ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا

ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا
اشتراک با دوستان

رئیس پلیس فتا در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس از خطرات و حقایق صنعت ارزهای دیجیتال در ایران و جهان گفت.

سردار هادیانفر با تایید منافع بلاک چین و ارزهای دیجیتال، به اشتباهات رایج افکار عمومی در این باره پرداخت و اظهار کرد:

گرچه ارزهای رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید آنلاین و آفلاین، سرمایه‌گذاری، معامله‌گری و نقل و انتقال پول بین طرفین رواج یافته است و می تواند فرصتی برای برخی از کشور ها نیز باشد ولی آزاد بودن شبکه “رمز ارزها” بویژه “بیت کوین” به معنای آن است که این ها متمرکز نیستند و به تعبیر دیگر صاحب ندارند و در برخی از اخبار منتشره برای مردم جهان اعلام شده است که هیچ گونه کنترل و نفوذی در این حوزه وجود ندارد.

هادیانفر با تاکید بر اینکه ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بر مبنای غیرمترکز بودن و عدم کنترل است، از تسلط صرافی های بین المللی و در نهایت تسلط آمریکا بر این صنعت پرده برداشت و اضافه کرد:

این “رمز ارزها” بدون پشتوانه بوده، عدم نفوذ و کنترل بر این ارزها نیز معنا ندارد به طوری که دستکاری در قیمت ها (ایجاد نوسانات بسیار بالا در قیمت این ارزها در صرافی ها ) و حمایت از تحریم های موسوم به UN Security Council Sanctions list and OFAC و همچنین تحریم کاربران ایرانی و قطع دسترسی آنان توسط کشورهای صاحب نفوذ در این حوزه نشان دهنده نفوذ و کنترل بر “رمز ارزها” بوده و موجب افزایش فوق العاده ریسک برای فعالیت های سرمایه گذاری و سفته بازی در حوزه رمز ارزها شده است.

رئیس پلیس فتا بومی نبودن صرافی های ارز دیجیتال را علت افزایش ریسک در سرمایه گذاری ایرانیان دانست و گفت:

در زمینه ذخیره و نگهداری” رمز ارزها ” در صرافی ها و کیف پول ها به خاطر بومی نبودن و خارج از دسترس بودن آنان برای کاربران ایرانی، احتمال کلاهبرداری با استفاده از ابزار و روش های دسترسی غیرمجاز وجود دارد. افراد فعال در این حوزه باید دقت داشته باشند که اکسچینج ها (تالارهای معاملاتی، صرافی های آنلاین) و کیف پول ها گلوگاه های اصلی “کریپتوکارنسی” هستند، هر لحظه احتمال کلاهبرداری از سوی آنان و از دست رفتن سرمایه سرمایه گذاران متصور است.

وی با اشاره به اینکه هنوز قانون یا سازکار قانونی درباره خرید و فروش ارزهای دیجیتال صادر نشده و در دست بررسی است خاطر نشان کرد:

تاکنون برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است. وب سایت های اینترنتی، کانال ها و گروه هایی در شبکه های اجتماعی بویژه شبکه اجتماعی تلگرام که خود در کشور ایران فیلتر است، در این زمینه راه اندازی شده و فعالیت می کنند که هیچ گونه مجوزی از سوی هیچ نهادی برای آنان تاکنون صادر نشده است و حتی برخی از وب سایت ها نیز برابر بررسی های صورت گرفته اقدام به کلاهبرداری می کنند.

سردار هادیانفر رئیس پلیس فتا در این باره اضافه کرد:

نظر و موضع دولت نیز در مورد رمز ارزها مشخص است و اگر بنا باشد قانونی در این خصوص ابلاغ شود و یا صرافی های در آن فعالیت نمایند، بانک مرکزی باید نظارت کند تا سرمایه شهروندان تضمین شود؛ ضمن اینکه پلیس فتا همیشه در حوزه رسیدگی و مبارزه با جرایم رایانه ای در کنار مردم عزیزمان است لذا با اشرافیت بر موضوع با هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده برخورد قانونی می کند و اجازه نمی‌دهد با سرمایه و امنیت سرمایه گذاری مردم، عده‌ای سودجو در خارج و داخل کشور بازی کنند.

هادیانفر در انتها از شهروندان خواست هرگونه فعالیت مجرمانه در ارتباط با ارزهای دیجیتال را از طریق بخش ارتباطات مردمی سایت پلیس فتا گزارش دهند.

 

منبع:

خبرگزاری صدا و سیما

 

مطالب پربازدید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا
عنوان مقاله
ارزهای دیجیتال از دیدگاه رئیس پلیس فتا
توضیحات
رئیس پلیس فتا در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس از خطرات و حقایق صنعت ارزهای دیجیتال در ایران و جهان گفت.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو
۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?

Visit Us On InstagramVisit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Google Plus