همه چیز درباره بلاک چین + کاربردهای جالب

اشتراک با دوستان

بلاک چین ( blockchain ) که با نام های بلاکچین یا زنجیره بلوکی نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین ابداعات بشر پس از اینترنت است. در ادامه با بلاک چین به زبان ساده آشنا شوید و کاربردهای جالب آن را بشناسید.

 

بلاک چین چیست؟

فرض کنید سه شخص حساب و کتابی باهم دارند. روزانه مقداری پول بین آن ها جا به جا می شود. این حساب و کتاب ها می تواند به اشکال مختلفی ثبت شود:

  1. نوشتن مقدار بدهی در یک برگ کاغذ و امضای آن توسط بدهکار

کاری که در گذشته های دور بین تاجران و بازرگانان مرسوم بوده و هنوز هم بکار می رود. اما در این نوع ثبت همیشه امکان کلاهبرداری وجود دارد. فرد طلبکار نوشته را گم کند. یا فرد بدهکار بدهی خود را انکار کند.

  1. نوشتن بدهی در یک دفترچه حساب مشترک و نگه داری آن در یک مکان بی طرف

شاید شما هم این روش را بین خود و دوستانتان در یک سفر تفریحی تجربه کرده باشید. این روش برای حساب و کتاب بین چند نفر محدود خوب است. اما اگر تعداد اشخاص درگیر در معاملات زیاد شود، امکان دستبرد به دفترچه حساب بیشتر می شود. در مقیاس بسیار بزرگتر دفترچه حساب همان پایگاه داده است که اطلاعات حساب هزاران شخص در آن ثبت شده است. زمانی که پایگاه داده متمرکز باشد، امکان نابودی اطلاعات آن به هر روشی ممکن است.

  1. نوشتن بدهی در درفترچه حساب هر شخص

روش سوم این است که هر شخص یک دفترچه حساب داشته باشد. هر زمان تراکنشی بین دو شخص انجام می شود، همه افراد جمع شوند و این تراکنش را در دفترچه خود بنویسند. به عبارت دیگر یک تراکنش بین دوشخص در همه دفترچه حساب ها نوشته می شود. در واقع بجای یک پایگاه داده متمرکز، به تعداد افراد جامعه، یک دفترچه حساب وجود داشته باشد. مجموعه همه این دفترچه حساب ها یا پایگاه داده ها را بلاک چین می گویند. بلاک چین ( blockchain ) از دو واژه بلاک ( block ) به معنی بلوک اطلاعاتی یا دفترچه و چین ( chain ) به معنی زنجیره تشکیل شده است. در واقع بلاک چین به زنجیره ای از بلوک های اطلاعاتی اشاره دارد.

بلاک چین دفترچه

بلاک چین را چه کسی و چه زمانی ابداع کرد؟

بلاک چین رابطه مستقیمی با ارزهای دیجیتال دارد. اولین ارز دیجیتال یا بیت کوین بر مبنای بلاک چین طراحی شده است. در واقع ابداع بلاک چین برای بیت کوین صورت گرفت. پس می توان مبدع بلاک چین را همان ساتوشی ناکاموتو طراح بیت کوین دانست. ناکاموتو در سال 2008 مقاله ای منتشر کرد که برای اولین بار مفهوم و واژه بلاک چین را توضیح داد.

 

امنیت بلاک چین چگونه تامین می شود؟

امنیت اطلاعات در سیستم های تحت بلاک چین بسیار بیشتر از سیستم های اطلاعات مرکزی می باشد. برای مثال دزدی از بانک ساده تر از دزدی از جیب تمام افراد یک شهر است. هکر ها برای دسترسی به اطلاعات یک پایگاه مرکزی داده بالاخره راهی پیدا می کنند. اما در بلاک چین هر کاربر یک نسخه از اطلاعات مجموعه را دارد. هکر برای نفوذ به بلاک چین باید به بیش از نصفی از افراد مجموعه دسترسی داشته باشد.

بلاک چین

کاربرد بلاک چین چیست؟

همان طور که گفته شد، اولین و مهمترین کاربرد بلاک چین در مبادلات دیجیتال و ارزهای دیجیتال است. اما بلاک چین در هرگونه مبادله در فضای مجازی کاربرد دارد. چند نمونه از کاربردهای بلاک چین را در ادامه بخوانید:

  • بلاک چین تلگرام

اخیرا یکی از جالب ترین کاربردهای فناوری بلاک چین در تلگرام معرفی شد. مدیر تلگرام از نسخه بلاک چین تلگرام خبر داد. در این نسخه امکان تراکنش بر اساس ارز دیجیتال در تلگرام فراهم می شود. همچنین امکان فیلترینگ تلگرام توسط دولت ها بسیار محدود می شود.

بلاک چین تلگرام

  • قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند، پیمان مالی است که بین دو شخص بدون شناخت یکدیگر و دخالت شخص سومی ایجاد می شود. قراردادهای هوشمند بر اساس بلاک چین طراحی می شوند. یک نمونه از قرارداد هوشمند در اپلیکیشن های کرایه اتومبیل است. در بسیاری از کشورها، استارت آپ هایی ایجاد شده که بر اساس بلاک چین، اتومبیل را به مشتریان خود کرایه می دهند. شما با نصب اپلیکشین مربوطه نزدیک ترین اتومبیل پارک شده را پیدا می کنید و با همان اپلیکیشن درب خودرو باز شده، روشن کرده و حرکت می کنید. در انتهای مسیر هم خودرو را برای شخص بعدی پارک می کنید.

 

  • کارت هدیه

بسیاری از فروشندگان برای نگه داری مشتریان خود از برنامه های تشویقی و تخفیفی استفاده می کنند. در تکنولوژی بلاک چین برنامه هایی طراحی شده که فروشندگان به سهولت می توانند به مشتریان خود کارت هدیه بدهند و آن ها را برای خرید بیشتر تشویق کنند.

 

  • اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا IOT تکنولوژی آینده در کنترل اشیا پیرامون به کمک اینترنت است. در این فناوری هر شی (از یخچال گرفته تا اتومبیل و حتی سماور ) به اینترنت متصل است و توسط کاربر کنترل می شود. اینترنت اشیا در بستر بلاک چین کمک می کند که بسیاری از اشیا بدون دخالت انسان وظایف خود را انجام دهند.

بلاک چین اینترنت اشیا

  • بلاک چین ویکی پدیا

سایت های ویکی، شبه بلاک چین هستند. در سایت ویکی پدیا هر شخص می تواند مطلب خود را بنویسد و در کل سایت دیده شود. داده های نوشته شده توسط هر کاربر توسط همه کاربران دیده می شود. البته تفاوت هایی بین بلاک چین و ویکی پدیا وجود دارد. مانند سرور ذخیره سازی داده ها و مدیریت مرکزی.

خلاصه مطلب
همه چیز درباره بلاک چین + کاربردهای جالب
عنوان مقاله
همه چیز درباره بلاک چین + کاربردهای جالب
توضیحات
بلاک چین ( blockchain ) که با نام های بلاکچین یا زنجیره بلوکی نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین ابداعات بشر پس از اینترنت است. در ادامه با بلاک چین به زبان ساده آشنا شوید و کاربردهای جالب آن را بشناسید.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *