راه اندازی فارم بیت کوین در ایران و کسب درآمد از آن

اشتراک با دوستان

فارم بیت کوین مجموعه بزرگی از دستگاه های پردازنده است که در آن بیت کوین استخراج می شود. فارم بیت کوین می‌تواند به‌صورت کلود ماینینگ یا استخراج ابری، یا ماینینگ فیزیکی باشد. در این مقاله به توضیح دقیق‌تر فارم بیت کوین و نحوه‌ی درآمدزایی از آن می‌پردازیم.

اخیراً موضوع رمز ارزها میان جوامع مختلف بسیار داغ شده است. شاید تا چند سال گذشته تنها افرادی که می‌دانستند ارزهای دیجیتال چیست، برنامه‌نویس‌ها و تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران بودند، اما امروزه به‌سختی ممکن است کسی را پیدا کنید که حداقل نام بیت کوین را نشنیده باشد.

بسیاری از محققان باور دارند که فناوری زنجیره بلوکی و رمز ارزها آینده‌ی بسیار درخشانی پیش رو دارند. برخی بیت کوین را با طلا مقایسه می‌کنند. اتفاقاً برای داشتن بیت کوین نیز، همانند این فلز گران‌بها، مراحل ویژه‌ای را باید طی کرد. و برای آنکه فرد بتواند کوین جدید بدست آورد، باید دست به استخراج (ماینینگ) بزند. در این مقاله به‌طوری ویژه‌تر به موضوع فارم ماینینگ می‌پردازیم، و بررسی می‌کنیم که آیا فارم بیت کوین و رمز ارزهای دیگر می‌تواند سودآور باشد یا خیر.

فارم بیت کوین چیست؟ بزرگ‌ترین فارم بیت کوین دنیا

ماینینگ بیت کوین یا همان بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا، پروسه‌ای بسیار زمان‌بر و خسته‌کننده است، که علاوه بر این‌ها به برق و انرژی بسیار زیادی نیز نیاز دارد. تنها تعداد 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، و همین محدودیت باعث شده تا فرایند ماینینگ پیچیده‌تر شود و الگوریتم‌ها طوری مشخص شده‌اند که با در هر ماینینگ، پاداش دریافتی نیز کمتر و کمتر شود.

برای مثال، زمانی که ماینر برای اولین بار توانست 210 هزار بلوک را استخراج کند، پاداشی معادل با 50 بیت کوین دریافت می‌کند. در ماینینگ بعدی، این میزان بیت کوین نصف می‌شود و به 25 عدد می‌رسد. در حال‌حاضر این 5/12 بیت کوین است. با توجه به این الگوریتم، آخرین بیت کوین تقریباً در ماه می 2140 استخراج خواه شد.

فارم ماینینگ از تعدادی ابزار تشکیل می‌شود که سیستم تحلیل و قدرت محاسبات را برای عملیات ماینینگ فراهم می‌کند. طبیعتاً، مالک این دستگاه‌ها، تعدادی بیت کوین به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند. به بیانی دیگر، فارم رمز ارز، از تعدادی کارت‌های ویدئو تشکیل می‌شود که این کارت‌ها در یک یا چند سیستم کامپیوتری استفاده می‌شوند.

ماینرهای حرفه‌ای‌تر، از ابزار ویژه و حرفه‌ای‌تری نیز استفاده می‌کنند. این ابزار که ASIC نام دارند تنها با هدف ماینینگ تولید شده‌اند. ای سیک ها (ASICs) درواقع چیپ‌های کوچکی هستند که می‌توانند خود را با الگوریتم یک رمز ارز مشخص مطابقت دهند. برای مثال، کارت ویدئو انطباق‌پذیری بیشتری دارد، و همیشه می‌توان آن را برای موارد مختلف به فروش رساند. اما ای سیک (ASIC) تنها برای ماینینگ تولید شده است.

بزرگ‌ترین و بیشترین تعداد ابزار ماینینگ در چین قرار دارد. به چندین دلیل می‌توان گفت که چرا ماینینگ رمز ارز در این کشور به‌صرفه و سودآور است:

  • چین بزرگ‌ترین سهم کارخانه‌های کارت ویدئو را به خود اختصاص داده است. این موضوع نقطه‌ی مثبتی برای چینی‌ها محسوب می‌شود، چراکه شهروندان چین می‌توانند با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از سایر نقاط دنیا، برای این ابزار هزینه کنند.
  • هزینه‌ی برق. هزینه‌ی یک کیلووات برق در چنین معادل 3 تا 9 سنت است. دلیل دیگری که صنعت ماینینگ در این کشور روزبه‌روز در حال گسترش است، حمایت کشوری است.
  • در برخی از شهرهای چین، جو و فرهنگ ماینینگ قالب‌تر است و این موضوع به دارندگان فارم اجازه می‌دهد که هزینه‌های کمتری برای تعمیر ابزار خود بپردازند.
  • نیروی کار ارزان. همه می‌دانیم که کشور چین از جمعیت بالایی تشکیل‌شده و بسیاری از افراد تنها برای یک شغل اقدام می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا کارفرمایان بتوانند با حقوق پایین‌تر با افراد قرارداد ببندند.

این عوامل همگی باعث شده‌اند تا  بزرگ‌ترین فارم بیت کوین دنیا در چین قرار گیرد. این فارم بیت کوین در استان لیاونینگ چین قرار دارد. تقریباً هیچ اطلاعاتی درمورد مالکان این فارم بیت کوین وجود ندارد، و باتوجه به داده‌های موجود، تنها می‌دانیم که این مالکان 4 نفر هستند و این فارم پر از ماینرهای ASIC است.

بر طبق اطلاعاتی که از سال 2017 موجود است، اعداد ای سیک ها 3000 عدد است، و مالکان هر ماه نزدیک به 80 هزار دلار برای برق هزینه می‌کنند. با توجه به این اطلاعات، می‌توان تخمین زد که این ماینرها، ماهیانه حدود 600-700 بیت کوین استخراج می‌کنند. حتی با توجه به افت‌وخیزهایی که قیمت بیت کوین دارد، به نظر می‌رسد سود این فارم بیت کوین تقریباً 8/3 تا 4/4 میلیون دلار باشد.

فارم آنلاین چیست؟ کلود ماینینگ یا استخراج ابری چیست؟

با طرز کار ماینینگ فیزیکی آشنایی دارید و فرایند کاملاً مشخصی دارد؛ ابزار موردنیاز را خریداری می‌کنید، آن را نصب می‌کنید، هر روز هفته می‌تواند کار کند و برای شما رمز ارز استخراج کند. اما کلود ماینینگ (cloud mining) یا استخراج ابری چیست؟ در این حالت دیگر نیازی نیست که ابزار مخصوصی خریداری و نصب کنید.

در کلود ماینینگ یا استخراج ابری، شما از ماینرهایی که در پایگاه‌های داده‌ی مخصوص قرار دارند استفاده می‌کنید، و دیگر نیازی نیست درمورد نگه‌داری و تعمیرات آن‌ها فکر کنید. در کلود ماینینگ، شما تنها حساب شخصی خود را بررسی می‌کنید و منتظرید تا رمز ارزها از راه برسند.

برای آنکه بتوانید از طریق فارم آنلاین پول بدست آورید، باید به شرکت‌هایی که دستگاه‌های ماینینگ دارند هزینه‌ای پرداخت کنید. در این حالت کارمندان آن شرکت مسئول نصب دستگاه‌ها و کنترل آن‌ها خواهند بود. فرایند پردازش کلود ماینینگ یا استخراج ابری هیچ تفاوتی با ماینینگ فیزیکی ندارد، تنها تفاوت در این است که دیگر نیازی نیست خودتان مسئول همه‌چیز باشید.

قیمت یک فارم رمز ارز آماده چقدر است و چگونه می‌توانم آن را بخرم؟ آیا اصلاً سودآور است؟

قیمت یک فارم بیت کوین می‌تواند از 1000 دلار تا ده‌ها میلیون دلار هزینه داشته باشد. از طرفی دیگر، هرچه ابزار بیشتری خریداری کنید، درنهایت هزینه نهایی کمتری برای شما حساب می‌شود. بدین معنا که، با ابزار بیشتر، کوین‌های بیشتر و سریع‌تری بدست می‌آورید که درنهایت هزینه‌ی نهایی را کم می‌کنند. به‌طور میانگین، یک ماینر ASIC حرفه‌ای بین 2000 تا 4000 دلار هزینه دارد، و بازگشت پول می‌تواند بین 3 تا 12 ماه باشد.

می‌توانید فارم های مخصوص ماینینگ بیت کوین (یا حتی رمز ارزهای دیگر) را از چین خریداری کنید. اما معمولاً زمان تحویل بین 21 تا 28 روز خواهد بود. مسلم است که پول بسیار خوب است. اما در این شکل از خرید ممکن است اشکالاتی به وجود بیاید. واقعیت تلخ زمانی است که ماشین‌ها و ابزار خریداری شده می‌رسد و متوجه می‌شوید ایرادی دارند و ضمانت برگشت کالا و پول نیز وجود ندارد.

برای مثال، فردی برای چند قطعه ASIC هزینه‌ی کامل را پرداخت کرد، اما ابزار بعد از چند روز خراب شدند. در مثالی دیگر، افرادی بودند که پس از پرداخت مبلغ منتظر رسیدن کالا ماندند، و زمانی که ابزار موردنظرشان رسید، متوجه شدند قطعات ضعیفی دریافت کرده‌اند و شرکت طرف قرارداد نیز تمامی پول را از حساب برداشته بود.

به‌طور کل، باید بدانید که برگشت پول خرید ابزار از طریق فارم بیت کوین، به چند عامل مختلف وابسته است:

  • تعداد ماینرهای موجود در سیستم و به‌طور کل تعداد ماینرها
  • قیمت برق مصرفی در کشورهای مختلف
  • ارزش و قیمت رمز ارزها و غیره

پیش‌بینی تاجرها و تحلیل‌گران درمورد آینده بیت کوین و رمز ارزهای دیگر

به باور بسیاری از پژوهشگران و محققان، ما تازه در طلوع عصر رمز ارز قرار داریم. از همین رو، همچنان باید منتظر آن طلوع چشمگیر رمز ارز ها باشیم. این موضوع یعنی اینکه ماینینگ می‌تواند به حرفه و شغلی جدی تبدیل شود. البته اگر نگاهی بلندمدت به آن داشته باشیم.

اگرچه امروزه بازار رمز ارز ها با کساد مواجه شده و قیمت و ارزش کوین ها در حال افت است، بااین‌حال، به پیش‌بینی تحلیل‌گران، آینده‌ی درخشانی پیش روی بیت کوین و رمز ارزهای دیگر است. برای مثال، به گفته‌ی تام لی، قیمت بیت کوین تا سال 2020 به 91 هزار دلار خواهد رسید. افراد مختلفی در زمینه‌ی تخمین قیمت بیت کوین پیش‌بینی‌هایی کرده‌اند، اما عجیب‌ترین و بیشترین پیش‌بینی متعلق به جان مک‌کافی است. به گفته‌ی او تا دسامبر سال 2020، قیمت بیت کوین به 1 میلیون دلار خواهد رسید.

نتیجه‌گیری

بسیاری از افراد متخصص، بیت کوین را با طلا مقایسه می‌کنند. البته، این دور دارایی مالی نقاط مشترکی با یکدیگر دارند. برای مثال، همچون طلا، تعداد بیت کوین موجود در دنیا محدود است و باید استخراج شود. استخراج یا ماینینگ بیت کوین باید از طریق فارم های مخصوص انجام شود. فارم بیت کوین از تعداد مشخصی کارت ویدئو یا پردازشگرهای ASIC تشکیل می‌شود که همه‌ی این قطعات را می‌توان در یک یا چند سیستم کامپیوتری قرار داد. این ابزار قدرت پردازش دارند، و سیستم مادر را با قدرت خود تغذیه می‌کنند. در نتیجه‌ی این پردازش‌ها، فرد پاداش خود را در قالب رمز ارز دریافت می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *