عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

اشتراک با دوستان

فناوری بلاک چین و صنعت رمزارزی یکی از بسترهای پیشرفت بشریت در آینده است که نظام های حکومتی و مالی را دگرگون می کند. ایران و به ویژه نسل جوان در این زمینه حرکت شتابداری را آغاز کرده است که مرهون تحریم های آمریکاست.

سیاست تحریم چیزی شبیه به قهر است. شاید شما هم مانند من در دوران کودکی از این روش برای رسیدن به خواسته هایتان استفاده کرده اید. اما یادم هست از این روش وقتی استفاده می کردم که هیچ راه دیگری برایم نمانده بود. خواسته ام را گفته بودم، جیغ و فریاد کرده بودم و در نهایت ناخداگاه قهر می کردم. همه را تحریم می کردم حتی خودم را. نه با کسی حرف میزدم و نه غذا می خوردم. یادم هست که پدرم می گفت “هرکسی قهر کرد ضرر کرد”. درنهایت سر عقل می آمدم و به زندگی عادی برمی گشتم.

تحریم همان قهر است در یک مقیاس بزرگ تر و بین سازمان ها یا حکومت ها. اما ماهیت آن ها یکی است. راهکاری که آدم ها یا سازمان های ضعیف برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند. شاید اولین تحریم بین سازمانی را بتوانیم در صدر اسلام پیدا کنیم. زمانی که قریش در هدف خود که نابودی پیامبر و دین اسلام بود، ناکام ماند و در نهایت به مدت سه سال تازه مسلمانان را در شعب ابی طالب تحریم کرد.قهر ترامپ

باز به یاد حرف پدرم میافتم. شاید عبارت امروزی آن این باشد. هر کسی تحریم کرد ضرر کرد. در مسئله تحریم فرد یا سازمان تحریم شونده دچار مشکل می شود اما به همان نسبت فرصت پیشرفت خودساخته برای او افزایش می یابد. و در واقع تحریم کننده است که زمان از دست می دهد و پیشرفت طرف مقابل را به چشم می بیند.

در مسئله تحریم های بانکی آمریکا همین مسئله در حال وقوع است. ارتباط بانکی ایران در طی چندین سال گذشته و به ویژه در یک سال اخیر به شدت محدود شده است. نتیجه آن چه شد؟

نتیجه چیزی نشد جز حرکت دولت و مردم به سمت فناوری های جدید. شاید اگر این تحریم ها صورت نمی گرفت با این سرعت دولت به فکر طراحی رمز ارز ملی نمی افتاد و مردم با بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا نمی شدند. تا جایی که صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به رسمیت شناخته شده، بسیاری از مردم برای ورود و خروج ارز از رمز ارزها استفاده می کنند، دولت در تکاپوی تعیین دستورالعمل رمزارزی است و استارتاپ های بسیاری در این زمینه شروع به فعالیت کرده اند. امید است با همت جوانان و مسئولین این مملکت این حرکت بیش از پیش شدت گرفته و راهی به سمت عبور از دوران سرمایه داری شود.

در نهایت باز باید گفت: “عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *