با توجه به شرایط بازار آیا می‌توان به IEO ها اطمینان کرد؟

اشتراک با دوستان

بایننس به تازگی آخرین عرضه اولیه صرافی یا IEO خود را به پایان رساند. این IEO که کاوا (Kava) نام داشت توانست نزدیک به 180 درصد نرخ بازگشت داشته باشد. این اتفاق نشان داد که اگر بایننس می‌خواهد به برگزاری IEO خای بیشتر ادامه دهد، باید بر کیفیت پروژه‌ها تمرکز کند. در این صورت سرمایه‌گذاران نیز دچار ضرر نمی‌شوند و سرمایه‌ی خود را باز بدست می‌آورند.

لانچ پد بایننس و IEO کاوا

پروژه اخیر IEO بایننس به نام کاوا (Kava) به تازگی بر روی پلتفرم لانچ پد بایننس (Binance Launchpad) اجرا شد. سرمایه این پروژه 3 میلیون دلار بود که کاوا توانست توکن های خود را هرکدام به ارزش 0.46 دلار به‌فروش برساند. در این برنامه، نزدیک به 6.52 درصد از توکن‌ها به فروش رسید.

درحین فرایند خریدوفروش، قیمت این توکن افزایش یافت و به 1.20 دلار رسید. این افزایش قیمت حاکی از رشدی 180 درصدی بود.

عرضه اولیه صرافی یا IEO کاوا

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، بعد از افزایش قیمت، ارزش این توکن به سرعت کاهش می‌یابد و کاوا در حال حاضر با قیمت 0.77 دلار مورد خریدوفروش قرار می‌گیرد. حتی با وجود این افت قیمت، کاوا همچنان رشدی 70 درصدی را تجربه می‌کند.

به غیر از چند نمونه استثنا، تقریباً اکثریت IEO هایی که بایننس برگزار کرده، همگی نرخ بازگشتی کمتر از IEO قبلی با خود به همراه داشتند. این موضوع می‌تواند کمی نگران‌کننده باشد، چون معمولاً افرادی که با خرید توکن وارد این پروژه‌ها می‌شوند به دنبال بازگشت سرمایه سریع هستند.

نگاهی به آینده

پلتفرم لانچ پد بایننس شروع جالبی داشت، و حتی در آغاز فعالیت، توانست سودهای خوبی برای کاربرانش بدست آورد. برخی از این پروژه‌ها BitTorrent، Fetch.al، Celer، Matic و Elrond بودند که توانستند سود قابل ‌توجهی برای سرمایه‌گذاران خود بدست آورند. بااین‌حال، عمر این پروژه‌های موفق چندان طولانی نبود.

بعد از تغییرات متعدد در میزان حداقل توکن موردنیاز برای نگه‌داری، IEO پرلین تنها 5 درصد از کاربرانش را برنده اعلام کرد. طبیعتاً در چنین شرایطی، افراد بسیار ناامید شدند.

پیش از Kava ، پلتفرم لانچ پد عرضه اولیه صرافی یا IEO توکن بندپروتکل (Band protocol) را اجرا کرده بود. این IEO نرخ بازگشتی 380 درصد داشت، ولی درحال حاضر حتی پایین‌تر از نرخ عرضه‌ی اولیه خود مورد معامله قرار می‌گیرد.

به‌طور کل، هرچه می‌گذرد نرخ بازگشت IEOهای لانچ پد بایننس کمتر می‌شوند. صرافی بایننس باید در انتخاب پروژه‌های بعدی خود انتخاب بیشتری داشته باشد تا بتواند اطمینان موردنیاز را به کاربرانش بدهد. با این‌حال، نباید این نکته را نیز فراموش کرد که بازار ارز دیجیتال در حال حاضر، در موقعیت متزلزلی قرار دارد و بسیاری از رمز ارزها شاهد افت ارزش هستند. و این موضوع به‌طور قطع بر IEO ها نیز تأثیر خواهد گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *