مقایسه ارز دیجیتال اتریوم و ریپل

اشتراک با دوستان

اتریوم و ریپل هر دو ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال هستند که بعد از بیت کوین در صدر جدول ارزهای دیجیتال قرار دارند. هر دو از آخرین تکنولوژی بلاک چین بهره می برند و هر دو دارای کوین منحصر به فرد هستند که هر شخصی در هر کجای زمین در کسری از ثانیه می تواند تراکنش انجام دهد. اما اتریوم و ریپل در ساختار دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه توضیح داده می شود. در ابتدا بهتر است با اتریوم و ریپل به صورت جداگانه آشنا شویم.

 

اتریوم چیست؟

اتریوم در سال 2015 توسط ویتالیک بوتیرین نوجوان روسی-کانادایی تاسیس شد. ایده اصلی آن ها خلق یک مزیت رقابتی نسبت به بیت کوین بود که علاوه بر انجام تراکنش بتواند بستری برای قراردادهای هوشمند باشد. بنابراین خیلی زود اتریوم به یک بستر بلاک چینی برای ایجاد قراردادهای هوشمند تبدیل شد. قرار داد هوشمند یک مکانیسم برنامه ریزی شده است که بدون نظارت شخص سومی، یک تراکنش در ازای یک سری شرایط انجام می گردد. این قابلیت بزری بود که شبکه اتریوم به دنیای ارزهای رمزنگاری شده اضافه کرد.به علاوه اینکه مانند بیت کوین در شبکه اتریوم برای تایید تراکنش ها نیز نیاز به شخص سوم نیست و ماینرها فرآیند تایید تراکنش ها را انجام می دهند. شبکه اتریوم دارای کوین ویژه خود با نام اتر و نماد ETH است که برخلاف بیت کوین دارای سقف نیست.

 

ریپل و تفاوت آن با اتریوم

بلاک چین ریپل در سال 2012 تقریبا 3 سال قبل از اتریوم توسط یک سازمان خصوصی به نام آزمایشگاه ریپل در سانفرانسیسکو طراحی شد. ایده اصلی آن ایجاد یک بستر نقل و انتقال مالی بین المللی بین موسسات و بانک های جهانی بود. درحال حاضر علاوه بر اینکه این هدف محقق شده است افراد حقیقی و شرکت های کوچک نیز می توانند از ریپل برای انتقال سرمایه استفاده کنند. ریپل نیز دارای کوین ویژه خود با نام ریپل و نماد XRP است و حداکثر مقدار تعریف شده آن 100 میلیارد عدد می باشد. از نظر سرعت و حجم تراکنش شبکه ریپل بسیار پیشرفته تر عمل می کند. هر تراکنش در شبکه ریپل 4 ثانیه و در اتریوم 16 ثانیه تایید می شود. تعداد تراکنش ها در یک لحظه در شبکه ریپل 1500 عدد و در شبکه اتریوم فقط 15 عدد می باشد.

اما از سوی دیگر قابلیت های شبکه اتریوم در قراردادهای هوشمند غیرقابل چشم پوشی بوده و یکی از انتقادهای وارد به شبکه ریپل این است که به صورت شبه متمرکز اداره می شود. بدین معنی که یک سازمان با چندین سهام دار و کارمند در حال سازماندهی و کنترل این شبکه هستند. این موضوع بر خلاف ذات بلاک چین است که بر مبنای حذف شخص سوم می باشد.

 

مطالب پربازدید:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *