
صرافی آرمانکس
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *