قانون ارز دیجیتال به زودی در مجلس بررسی می شود

اشتراک با دوستان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست 26 تیر ماه اعلام کرد که تا دو هفته آینده قانون ارز دیجیتال ارائه می شود. قانون ارز دیجیتال برای اولین بار مورد بررسی مجلس قرار می گیرد و تمام جوانب آن از رعایت قوانین مبارزه با پولشویی تا عدم تامین مالی تروریسم بررسی می گردد.

وضعیت نامشخص ارزهای دیجیتال در ایران

بانک مرکزی در اوایل اردیبهشت امسال طی بخشنامه ای استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در موسسات مالی کشور ممنوع کرد. در پی این بخشنامه، آذری جهرمی وزیر ارتباطات اعلام کرد که ممنوعیت ارزهای دیجیتال در سیستم مالی بانک مرکزی به معنای ممنوعیت یا محدودیت ارزهای دیجیتال در توسعه داخلی نیست.پور ابراهیمی قانون ارز دیجیتال

در همین راستا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست خبری ، فضای مجازی و ارزهای دیجیتال را بدون مرز توصیف کرد. پور ابراهیمی به دلیل اهمیت موضوع و به منظور روشن شدن قانون ارز دیجیتال ، دستور تشکیل کارگروهی متشکل از مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونت فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس، پژوهشکده‌ های تخصصی و بخش خصوصی را داد.

کارگروه بررسی قانون ارز دیجیتال

مقرر شد در این کارگروه پیش نویس ضوابط و قانون ارز دیجیتال با رعایت تمام جوانب مربوط به مبارزه با پولشویی، شفافیت مالی و عدم تامین مالی تروریسم ارائه گردد. به گفته پور ابراهیمی در صورتی که در این زمینه به قانون گذاری مجلس نیاز باشد، پیش نویس طرح پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس می رود و قانون ارز دیجیتال تصویب می گردد. اما در صورتی که به قانون نیاز نباشد، مجموع گزارش ها به شکل نامه ای به رئیس جمهور ابلاغ می گردد تا در دستور کار دولت قرار بگیرد.

طبق گفته پور ابراهیمی این هفته وضعیت قانون ارز دیجیتال مشخص می گردد. شاید یکی از راه های برون رفت از شرایط تحریم همین ارزهای دیجیتال باشد و با تصویب قانون ارز دیجیتال نقطه امیدی برای کاهش نرخ ارز ایجاد شود.

 

منبع:

www.eghtesadnews.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *