بیت کوین چیست ؟

اشتراک با دوستان

اگر می خواهید بدانید که بیت کوین چیست و چرا به وجود آمده است، این راهنما برای شماست. در اینجا نحوه کارکرد سیستم بیت کوین بدون نیاز به دانستن نکات فنی آن گفته شده و ویژگی تراکنش های بیت کوین و مقایسه آن با کارت های بانکی بیان شده است. همچنین منابع مورد نیاز برای آموزش بیت کوین و کار با آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

بیت کوین چیست ؟ پیدایش

جالب است بدانید که بیت کوین در پاسخ به بحران اقتصادی آمریکا در سال 2008 به وجود آمد. این بحران اقتصادی در کل جهان نیز ملموس بود و بسیاری از بانک های بزرگ مانند بانک برادران لمن ورشکست شدند. در آن سال یک بی اعتمادی گسترده به نظام پولی جهانی بین مردم و سرمایه داران به وجود آمد. مردم به ذخیره پول به روش های نامتعارف (خرید طلا و ذخیره در خانه) روی آوردند که زیاد امن نبود. در این بین جای خالی یک سیستم پولی امن و شفاف که دچار کمبود نشود، کاملا احساس می شد. سیستمی که نه بهره بانکی داشته باشد و نه هزینه تراکنش هایش بالا باشد. یک سیستم پولی که ارزش پول درآن افت نکند و تورم بر آن تاثیر نداشته باشد.

بیت کوین تورم ندارد
بر خلاف دلار و دیگر ارزهای فیات، بیت کوین تورم ندارد و روز به روز به ارزشش اضافه می شود.

 

این جای خالی با بیت کوین پر شد و اولین کاربرد بزرگ تکنولوژی بلاک چین به ظهور رسید. در واقع حل این مشکل بزرگ پولی در جهان با فناوری نوینی به نام بلاک چین حل شد. فناوری که در آن یک فرد یا یک گروه برای همه تصمیم نمی گیرد، بلکه همه افراد جامعه به یک اندازه در تصمیم گیری و امنیت جامعه کمک می کنند. برای آشنایی بیشتر با بلاک چین پیشنهاد می شود مقاله ” همه چیز درباره بلاک چین + کاربردهای جالب“را بخوانید.

بیت کوین توانست در کمتر از یک دهه اغلب مشکلات نظام پولی دنیا را حل کند. کنترل سیستم توسط جمع، امنیت بالا، کاهش هزینه تراکنش ها، حذف بهره بانکی، شفافیت کامل، حذف واسطه ها و حذف تورم از مزایای بیت کوین نسبت به سیستم پولی جهانی است. همین مزایا باعث شد که نه تنها اشخاص حقیقی بلکه شرکت های بزرگ و کوچک از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت جدید استفاده کنند.

 

روند رشد بیت کوین
رشد کیف پول های تولید شده بیت کوین از سال 2012 تا 2018

 

مفهوم بیت کوین چیست ؟ مقایسه بیت کوین با کارت بانکی

بیت کوین به زبان ساده مانند پول موجود در کارت بانکی شماست با این تفاوت که:

 • کارت بانکی شما را بانک صادر می کند اما حساب بیت کوین را شبکه بلاک چین ایجاد می کند.
 • بانک می تواند حساب شما را به هر دلیلی مسدود کند اما حساب بیت کوین حذف شدنی نیست.
 • در عابر بانک (ATM) می توانید کارت خود را وارد کنید و ریال تحویل بگیرید اما بیت کوین ماهیت فیزیک ندارد. (گرچه در حال حاضر عابر بانک بیت کوین نیز در سراسر دنیا استفاده می شود و با وارد کردن مشخصات حساب خود می توانید پول نقد دریافت کنید.)
 • بانک شما به هر دلیلی ممکن است در جامعه جهانی تحریم شود و حساب شما فقط در محدوده خاصی کاربرد دارد.(مانند وضعیت الان ما در ایران) اما بیت کوین توسط هیچ شخص یا حکومتی کنترل نمی شود و قابل تحریم نیست.
 • برای انتقال پول توسط کارت خود باید هزینه تراکنش بپردازید. اما هزینه تراکنش بیت کوین بسیار کم است.
 • از طرفی اگر پولی به کارت شما یا از کارت شما به اشتباه وارد یا خارج شود از طریق بانک قابل ردگیری است. اما بیت کوینی که از کیف پول بیت کوینی شما خارج شد به هیچ وجه قابل برگشت نیست.

بیت کوین آرمانکس

برای جواب به سوال مفهوم بیت کوین چیست ، ناچارا باید به سراغ بلاک چین برویم. بیت کوین یکی از هزاران کاربرد بلاک چین است. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده در یک شبکه غیر متمرکز بلاک چین است. شبکه غیر متمرکز یعنی شبکه ای از کاربران که تایید تراکنش ها و امنیت شبکه توسط هر یک از کاربران انجام می شود. به همین دلیل هر چه یک شبکه بلاک چین بزرگ تر و کاربران بیشتری داشته باشد، امن تر است. در شبکه بیت کوین هر تراکنش به شکل همتا به همتا انجام می شود و توسط یک کد 16 رقمی پیچیده که ترکیبی از اعداد و حروف است رمزگذاری می گردد. این کد توسط تابع هش تولید می شود. برای آشنایی بیشتر با تابع هش و کاربرد های آن به مقاله ” هش ( Hash ) و کاربردهای آن ” مراجعه کنید.

 

بیت کوین چیست و تراکنش های بیت کوین چگونه کار می کند آرمانکس

ویژگی تراکنش های بیت کوین چیست ؟

 • غیرقابل بازگشت

همان طور که گفته شد، تراکنش های بیت کوین غیرقابل بازگشت است. زمانی که چیزی را خرید کردید و بیت کوین از کیف پول بیت کوینی شما خارج شد و به هر دلیلی پشیمان شدید دیگر دیر شده است. چون هیچ کس نمی تواند این پول را برگرداند. مگر اینکه طرف مقابل را بشناسید و با مذاکره مبلغ خود را پس بگیرید.

 • غیر قابل شناسایی

ساخت حساب های بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نیاز به ارائه مدارک شناسایی ندارد. پس یک نفر با داشتن حساب شما نمی تواند ثابت کند این حساب برای شماست. همین قابلیت باعث شده که از بیت کوین برای انجام تراکنش های شخصی و سری استفاده شود.

 • سریع و و بدون مرز

تراکنش های بیت کوین در چند ثانیه انجام می شود و در چند دقیقه در شبکه تایید می گردد. در شبکه بلاک چین بیت کوین موقعیت مکانی اهمیتی ندارد. فرقی نمی کند که کجای دنیا باشید. در چند دقیقه می توانید بیت کوین بفرستید و دریافت کنید.

 • امنیت بالا

بیت کوین در یک سیستم رمزنگاری قوی طراحی شده است. هر شخص فقط با داشتن رمز خصوصی خود می تواند از حسابش برداشت کند. رمز خصوصی یک عبارت 256 بیتی است که هک آن غیرممکن است.

 • تحریم ناپذیری

برای خرید و فروش بیت کوین نیاز به اجازه هیچ کس ندارید. به راحتی استفاده از اینترنت می توانید از بیت کوین استفاده کنید. هیچ شخص یا حکومتی نیز نمی تواند فعالیت شما را در یک کشور تحریم کند.

 

 

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

 

خلاصه مطلب
بیت کوین چیست ؟
عنوان مقاله
بیت کوین چیست ؟
توضیحات
اگر می خواهید بدانید که بیت کوین چیست و چرا به وجود آمده است، این راهنما برای شماست. در اینجا نحوه کارکرد سیستم بیت کوین بدون نیاز به دانستن نکات فنی آن گفته شده و ویژگی تراکنش های بیت کوین و مقایسه آن با کارت های بانکی بیان شده است.
نویسنده
ناشر
آرمانکس
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *