زیر و بم بیت کوین ، اولین ارز دیجیتال

اشتراک با دوستان

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال یا پول الکترونیکی است. بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز، طوری طراحی شده است که بدون نظارت یک مرجع خاص (بانک مرکزی) معتبر است. بیت کوین بین کاربرهای شبکه بیت کوین به صورت مستقیم و بدون واسطه تبادل می شود. گرچه امروزه این تبادلات به کمک صرافی دیجیتال صورت می گیرد. تراکنش های بیت کوین در شبکه ای از کدهای رمزنگاری شده تایید می شود. تمام اطلاعات تراکنش ها در پایگاه داده ای متشکل از بلوک های اطلاعاتی به نام بلاک چین، ذخیره می گردد. جالب است بدانید که بیت کوین توسط شخص یا اشخاص نامعلومی طراحی شده است.

 

تاریخچه بیت کوین

گرچه هنوز هم مشخص نیست که چه کسی پشت قضیه بیت کوین است، اما بسیاری از کارشناسان، شخصی با نام “ساتوشی ناکاموتو” را طراح بیتکوین معرفی می کنند. در آگوست 2008 بود که سایت Bitcoin.org بالا آمد. سپس نرم افزار اپن سورس بیت کوین در ژانویه سال 2009 معرفی شد. ناکاموتو با هویتی نامشخص، اولین بلوک اطلاعاتی را با نام “بلوک جنسیس” ساخت. در این بلوک یک متن جا داده شده بود که جالب توجه است:

 

“و اکنون سوم ژانویه 2009، بار دیگر صدراعظم، در آستانه ورشکستگی بانک ها نجات یافت.”

بیت کوین

اولین تراکنش بیتکوین توسط شخصی با نام “هال فینی” انجام شد. او اولین کسی بود که نرم افزار بیت کوین را دانلود کرد و ناکاموتو 10 بیتکوین به او جایزه داد. (10 بیتکوین در حال حاضر برابر با 276 میلیون تومان است!)

در سال 2010 هیچ پیامی از ناکاموتو منتشر نشد و پس از آن اطلاعات هسته بیتکوین به دست شخصی با نام گاوین اندرسون افتاد. بعد ها موسسه ای با نام موسسه بیت کوین در آمریکا تاسیس شد که خود را حامی کاربران بیت کوین می داند. موسسه ای که مدیریت آن را اندرسون به عهده دارد.

 

تجارت با بیت کوین مجاز است یا ممنوع؟

به دلیل ماهیت غیر متمرکز سیستم بلاک چین، هیچ کشوری نمی تواند شبکه بیت کوین را از بین ببرد یا تغییرات فنی در آن ایجاد کند. اما هر کشور می تواند تجارت با بیتکوین یا خرید و فروش آن را ممنوع یا مجاز اعلام کند. در حال حاضر قوانین مربوط به بیت کوین در کشورهای مختلف متفاوت و متغیر است. برخی از کشورها بیت کوین را بررسی کرده و موضع مشخصی در برابر آن دارند و در بسیاری از کشورها هنوز موضع واضحی درباره بیتکوین اعلام نشده است. بیتکوین برای اولین بار در دیوان عالی آمریکا مورد بررسی حقوقی قرار گرفت و موجب تغییر در مفهوم پول شد. پس از آن کشورهای دیگر به بررسی بیتکوین پرداختند که در ادامه چند نمونه از تصمیمات آن ها ارائه شده است.

بیت کوین

بیتکوین در اتحادیه اروپا و گروه 7 (G7) شامل کشورهای کانادا، آمریکا، ایتالیا، ژاپن، انگلیس، آلمان و فرانسه مورد قبول و قانونی است. بیتکوین در اغلب کشورهای آسیایی مورد پذیرش است اما در کشورهای بنگلادش، نپال و کامبوج ممنوع است. در کشورهای ایران، اردن، هند و تایلند موضع مشخصی درباره بیتکوین اعلام نشده است. اما وزیر ارتباطات در اردیبهشت 97 از رونمایی ارز دیجیتال خبر داد. این خبر می تواند نوید بخش آینده خوب ارزهای دیجیتال در ایران باشد.

 

مدیریت شبکه بیت کوین با چه کسی است؟

هیچکس مدیر شبکه بیت کوین نیست. در واقع همه کسانی که از نرم افزارها یا اپلیکیشن بیت کوین استفاده می کنند، در مدیریت آن نقش دارند. نرم افزار بیتکوین یک نرم افزار اپن سورس است. بدین معنی که هر کاربری با تغییر در کدهای آن می تواند نسخه شخصی خود را تولید کند. اما در هسته اصلی بیتکوین و پروتکل های آن نمی تواند تغییری ایجاد کند.

 

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

شبکه بیت کوین شبکه ای از اطلاعات بلوکی است که روز به روز گسترش می یابد. گسترش شبکه توسط توسعه دهندگان و تحت پروتکل اصلی بیت کوین انجام می شود. به ازای هر واحد گسترش شبکه، به توسعه دهنده مقداری بیتکوین به عنوان جایزه داده می شود. به این فرآیند استخراج بیتکوین می گویند. البته هرچه شبکه وسعت بیشتری داشته باشد، گسترش آن یک کار پیچیده تر و انرژی بر می شود.

بیت کوین چگونه استفاده می شود؟

بیت کوین مانند پولی که در کارت اعتباری دارید استفاده می شود. نرم افزار یا اپلیکشن آن را نصب می کنید. یک حساب کاربری (بدون ارائه مدارک شناسایی) می سازید. حساب خود را به طرق مختلف شارژ می کنید و از موجودی حساب خود خرید اینترنتی می کنید.

ارزش هر بیت کوین چند تومان است؟

مانند ارزهای دیگر ارزش بیتکوین بسته به عوامل مختلفی نوسانات قیمت دارد. اما بالاترین ارزش بیت کوین در فوریه سال 2018 با مقدار 19666 دلار رقم خورد. اما پس از آن دچار افت شدید ارزش شد. در حال حاضر هر بیتکوین برابر با 6366 دلار است. با دلار 4200 تومانی ارزش هر بیت کوین برابر با 27 میلیون و ششصد و چهارده هزار تومان خواهد بود.

بیت کوین به تومان

فاکتورهای موثر در قیمت بیت کوین

در واقع هیچ شخص خاصی در قیمت گذاری بیت کویین تاثیر 100 درصدی ندارد. مجموعه خریداران ، فروشندگان و فاکتورهای مهم در بازار، قیمت بیت کویین را مشخص می کند. قیمت بیت کوین در سایت های شاخص مانند coindesk و coinmarketcap اعلام می شود و ممکن است قیمت بیت کوین در هر سایت متفاوت باشد. برای مثال در حال حاضر قیمت بیتکوین در سایت coindesk ، 6583 دلار و در سایت coinmarketcap ، 6609 دلار است.

یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری بیت کوین، میانگین قیمت خرید و فروش آن در صرافی های ارز دیجیتال است. در واقع در هر صرافی دیجیتال یک حجم از بیت کویین در یک بازه قیمتی مبادله می شود. سایت های شاخص این اطلاعات را از صرافی های مهم جمع آوری می کنند و قیمت بیت کویین را تخمین می زنند. اما این تنها عامل موثر نیست.

اگر یک کشور موضع خود را درباره بیت کویین اعلام کند در قیمت بیت کویین تاثیر دارد. اگر موضع اعلام شده مثبت باشد، قیمت بیت کوین را افزایش و اگر منفی باشد، قیمت آن را کاهش می دهد. برای مثال در سال 2014 دولت چین موضع مشخصی مقابل بیت کوین نداشت و در حال تصمیم گیری بود. در همین حین در سایت های خبری چین، شایعه شد که دولت چین بیت کویین را ممنوع می کند. همین خبر باعث شد که حدود 17 درصد ارزش بیتکوین افت کند. (قیمت آن از 575 به 475 سقوط کرد.)[1]

حوادث جنایی نیز در قیمت گذاری بیت کوین بی تاثیر نیست. برای مثال سایت سیلک رود یکی از سایت هایی بود که خرید وفروش مواد مخدر را به صورت آنلاین انجام می داد و برای جلوگیری از ردیابی، ارز دیجیتال بیت کویین، بین خریدار و فروشنده مبادله می شد. در سال 2013 این سایت توسط FBI مسدود و عوامل آن دستگیر شدند. این خبر افت قابل توجهی را در ارزش بیت کویین ایجاد کرد.[2]

اگرچه شخص خاصی نمی تواند قیمت بیت کوین را تعیین کند اما اشخاص موثر در بازار بیت کویین می توانند در قیمت آن تاثیرگذار باشند. در سال 2014 فردی با نام مستعار BearWhale در یک روز 30 هزار بیت کوین را با قیمت 300 دلار برای فروش گذاشت و ارزش بیت کوین را برای مدتی کاهش داد.

 

روش های سرمایه گذاری بیت کوین

 

  • استخراج بیت کوین

یکی از روش های سرمایه گذاری بیت کویین ، استخراج بیت کوین است. استخراج، یک مسئله فنی در حوزه ارزهای دیجیتال است که مفصلا در مقاله ” کسب درآمد از استخراج بیت کوین” توضیح داد شده است. به صورت خلاصه استخراج به معنی تایید تراکنش ها درون شبکه بلاک چین است. فرآیند تایید توسط کامپیوترهای قدرتمند یا ماینر انجام می شود. اما برای سرمایه گذاری لازم نیست با مفاهیم پیچیده استخراج آشنا باشید. استخراج بیت کوینبرای این کار می توانید یک ماینر خریداری کنید و خودتان شروع به استخراج بیت کوین نمایید یا به استخر استخراج بیتکوین بپیوندید. راهکار اول مقدار سرمایه گذاری بیشتر و تخصص بیشتر و به نسبت سودهی بیشتری دارد راهکار دوم سرمایه کمتر، تخصص کمتر و سود کمتری نیز دارد. استخر استخراج بیتکوین یک شبکه ای از کامپیوتر ها و پردازنده ها است که در سراسر دنیا به هم وصل شده اند تا عملیات ماینینگ را به کمک هم انجام دهند. شما با لب تاپ ، کامپیوتر خانگی یا گوشی موبایل می توانید به این شبکه یا استخر متصل شوید و به ازای استفاده از سیستم شما، درصدی از بیت کوین به دست آمده به شما تعلق می گیرد.

به طور کلی استخراج بیت کویین همیشه هم سودده نیست و نیاز دارد که در این زمینه سر رشته داشته باشید.

  • خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین روش دیگر سرمایه گذاری بیت کویین است که مقدار آن بستگی به جیب شما دارد. با توجه به موجودی حساب خود و اینکه سرمایه گذاری کوتاه مدت را می پسندید یا بلند مدت، می توانید اقدام به خرید بیتکوین نمایید. در زمان مناسب نیز بیت کویین خود را فروخته و سود کسب کنید. خرید و فروش بیت کوین عابر بانک بیت کوین ATMدر صرافی ارز دیجیتال در سراسر دنیا انجام می شود. که اغلب دارای سایت یا پلتفرم هستند و امکان خرید و فروش آنلاین را ایجاد کرده اند. همچنین دستگاه خودپرداز بیت کویین در اغلب کشورهای توسعه یافته راه اندازی شده که امکان پرداخت پول نقد و شارژ کیف پول بیت کوینی شما را فراهم می کند. اما برای خرید و فروش بیت کوین در ایران روش های دیگری وجود دارد که پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید: آموزش گام به گام خرید بیت کوین

  • پرداخت با بیت کوین

شرکت های بزرگ و کسب و کارهای نوین در حال ایجاد سیستم پرداخت با بیت کوین هستند. در این شرکت ها برای فروش محصولات یا ارائه خدمات گزینه پرداخت با بیت کوین نیز مشاهده می شود. این کار برای سرمایه گذاری بیتکوین در طولانی مدت بسیار سودمند است. علاوه بر اینکه مزیت رقابتی نسبت به دیگر رقبا ایجاد می کند، بخشی از درآمد مجموعه در حساب بیت کویین ذخیره می شود که مشمول مالیات نیز نمی شود. شاید در ایران نیز در آینده نزدیک شاهد سیستم پرداخت با ارز دیجیتال ملی باشیم.

 

انواع کیف پول بیت کوین

اولین چیز برای شروع سرمایه گذاری در بیتکوین یک کیف پول بیت کوین است. انواع مختلفی از کیف پول دیجیتال و کیف پول بیت کوین موجود است و از هر نوع صدها نمونه وجود دارد. به طور کلی کیف پول ها را به نرم افزاری ، سخت افزاری و کاغذی می توان دسته بندی کرد.

کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین نرم افزاری

  • دسکتاپ

در نوع دسکتاپ نرم افزار کیف پول بیت کوین روی سیستم کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ دانلود و نصب می شود. از هر سیستم فقط یک حساب بیت کوین می توان ایجاد کرد. کیف پول بیت کوین برای دسکتاپ یکی از امن ترین کیف پول هاست. در صورتی که از هک شدن یا ویروسی شدن سیستم پیشگیری کنید. در غیر این صورت امکان دارد کل حساب شما از بین برود.

 

  • آنلاین

در نمونه آنلاین کیف پول ها، نرم افزار ها در فضای ابری راه اندازی شده و در هر مکان و هر سیستمی که به اینترنت وصل می شود قابل استفاده است. با این حال به دلیل اینکه رمز شخصی شما در یک حافظه آنلاین است و این حافظه توسط شخص سومی کنترل می شود، امکان هک شدن و دزدی از حساب شما وجود دارد.

 

  • موبایل

نرم افزار های موبایلی یا اپلیکیشن ها بسیار سودمند هستند. چون هرجا و هر وقت در دسترس اند و امنیت خوبی هم دارند. اپلیکیشن کیف پول بیت کوین در انواع مارکت ها مانند گوگل پلی ، اپ استور و بازار موجود است.

 

کیف پول بیت کوین سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری رمز خصوصی شما را روی یک قطعه سخت افزاری شبیه فلش مموری است، ذخیره می کنند. با اینکه این نوع کیف پول تراکنش را به صورت آنلاین ثبت و تایید می کند، اما رمز خصوصی به صورت آفلاین نگه داری می شود. نحوه استفاده از آن نیز مانند فلش مموری است. کیف پول به سیستم متصل شده و با وارد کردن پین به شما اجازه انتقال بیت کوین می دهد. کیف پول بیت کوین سخت افزاری به شما اجازه خرید و فروش بیت کوین را به سهولت می دهد و رمز خصوصی شما را از فضای آنلاین و خطرات آن محافظت می کند.

کیف پول اتریوم

کیف پول بیت کوین کاغذی

کیف پول کاغذی دراقع پرینت رمز خصوصی و آدرس عمومی حساب بیت کوینی شما است. این کیف پول شامل یک کد QR برای شناسایی حساب شما توسط نرم افزار ها می باشد. شاید امن ترین روش نگه داری رمز عبور بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال همین برگ کاغذ باشد. نه هک می شود و نه ویروسی. برای انجام تراکنش با کیف پول کاغذی ، رمز و آدرس روی آن را در نرم افزارهای تراکنش بیت کوین وارد کرده و خرید و فروش انجام می گردد.

کیف پول اتریوم

خرید و فروش بیت کوین در صرافی بیت کوین

صرافی بیت کوین در واقع واسط خریدار و فروشنده بیت کویین است. مانند تمام صرافی ها که واسطه خرید و فروش دلار هستند. اما بر خلاف صرافی های سنتی، اکثر صرافی های بیت کوین به صورت آنلاین یا اینترنتی کار می کنند. سیستم خرید و فروش آن ها معمولا بر روی یک پلتفرم (سایت یا اپلیکیشن) پیاده شده است. صرافی بیت کویندر پلتفرم صرافی بیت کوین ، خریدار بیت کوین قیمت مورد نظر خود را ثبت می کند. زمانی که فروشنده ای تمایل به فروش با قیمت خریدار را داشت، پلتفرم به خریدار اطلاع می دهد.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید:

 

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

 

 

خلاصه مطلب
زیر و بم بیت کوین ، اولین ارز دیجیتال
عنوان مقاله
زیر و بم بیت کوین ، اولین ارز دیجیتال
توضیحات
بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال یا پول الکترونیکی است. بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز، طوری طراحی شده است که بدون نظارت یک مرجع خاص (بانک مرکزی) معتبر است. بیت کوین بین کاربرهای شبکه بیت کوین به صورت مستقیم و بدون واسطه تبادل می شود. گرچه امروزه این تبادلات به کمک صرافی دیجیتال صورت می گیرد. تراکنش های بیت کوین در شبکه ای از کدهای رمزنگاری شده تایید می شود. تمام اطلاعات تراکنش ها در پایگاه داده ای متشکل از بلوک های اطلاعاتی به نام بلاک چین، ذخیره می گردد. جالب است بدانید که بیت کوین توسط شخص یا اشخاص نامعلومی طراحی شده است.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *