تولد دوباره ای کش (Ecash)، اولین ارز دیجیتال قبل از بیت کوین

اشتراک با دوستان

ای کش (Ecash)، اولین رمز ارز یا ارز دیجیتال است که توسط دیوید چام در سال 1982 تقریبا 26 سال قبل از بیت کوین معرفی شد. اما تا چندین سال به صورت ناشناس ماند.  بین سال های 1995 تا 1998 توسط یکی از بانک های آمریکایی به عنوان یک سیستم میکروپرداختی بکار گرفته شد. اخیرا موسس ای کش یک سیستم پرداختی بر مبنای بلاک چین با نام الکسیر Elixxir تاسیس کرده است.

 

تاریخچه ای کش (Ecash)

دیوید چام (David Chaum) یک متخصص کامپیوتر و رمزنگاری آمریکایی است که در سال 1982 مقاله ای با عنوان “امضای مخفی برای پرداخت های غیرقابل ردگیری” در مجله Advances in Cryptology منتشر کرد. این مقاله سرآغاز تمام ارزهای دیجیتال است که در آن ایده ذخیره و انتقال پول به صورت دیجیتالی و با امضای رمزنگاری شده مطرح شده است.

هشت سال بعد دیوید چام شرکتی با نام دیجی کش (DigiCash) و با نام تجاری ای کش (Ecash) تاسیس کرد. با سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری پروژه “ای کش” را به مرحله اجرایی رساند و یکی از بانک های آمریکایی (Mark Twain) حاضر به استفاده از آن در سیستم پرداختی خود شد. سه سال این همکاری ادامه داشت و بیش از 5000 هزار مشتری از این سیستم پرداختی استفاده می کردند. تا اینکه بانک Mark Twain توسط یک بانک اسرائیلی خریداری شد. بانک اسرائیلی با شرکت دیجی کش ادامه همکاری نداد چراکه خودش یکی از مدعیان کارت های اعتباری بود.

پس از این شکست، دوباره دیوید چام کار خود را از سر گرفت و با چندین بانک اروپایی وارد قرارداد شد. اما چون برای انجام تراکنش ها در سیستم ای کش، هزینه دریافت می شد، مشتریان زیادی جذب نکرد و در سال 1998 شرکت دیجی کش ورشکست شد.

 

تولد دوباه ای کش در الکسیر Elixxir

دیوید چام 63 ساله با بیش از 40 سال تجربه در زمینه رمزنگاری در حال راه اندازی سیستم پرداختی خود با نام الکسیر Elixxir است. سیستمی که گفته می شود به هدف نهایی شبکه های غیرمتمرکز از نظر امنیتی و سرعت می رسد. شیوه طراحی الکسیر به خلاف دیگر ارزهای دیجیتال است. در شبکه بلاک چین الکسیر، ابتدا تراکنش ها در بلاک ها جمع شده و بلاک ساخته می شود و سپس توسط گره ها ولیدیت می گردد.

گفتنی است که پروژه الکسیر توسط مدیر عامل ریپل سرمایه کلانی دریافت کرده است. کریس لارسن مدیر عامل ریپل و یکی از سرمایه داران حوزه ارز های دیجیتال در این باره می گوید:” دیوید چام برای بیش از 40 سال مدافع امنیت در دنیای دیجیتالی است. من افتخار می کنم که یکی از اولین سرمایه گذاران الکسیر هستم و روزهایی را می بینم که میلیون ها نفر از این سیستم در تراکنش های شخصی خود استفاده می کنند.

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

 

خلاصه مطلب
تولد دوباره ای کش (Ecash)، اولین ارز دیجیتال قبل از بیت کوین
عنوان مقاله
تولد دوباره ای کش (Ecash)، اولین ارز دیجیتال قبل از بیت کوین
توضیحات
ای کش (Ecash)، اولین رمز ارز یا ارز دیجیتال است که توسط دیوید شارم در سال 1982 تقریبا 26 سال قبل از بیت کوین معرفی شد. اما تا چندین سال به صورت ناشناس ماند. اخیرا موسس ای کش یک سیستم پرداختی بر مبنای بلاک چین با نام الکسیر Elixxir تاسیس کرده است.
نویسنده
ناشر
آرمانکس
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *