ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا

اشتراک با دوستان

رئیس پلیس فتا در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس از خطرات و حقایق صنعت ارزهای دیجیتال در ایران و جهان گفت.

سردار هادیانفر با تایید منافع بلاک چین و ارزهای دیجیتال، به اشتباهات رایج افکار عمومی در این باره پرداخت و اظهار کرد:

گرچه ارزهای رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید آنلاین و آفلاین، سرمایه‌گذاری، معامله‌گری و نقل و انتقال پول بین طرفین رواج یافته است و می تواند فرصتی برای برخی از کشور ها نیز باشد ولی آزاد بودن شبکه “رمز ارزها” بویژه “بیت کوین” به معنای آن است که این ها متمرکز نیستند و به تعبیر دیگر صاحب ندارند و در برخی از اخبار منتشره برای مردم جهان اعلام شده است که هیچ گونه کنترل و نفوذی در این حوزه وجود ندارد.

هادیانفر با تاکید بر اینکه ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بر مبنای غیرمترکز بودن و عدم کنترل است، از تسلط صرافی های بین المللی و در نهایت تسلط آمریکا بر این صنعت پرده برداشت و اضافه کرد:

این “رمز ارزها” بدون پشتوانه بوده، عدم نفوذ و کنترل بر این ارزها نیز معنا ندارد به طوری که دستکاری در قیمت ها (ایجاد نوسانات بسیار بالا در قیمت این ارزها در صرافی ها ) و حمایت از تحریم های موسوم به UN Security Council Sanctions list and OFAC و همچنین تحریم کاربران ایرانی و قطع دسترسی آنان توسط کشورهای صاحب نفوذ در این حوزه نشان دهنده نفوذ و کنترل بر “رمز ارزها” بوده و موجب افزایش فوق العاده ریسک برای فعالیت های سرمایه گذاری و سفته بازی در حوزه رمز ارزها شده است.

رئیس پلیس فتا بومی نبودن صرافی های ارز دیجیتال را علت افزایش ریسک در سرمایه گذاری ایرانیان دانست و گفت:

در زمینه ذخیره و نگهداری” رمز ارزها ” در صرافی ها و کیف پول ها به خاطر بومی نبودن و خارج از دسترس بودن آنان برای کاربران ایرانی، احتمال کلاهبرداری با استفاده از ابزار و روش های دسترسی غیرمجاز وجود دارد. افراد فعال در این حوزه باید دقت داشته باشند که اکسچینج ها (تالارهای معاملاتی، صرافی های آنلاین) و کیف پول ها گلوگاه های اصلی “کریپتوکارنسی” هستند، هر لحظه احتمال کلاهبرداری از سوی آنان و از دست رفتن سرمایه سرمایه گذاران متصور است.

وی با اشاره به اینکه هنوز قانون یا سازکار قانونی درباره خرید و فروش ارزهای دیجیتال صادر نشده و در دست بررسی است خاطر نشان کرد:

تاکنون برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است. وب سایت های اینترنتی، کانال ها و گروه هایی در شبکه های اجتماعی بویژه شبکه اجتماعی تلگرام که خود در کشور ایران فیلتر است، در این زمینه راه اندازی شده و فعالیت می کنند که هیچ گونه مجوزی از سوی هیچ نهادی برای آنان تاکنون صادر نشده است و حتی برخی از وب سایت ها نیز برابر بررسی های صورت گرفته اقدام به کلاهبرداری می کنند.

سردار هادیانفر رئیس پلیس فتا در این باره اضافه کرد:

نظر و موضع دولت نیز در مورد رمز ارزها مشخص است و اگر بنا باشد قانونی در این خصوص ابلاغ شود و یا صرافی های در آن فعالیت نمایند، بانک مرکزی باید نظارت کند تا سرمایه شهروندان تضمین شود؛ ضمن اینکه پلیس فتا همیشه در حوزه رسیدگی و مبارزه با جرایم رایانه ای در کنار مردم عزیزمان است لذا با اشرافیت بر موضوع با هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده برخورد قانونی می کند و اجازه نمی‌دهد با سرمایه و امنیت سرمایه گذاری مردم، عده‌ای سودجو در خارج و داخل کشور بازی کنند.

هادیانفر در انتها از شهروندان خواست هرگونه فعالیت مجرمانه در ارتباط با ارزهای دیجیتال را از طریق بخش ارتباطات مردمی سایت پلیس فتا گزارش دهند.

 

منبع:

خبرگزاری صدا و سیما

 

مطالب پربازدید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا
عنوان مقاله
ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا
توضیحات
رئیس پلیس فتا در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس از خطرات و حقایق صنعت ارزهای دیجیتال در ایران و جهان گفت.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *