نکاتی که قبل از ماینینگ باید بدانید

اشتراک با دوستان

ماینینگ در یک شبکه بلاک چین ،  به معنی فرآیند تایید تراکنش ها در آن شبکه است. به افراد یا سخت افزاری که این فرآیند را انجام می دهد ماینر می گویند. در ازای انجام این فرآیند به میانرها پاداش خوبی داده می شود. به همین دلیل ماینینگ یک روش کسب درآمد اینترنتی شناخته می شود. قبل از ورود به این بازار جدید حتما با مفاهیم اولیه و نکات مهم درباره ماینینگ آشنا شوید.

 

ماینینگ چیست؟ و ماینر کیست؟

ماینینگ یا mining یک کلمه انگلیسی به معنی معدن کاوی است. تا قبل از سال 2009 ، این کلمه فقط برای معدن کاوی سنگ ها و فلزات به کار می رفت. پس از تولد بیت کوین و شبکه بلاک چین، کلمه ماینینگ کاربرد جدیدی پیدا کرد. مفهوم ماینینگ به غیر متمرکز بودن شبکه بلاک جین بر می گردد. ماینینگ غیر متمرکز بودن یعنی هیچ شخص یا سازمانی بر انجام درست عملیات در بلاک چین نظارت ندارد. برای اینکه همه چیز درست و بدون خراب کاری هکرها انجام شود یک سری پروتکل تعریف می شود. نظارت بر این پروتکل ها بر عهده کاربران شبکه است. در واقع در شبکه بلاک چین همه کاربران ناظر بر درستی انجام تراکنش ها هستند. به عبارت دیگر زمانی یک تراکنش با موفقیت انجام می شود که اکثریت کاربران، آن تراکنش را طبق پروتکل های موجود بلامانع بدانند. بررسی مطابقت این تراکنش ها با پروتکل های تعریف شده را ماینینگ می گویند.

 

چرا ماینینگ درآمد زا است؟

این سوال پیش می آید که چرا شبکه بلاک چین در ازای ماینینگ پاداش می دهد! این پاداش از کجا تامین می شود؟کارمزد تراکنش ارز های دیجیتال

همان طور که گفته شد ، برای تایید تراکنش ها نیاز به یک فرآیند محاسباتی و پردازش آن است. هزینه این پردازش به عنوان کامزد از کاربران کسر می شود. کارمزد به دست آمده به عنوان پاداش در اختیار کسانی قرار می گیرد که بتوانند بخشی از این پردازش را با سخت افزارهای خود انجام دهند. البته هر چه کاربران شبکه بلاک چین بزرگ تر شود شبکه نیز گسترده تر و حجیم تر می گردد. ( طبق پژوهش های دانشگاه کمبریج در حال حاضر بین 3 تا 6 میلیون کاربر بیت کوین وجود دارد.) با گسترش شبکه فرآیند تایید تراکنش ها پیچیده تر شده و نیاز به پردازنده های قوی می باشد. در اصطلاح سختی شبکه بیشتر شده و احتمال درآمد زایی آن کمتر می شود.

 

آیا سرمایه گذاری در ماینینگ به صرفه است؟

به طور کلی با گذشت زمان سختی شبکه بلاک چین افزایش می یابد و تجهیزات قوی تر با مصرف انرژی بیشتر نیاز است. از طرفی قیمت ارز های دیجیتال من جمله بیت کوین بسیار متغیر است. ممکن است سرمایه گذاری برای ماینینگ انجام شود اما ارزش بیت کوین افت شدید یا افزایش شدیدی پیدا کند. ماینینگ در ایران شرایط بهتری نسبت به دیگر کشور ها دارد. چون یکی از نکات مهم در ماینینگ موضوع برق است و هزینه برق در ایران به نسبت ارزان است. به ویژه اینکه اخیرا استخراج بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته شد و خرید و فروش تجهیزات استخراج آزاد شده است. اما باید توجه داشت که سرمایه گذاری در ماینینگ به عنوان یک سرگرمی با بخشی کوچکی از سرمایه بهتر است انجام شود.

 

کدام کوین برای ماینینگ بهتر است؟

هر لحظه وضعیت سختی شبکه هر کوین در حال تغییر است. پس به صورت کلی نمی توان گفت کدام کوین برای ماین بهتر است. کوینی که امروز سودهی دارد شاید فردا فقط ضرر باشد. مقایسه ماینینگ کوین ها ماشین حساب هایی وجود دارد که بهترین کوین برای ماینینگ را بر اساس یک سری فاکتور مشخص می کنند. یکی از سایت هایی که سودهی ارز های دیجیتال را با هم مقایسه می کند ، coinwarz است. پس از ورود به سایت در قسمت بالا مشخصات دستگاه ماینر خود را وارد می کنید و بر اساس آن ارزهای دیجیتال را از لحاظ سودهی ، سختی شبکه و معیارهای دیگر رتبه بندی می کند.

 

مقایسه ماینینگ بیت کوین ، اتریوم و مونرو

 

  • ماینینگ بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر ارزشمندترین و قدیمی ترین کوین موجود است. اما این بدین معنا نیست که بیت کوین بهترین گزینه برای ماینینگ نیز می باشد. چون در حال حاضر پردازنده های بسیار قدرتمند ASIC در سراسر دنیا در حال استخراج بیت کوین هستند. برای کسی که سرمایه کم و متوسطی برای این کار دارد، توصیه نمی شود برای ماینینگ بیت کوین سرمایه گذاری کند. البته راه اندازی بیت کوین ماینر در مناطق سرد سیر با هزینه برق کم شاید قابل توجیه باشد.

  • ماینینگ اتریوم

اتریوم یک ارز دیجیتال با آینده ای روشن است. یکی از ویژگی های اتریوم این است که برنامه های کامپیوتری مختلفی بر اساس شبکه بلاک چین اتریوم می تواند ساخته شود. بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در حال تست برنامه های خود بر روی شبکه اتریوم هستند. کارشناسان پیش بینی می کنند که اگر یکی از شرکت های بزرگ سیستم خود را بر روی شبکه بلاک چین اتریوم راه اندازی کند، ارزش اتریوم جند برابر می گردد. از طرفی شبکه اتریوم دارای سختی کمتری بوده و می تواند در طولانی مدت گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

  • ماینینگ مونرو

ماینینگ مونرو از چند جهت می تواند گزینه برتر باشد. اول اینکه مونرو یک ارز غیر قابل ردگیری با سطح امنیتی بالا است. به این معنی که هیچ تراکنشی در شبکه مونرو قابل رد گیری نیست. همین ویژگی باعث شده که طرفداران مونرو به ویژه در ایران بیشتر شود. از طرف دیگر مونرو از الگوریتم هشینگ CryptoNote استفاده می کند. به همین دلیل هنوز هم ماینینگ مونرو با پردازنده های CPU یا GPU انجام می شود. استخراج مونرو برای مبتدیان و کسانی که سرمایه اندکی برای این کار کنار گذاشته اند مناسب می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

 

 

خلاصه مطلب
عنوان مقاله
نکاتی که قبل از ماینینگ باید بدانید
توضیحات
ماینینگ در یک شبکه بلاک چین ،  به معنی فرآیند تایید تراکنش ها در آن شبکه است. به افراد یا سخت افزاری که این فرآیند را انجام می دهد ماینر می گویند. در ازای انجام این فرآیند به میانرها پاداش خوبی داده می شود. به همین دلیل ماینینگ یک روش کسب درآمد اینترنتی شناخته می شود.
نویسنده
ناشر
آرمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *