گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت ارز های دیجیتال در کشورهای مختلف

اشتراک با دوستان

مرکز پژوهش های مجلس برای کمک به تصمیم گیری بهتر در زمینه ارز های دیجیتال ، گزارشی با عنوان “ارز مجازی: قانون گذاری در کشورهای مختلف و پیشنهادها برای ایران” را منتشر کرد.

 

در این گزارش به موضوعات مختلفی که کشورهای گوناگون در حوزه ارز های دیجیتال تجربه کرده اند بحث شده است. یکی از این موضوعات بحث ارزهای دیجیتال ملی است. بر اساس این گزارش، ارز های دیجیتال ملی به دو صورت تعریف می شوند. یا یک سرمایه ملی پشتوانه ارزهای دیجیتال ملی است یا پول ملی پشتوانه آن می باشد. در روش اول ارز های دیجیتال ملی به ازای سرمایه ملی مانند نفت، طلا یا صنعت گردشگری قابل تولید است. مانند برنامه ای که ونزوئلا با ارز دیجیتال ملی خود با نام پترو انجام داد. هر بشکه نفت ونزوئلا ۶۲ دلار ارزش دارد. یعنی ۱۰۰ میلیون petro معادل ۶.۲ میلیارد دلار ارز حاصل از فروش نفت به اقتصاد این کشور کمک کرده و نرخ ارز دلار را به شدت کاهش می دهد. از طرفی وزیر تجارت خارجی ونزوئلا اعلام کرد از این پس واردات از کشور برزیل با پترو انجام می شود. بسیاری از شرکت های برزیلی نیز با این طرح موافقت کرده اند. در روش دوم به ازای ارزش پول ملی، ارز دیجیتال ملی ارزش گذاری می شود.

در این گزارش به موضوع کاهش هزینه تراکنش های مالی به ویژه تراکنش های بین المللی به کمک ارز های دیجیتال اشاره شده است. ارزهای دیجیتال به مراتب در شفاف سازی و سرعت بخشی به نظام مالی تاثیرگذار است. اما مسئله اصلی مرکز مبادله ارزهای دیجیتال است. برای مثال بیت کوین در ایالت متحده آمریکا به عنوان یک کالا و ابزار مالی در کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالا و کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور پذیرفته شده است. بنابراین بیت کوین شامل مقررات مالی و مالیاتی می شود.

 

دانلود گزارش “ارز مجازی: قانون گذاری در کشورهای مختلف و پیشنهادها برای ایران

خلاصه مطلب
گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت ارز های دیجیتال در کشورهای مختلف
عنوان مقاله
گزارش مرکز پژوهش های مجلس از وضعیت ارز های دیجیتال در کشورهای مختلف
توضیحات
مرکز پژوهش های مجلس برای کمک به تصمیم گیری بهتر در زمینه ارزهای دیجیتال ، گزارشی با عنوان "ارز مجازی: قانون گذاری در کشورهای مختلف و پیشنهادها برای ایران" را منتشر کرد.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *