ایجاد بزرگترین مزرعه استخراج بیت کوین در رفسنجان

اشتراک با دوستان

مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در حاشیه ششمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی ترانسفورماتور از آغاز عملیات ایجاد بزرگترین مزرعه استخراج بیت کوین به ظرفیت 60 مگاوات توسط یک سرمایه‌گذار چینی در رفسنجان خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در این کنفرانس خاطرنشان کرد:

تعرفه برق صادراتی برای ایام گرم سال و پیک 965 تومان است و برای فصول دیگر برای هر کیلووات ساعت 480 تومان تعیین شده است. پس این مصوبه دولت است و تصور نمی‌کنم که این مصوبه تغییری در آن ایجاد شود. همچنین استخراج کننده ارزهای دیجیتال اگر بدون مجوز اقدام به استخراج بیت کوین کنند از آنها خسارت خواهیم گرفت.

وی گفت:

فردا در رفسنجان اولین و بزرگترین مزرعه تولید بیت کوین به میزان 60 مگاوات عملیات اجرایی خود را با سرمایه‌گذاران چینی آغاز خواهد کرد که پیش از این در منطقه اقتصادی جلفا نیز درخواست ایجاد یک مزرعه تولید بیت کوین به ظرفیت 120 مگاوات وجود داشته است.

رجبی مشهدی با اشاره به ظرفیت تولید ترانسفورماتور در کشور گفت:

ظرفیت تولید ترانسفورماتور در کشور مناسب است و دیگر نیازی به واردات ترانسفورماتور نیست. همچنین در حال حاضر سالانه 10 هزار مگاولت آمپر ترانسفورماتور در کشور تولید می‌شود و صنایع دیگر نیز نیاز به ترانسفورماتور دارد و تولید کنندگان داخلی نیاز این صنایع را برآورده می‌کنند و نیاز به واردات ترانسفورماتور نیست. در واقع90 درصد از ترانسفورماتورهای کشور در حال حاضر توسط شرکت‌های داخلی ساخته می‌شود.

وی با تاکید بر طراحی های مناسب ترانسفورماتورها در داخل افزود:

ظرفیت ترانسفورماتورهای تولید شده متناسب با نقاط گرمسیر و سردسیر طراحی می‌شود و به خوبی پاسخگوی نیاز داخل است، به این ترتیب دیگر مثل سال‌های گذشته واردات ترانسفورماتور نداریم چرا که مقرراتی داریم که جریمه محور است و چنانچه ترانسفورماتورهای وارداتی استانداردهای ما را نداشته باشند جریمه‌های سنگینی باید بپردازند.

او اضافه کرد:‌

در حال حاضر در کشور 4 تا 5 شرکت ترانسفورماتورساز داریم و عمدتا وزارت نیرو به این شرکت‌ها بدهکار می‌شد اما سال قبل مطالبات آنها تسویه شد و امسال هم به صورت حواله ارزی مطالبات آنها را پرداخت کردیم.

رجبی مشهدی با مقایسه مصرف برق در سال گذشته و سال جاری گفت:

مصرف برق در سال 98 در ساعات پیک نسبت به سال 97 یک درصد رشد داشت در حالی که در دهه‌های گذشته این رشد مصرف 5.2 درصد بود. پس با تشویق بخش خانگی و صنایع و کشاورزی توانستیم امسال مدیریت مصرف خوبی به میزان 3874 مگاوات را به دست آوریم.

وی ادامه داد:

 8 میلیون مشترک مصرف خانگی زیر الگوی مصرف هستند و ما تلاش می‌کنیم اقدامات تشویقی را سال آینده ادامه دهیم و با استفاده از استارتاپ ‌ها قصد داریم هزار مگاوات بیشتر از امسال مدیریت مصرف و کاهش مصرف برق داشته باشیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با بیان اینکه قصد داریم استانداردهای بین المللی را در زمینه مصرف انرژی داشته باشیم افزود:

در پیک مصرف برق ما همواره محدودیت‌هایی در تامین برق داریم، توصیه ما این است که به لحاظ کارایی و بازدهی انرژی در وضعیت مطلوبی قرار بگیریم و استانداردهای بین‌المللی را داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *