قرارداد آتی بیت کوین : آموزش جامع قرارداد آتی بیت کوین

اشتراک با دوستان

موضوع قرارداد آتی بیت کوین از اواخر سال 2017 رواج پیدا کرد و بعد از آن در بسیاری از صرافی‌های قانونی نیز راه پیدا کرد. معمولاً سرمایه‌گذاران به‌دنبال حداقل کردن ریسک خود هستند که قراردادهای آتی این موضوع را عملی می‌کنند و ریسک نوسان قیمت دارایی یا ارز مورد خریدوفروش را به ‌حداقل می‌رسانند. در این مقاله درمورد قرارداد آتی و قرارداد آتی بیت کوین توضیح خواهیم داد.

قرارداد آتی چیست؟

قرارداد آتی (future contract) نوعی از قراردادی مالی است که طرفین با توافق یکدیگر تاریخی در آینده‌ی دور یا نزدیک را مشخص می‌کنند و محصولی را با قیمت از پیش تعیین‌شده خریداری یا به‌فروش می‌رسانند. گاهی ممکن است در تاریخ سررسید، دارایی مورد معامله افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد، بااین‌حال طرفین قرارداد آتی موظف هستند بدون توجه به ضرر یا سود بدست آمده، به وظایف تعیین‌شده‌ی خود در قرارداد عمل کنند.

قرارداد آتی یا future contract به دو صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت بسته می‌شود. در قرارداد بلندمدت، فرد می‌پذیرد که در تاریخ مشخص شده، دارایی ذکر شده در قرارداد را با قیمت مشخصی خریداری کند. درحالی‌که در قرارداد کوتاه‌مدت فرد می‌پذیرد که در تاریخ مشخص شده، دارایی خود را با قیمتی که در قرارداد ذکر شده به‌فروش برساند.

قراردادهای آتی توسط کمیسیون معاملات آتی (CFTC) تأیید شده‌اند و در صرافی‌های قانونی نیز انجام می‌شوند. این قراردادها عموماً با دو هدف اصلی بسته می‌شوند:

1- مواجهه با نوسان قیمت دارایی موردنظر.

2- کاهش ریسک.

اجازه دهید مورد اول را با مثالی توضیح دهیم. نفت را به‌عنوان کالای مصرفی یک شرکت درنظر بگیرید. برای مثال، قیمت هر بشکه نفت 50 دلار است و شرکت موردنظر چنین پیش‌بینی می‌کند که در چند ماه آینده قیمت هر بشکه نفت با افزایش روبه‌رو خواهد شد. این شرکت با بستن قرارداد آتی و سفارش چند بشکه نفت می‌تواند از نوسان قیمت آینده به نفع خود استفاده کند و کالای مصرفی موردنیاز خود را با قیمت پایین‌تری خریداری کند. در این مثال، در زمان انقضای قرارداد قیمت هر بشکه نفت 80 دلار است و خریدار توانسته 30 دلار بر روی هر بشکه پس‌انداز داشته باشد.

قرارداد آتی بیت کوین چیست؟

در قرارداد آتی بیت کوین با یک نوع از قرارداد آتی روبه‌رو هستیم که در آن طرفین بدون آنکه بیت کوین را به‌طور فیزیکی داشته باشند، براساس یک قیمت مشخص با یکدیگر قرارداد می‌بندند. پلتفرم بکت (Bakkt) یک فضای تجاری برای قراردادهای آتی است. این پلتفرم هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است، بااین‌حال به مخاطبانش وعده‌ داده که دارایی‌های ذکر شده در قراردادها را به‌طور فیزیکی به مشتریانش خواهند رساند. با توجه به این سرویس، افراد دیگر نیازی ندارند برای خرید یا فروش بیت کوین به‌طور شخصی به صرافی‌های رمز ارز بروند و ارز خریداری شده را در کیف پول خود نگاه دارند.

افراد و سازمان‌هایی که در قرارداد آتی بیت کوین شرکت می‌کنند، درواقع قبول می‌کنند که بر روی قیمت مشخصی از بیت کوین و در زمانی مشخصی شرط‌بندی کنند. ماهیت قرارداد آتی بیت کوین دقیقاً مشابه دیگر قراردادهای آتی در بازار سنتی است. سرمایه‌گذاران می‌توانند با پیش‌بینی افزایش قیمت بیت کوین، قرارداد بلندمدت ببندند، و یا برای کاهش ضرر خود قرارداد کوتاه‌مدت ببندند.

در اینجا نیز می‌توانیم موضوع را ساده‌تر بیان کنیم. فرض کنید باب 10 بیت کوین دارد که هر کدام پنج هزار دلار ارزش دارند و پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت کوین در آینده افت خواهد داشت. در این حالت او یک قرارداد آتی کوتاه‌مدت می‌بندد و در آن ارزش بیت کوین های خود را پنج هزار دلار قید می‌کند. حال اگر در نزدیکی زمان انقضای قرارداد، ارزش بیت کوین به چهار هزار دلار کاهش پیدا کرد، او می‌تواند بیت کوین های خود را به همان ارزش اولیه به‌فروش برساند و 10 هزار دلار سود کند.

مزایای متعددی را می‌توان برای قرارداد آتی بیت کوین نام برد. اول، این قراردادها در صرافی‌های قانونی صورت می‌گیرند و کاربران می‌توانند در محیطی آشنا این کار را انجام دهند و از طرفی سرمایه‌گذارانی که نمی‌خواهند به‌صورت فردی و مستقیم خود را درگیر کنند، با وجود صرافی‌ها دیگر مشکلی نخواهند داشت.

دوم، با وجود این قراردادها افراد دیگر نیازی به ذخیره بیت کوین ندارند. این موضوع برای کسانی اهمیت پیدا می‌کند که چندان با ماهیت بیت کوین آشنایی ندارند و نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. سوم، با ارائه کردن بیت کوین به سرمایه‌گذاران، درواقع به جریان نقدینگی بازار کمک می‌شود. و در نهایت، قرارداد آتی بیت کوین می‌توان در بلندمدت اثر مثبتی در ثابت نگاه داشتن قیمت بیت کوین داشته باشد و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران با ریسک کمتری نسبت به دارایی‌های خود روبه‌رو شوند.

علاوه بر صرافی‌های قانونی که قرارداد آتی بیت کوین انجام می‌دهند، مؤسساتی نیز وجود دارند که جدیداً به این حوزه علاقه نشان داده و به‌دنبال کاهش ریسک نوسان ارزش بیت کوین هستند.

صرافی‌ها و پلتفرم‌هایی که قرارداد آتی بیت کوین ارائه می‌کنند

یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های قرارداد آتی CBOE است که اولین قرارداد آتی بیت کوین را نیز در دسامبر 2017 ارائه کرد. از آن زمان به بعد، صرافی‌ها و مؤسسات مختلفی شروع به فعالیت در این زمینه کردند و پلتفرم‌های مخصوص قرارداد آتی بیت کوین خود را راه‌اندازی نمودند. چند نمونه از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌هایی که می‌توان در آن‌ها قرارداد آتی بیت کوین انجام داد را در اینجا می‌توانید ببینید:

CBOE: یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمز ارز که اولین قرارداد آتی بیت کوین را ارائه کرده است.

بورس و بازرگانی شیکاگو (CME): این صرافی در گزارشی اعلام کرد که در سال 2018، این پلتفرم شاهد 119 درصد رشد در قراردادهای آتی بیت کوین بوده است.

BitMEX: یکی از صرافی‌های بزرگ رمز ارز است که قرارداد آتی بیت کوین نیز ارائه می‌کند. بااین‌حال این پلتفرم برای شهروندان آمریکا فعال نمی‌باشد.

TD Ameritrade: یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خرید سهام در دنیا است که اخیراً قرارداد آتی بیت کوین نیز ارائه می‌کند.

OKEx: این شرکت در هنگ‌کنگ است و برای شهروندان آمریکا فعال نیست.

Nasdaq: دومین صرافی بزرگ دنیا در بازار سهام است و برطیق بیانیه‌ای که اعلام کرده، در اوایل سال 2019 پلتفرم ارائه قراردادهای آتی بیت کوین خود را راه‌اندازی خواهد کرد.

Bakkt: راه‌اندازی این پلتفرم تاکنون چندین بار به تعویق افتاده، بااین‌حال شرکت موردنظر اعلام کرده که در نیمه اول سال 2019 فعالیت خود را در زمینه‌ی قرارداد آتی بیت کوین شروع خواهند کرد.

نقش قرارداد آتی بیت کوین در قوانین

قرارداد آتی بیت کوین درواقع اولین موضوع در زمینه‌ی بیت کوین است که با قوانین ارتباط دارد. پس از ایده‌ی قراردادها، پیشنهاد‌های توسعه‌ای بسیاری، به‌خصوص در زمینه‌ی EFT بیت کوین ارائه شده است. EFT بیت کوین صندوقی است که در آن میزان زیادی بیت کوین قرار دارد و با کم و زیاد شدن ارزش بیت کوین، سهام این صندوق نیز تغییر می‌کند. این صندوق در حقیقت برای سرمایه‌گذارانی است که بدون دردسر استفاده از صرافی می‌خواهند فرایند خریدوفروش بیت کوین را انجام دهند.

تاکنون کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) تقاضاهای متعددی در زمینه‌ی EFT بیت کوین را رد کرده است و بنا به گفته‌ی این سازمان، بازار قرارداد آتی بیت کوین همچنان نتوانسته به میزانی که باید رشد کند و برای حمایت از EFT بیت کوین از نقدینگی مناسبی برخوردار نیست.

بازار قراردادهای آتی بیت کوین فواید متعددی به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند و توانایی رشد خوبی دارد. به گفته‌ی تحلیل‌گران، این بازار نیاز به حمایت قانونی بیشتری دارد. با گذشت زمان، صرافی‌ها و پلتفرم‌های بیشتری به این حوزه وارد می‌شوند و در زمینه‌ی رمز ارز ها و قراردادهای آتی فعالیت می‌کنند.

تأثیر قرارداد آتی بیت کوین بر روی قیمت بیت کوین

با شروع به‌کار CBOE و CME، بیت کوین افزایش قیمتی دوبرابر را شاهد بوده است. براساس آمار موجود، قراردادهای آتی بیت کوین در کوتاه‌مدت به افزایش قیمت بیت کوین منجر می‌شوند. برای مثال بعد از عرضه این قراردادها در CME، قیمت بیت کوین به 20 هزار دلار رسید. یکی از دلایل این امر، وجود قوانینی است که تا پیش از این در حوزه‌ی بیت کوین معنایی نداشتند. افراد بسیاری که به نبود قوانین در این زمینه بی‌اعتماد بودند، با وجود قوانین جدید در این زمینه مشتاق‌تر شده و از این سیستم استفاده می‌کنند.

این موضوع حتی می‌تواند بازار بیت کوین را در کشورهایی که خریدوفروش در آن‌ها ممنوع است، به جریان بیندازد و نقدینگی بازار را افزایش دهد.

در حال‌حاضر تعداد قراردادهایی که در این زمینه منعقد می‌شوند چندان زیاد نیست اما پیش‌بینی می‌شود این روند توسعه پیدا کند و سرمایه‌گذاران بیشتری به این موضوع علاقه نشان دهند. بورس و بازرگانی شیکاگو (CME) سازمان شناخته شده و بزرگی است که انتظار می‌رود بتواند تأثیر پررنگی بر قیمت بیت کوین داشته باشد.

خلاصه مطلب
قرارداد آتی بیت کوین : آموزش جامع قرارداد آتی بیت کوین
عنوان مقاله
قرارداد آتی بیت کوین : آموزش جامع قرارداد آتی بیت کوین
توضیحات
موضوع قرارداد آتی بیت کوین از اواخر سال 2017 رواج پیدا کرد و بعد از آن در بسیاری از صرافی‌های قانونی نیز راه پیدا کرد. معمولاً سرمایه‌گذاران به‌دنبال حداقل کردن ریسک خود هستند که قراردادهای آتی این موضوع را عملی می‌کنند و ریسک نوسان قیمت دارایی یا ارز مورد خریدوفروش را به ‌حداقل می‌رسانند. در این مقاله درمورد قرارداد آتی و قرارداد آتی بیت کوین توضیح خواهیم داد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *