هش ( Hash ) و کاربردهای آن

اشتراک با دوستان

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه از یک فرمول ریاضی پول در بیاورید؟ تابع هش ( Hash ) یک تابع بسیار پر کاربرد در علوم کامپیوتر است که بر اساس مبنای ریاضی ساخته می شود. ورودی تابع هش مجموعه ای از حروف و اعداد است و خروجی آن یک عبارت مشخص و قابل پیش بینی است. از تابع هش برای رمزنگاری ، ساخت ایمیل های تاییدیه ، سرچ کردن و بسیاری موارد دیگر استفاده می گردد. کسب درآمد از تابع هش در ساختار بلاک چین ارزهای دیجیتال تعریف می شود. برای آشنایی با کاربردهای تابع هش ادامه مطلب را بخوانید.

 

تابع هش ( Hash )  چیست؟

هش در واقع یک فرمول ریاضی است که داده های پیچیده و بزرگ را به یک  زنجیره ساده تر با طول مشخص تبدیل می کند. فرض کنید جدولی با هزار سطر و ستون دارید. که در هر خانه جدول یک متن بزرگ نوشته اید. برای جست و جو در این جدول به تابع هش نیاز دارید. تابع هش ، داده های موجود در هر خانه را به یک عدد مختصر و مفید تبدیل می کند. در واقع شما با جست و جوی متن مورد نظر خود به دنبال یک عبارت مختصر می گردید. بنابراین سرعت سرچ به صورت قابل ملاحظه ای بالا می رود.

هش

کاربردهای تابع هش ( Hash )

  • تایید پسورد

تاحالا به این فکر کرده اید که وقتی رمز جیمیل خود را وارد می کنید ، گوگل رمز شما را می داند یا نه؟ وقتی شما رمز ایمیل خود را وارد می کنید هیچ کس رمز شما را نمی داند پس چطور مطمئن می شوند که رمز شما درست است یا خیر؟ برای بررسی درستی رمز ها از توابع هش استفاده می کنند. برای مثال وقتی شما رمز خود را وارد می کنید، تابع هش رمز شما را به یک عبارت دیگر تبدیل می کند و آن عبارت با مقدار ذخیره شده در دیتابیس سایت مقایسه می گردد.

  • ایمیل تاییدیه

حتما تا حالا در سایتی ثبت نام کرده اید که برای تکمیل ثبت نام از شما بخواهد بر روی لینک ارسال شده به ایمیلتان کلیک کنید. شاید میلیون ها کاربر دیگر مانند شما در آن سایت ثبت نام کرده باشند. پس برای هر نفر باید یک لینک منحصر به فرد ساخته شود. این لینک شامل یک عبارت پیچیده و تصادفی است که به کمک تابع هش ساخته می شود. در واقع تابع هش مشخصات هر کاربر را به عنوان ورودی می گیرد و یک عبارت مشخص را تولید می کند.

  • ارزهای رمز نگاری شده

ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که در ساختار بلاک چین تعریف شده است. ساختار بلاک چین متشکل از بلوک های اطلاعاتی است که داده های شبکه در آن ها ذخیره می شود. هشاکثر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم برای تشویق کاربران به گسترش شبکه خود به ازای کشف بلوک های اطلاعاتی جدید، پاداش می دهند. کشف بلوک های اطلاعاتی جدید به کمک تولید یک تابع هش مناسب انجام می شود. به این کار استخراج بیت کوین یا ماینینگ می گویند. البته یافتن هش مناسب بسیار پیچیده و زمان بر است و با سعی و خطا انجام می شود. اما در صورت موفقیت پول خوبی نصیب ماینر یا استخراج کننده می گردد.

برای آشنایی بیشتر با استخراج بیت کوین و کسب درآمد از آن این مطلب را بخوانید.

خلاصه مطلب
هش ( Hash )  و کاربردهای آن
عنوان مقاله
هش ( Hash ) و کاربردهای آن
توضیحات
تابع هش ( Hash ) یک تابع بسیار پر کاربرد در علوم کامپیوتر است که بر اساس مبنای ریاضی ساخته می شود. ورودی تابع هش مجموعه ای از حروف و اعداد است و خروجی آن یک عدد طبیعی مشخص و قابل پیش بینی است. از تابع هش برای رمزنگاری ، ساخت ایمیل های تاییدیه ، سرچ کردن و بسیاری موارد دیگر استفاده می گردد.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *