حکیمی از اعلام سیاست های بانک مرکزی تا پایان سال خبر داد

اشتراک با دوستان

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن بیان مزایای رمزارزها از دلایل تاخیر بانک مرکزی در اعلام سیاست های خود گفت و از احتمال ارائه گزارش نهایی تا آخر سال 97 خبر داد.

به گزارش ستاد خبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ناصر حکیمی از دیده نشدن مزایای رمزارزها در پس تهدیدهای احتمالی گفت و افزود:

رمز ارزها مانند هر پدیده دیگری هم تهدید دارد هم فرصت. طبیعی است به صورت فرهنگی و سنتی و شاید بخاطر یک عکس‌العمل عادی انسانی، دربرابر تغییر مقاومت می‌کنیم. وقتی یک پدیده جدیدی می‌آید، اولین رویکرد ممکن است، انکار باشد و برای انکار هم طبیعتاً اول به تهدید و مضرات آن تمرکز می‌کنیم.

حکیمی اتخاد دیدگاه محافظه کارانه را در قبال رمزارزها امری طبیعی در مواجه با این پدیده نوین دانست و گفت:

اما واقعیت این است که هوشمندی، انسان یا سیاست گذار را باید به سمتی هدایت کند که از مزایای پدیده جدیدی که می آید بهره برداری کند و مواظب مخاطرات احتمالی آن هم باشد.

وی ضمن تایید معایب رمز ارزها به مزایای اساسی آن در نظام های مالی و افزایش امنیت اشاره کرد و افزود:

رمز ارزها در مقولاتی مانند پولشویی، رصد ناپذیر بودن برخی از تراکنش‌ها، خروج ارز، اخلال گری در سیستم پولی مخاطراتی دارند که برکسی پوشیده نیست اما از طرفی فرصت هایی را برای سیستم بوجود می‌آورد که بتوانیم با استفاده از آن نظام‌ های جایگزین مبادلات پولی را ایجاد کنیم. همچنین رمز ارزها می‌تواند موجب Securitize  (ایمن سازی) دارایی‌های غیر مولد هم باشد. این مساله مخصوصاً در خصوص نقد پذیر کردن یا قابل معامله کردن دارایی‌ها، راه حل دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی راهکارهای مبتنی بر نهادسازی را در دنیای امروز بسیار پیچیده و ناکارامد دانست و به بیان قابلیت های بلاک چین در رفع مشکلات نهادها و سازمان ها پرداخت و ادامه داد:

بنابراین بیش از هرچیز دیگری ضمن اینکه باید این هوشمندی را داشته باشیم که مخاطرات و تهدیدها را شناسایی کرده و در مقابل آن سیاست های مناسب را اتخاذ کنیم نباید فرصت ها را به خاطر مخاطرات از دست دهیم.

حکیمی در پاسخ به این سوال که دلیل تاخیر چندماهه در اعلام سیاست های بانک مرکزی پیرامون مسئله رمزارزها چه بوده، گفت:

برنامه ریزی ما این بود که سیاست بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها تا آخر شهریور امسال اعلام شود، سیاست‌ها حتی تدوین هم شده است منتهی با توجه به مشغولیت‌های زیادی که نهادهای تصمیم گیر در این خصوص دارند، هنوز این سیاست ها در صف بررسی است. واقعیت این است که از نظر فنی و تدوینی، کار در همان بازه زمانی شهریورماه به یک جمع بندی رسیده بود ولی از آن زمان به بعد توسط سیاست‌گذار و افرادی که باید در این خصوص تصمیم گیری کنند، در صف بررسی است.

ناصر حکیمی در انتها از روند مثبت سازماندهی رمزارزها در بانک مرکزی خبر داد و گفت:

گمان می‌کنم این موضوع در همین سال جاری، اتفاق بیافتد و سیاست‌های بانک مرکزی اعلام شود؛ اعلام سیاست‌ها، تا حد زیادی موضع سیاست گذار پولی را راجع به رمز ارزها مشخص می‌کند؛ و از طرف دیگر فضا را برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند، شفاف و همراه با آگاهی از نگاه حاکمیت می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
حکیمی از اعلام سیاست های بانک مرکزی تا پایان سال خبر داد
عنوان مقاله
حکیمی از اعلام سیاست های بانک مرکزی تا پایان سال خبر داد
توضیحات
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن بیان مزایای رمزارزها از دلایل تاخیر بانک مرکزی در اعلام سیاست های خود گفت و از احتمال ارائه گزارش نهایی تا آخر سال 97 خبر داد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

One thought on “حکیمی از اعلام سیاست های بانک مرکزی تا پایان سال خبر داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *