آیا افزایش نرخ هش بیت کوین در تاریخ هلوینگ بیت کوین تأثیر دارد؟

اشتراک با دوستان

هلوینگ بیت کوین یکی از آن رخ دادهایی است که برای جامعه‌ی رمز ارزی اهمیت بسیاری دارد. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، انتظار می‌رفت هلوینگ بیت کوین بعدی در تاریخ 16 می 2020 رخ دهد. اما با توجه به سرعت بالای نرخ هش بیت کوین، برخی معتقدند این رویداد زودتر از موعد اتفاق خواهد افتاد و به آوریل سال 2020 خواهد رسید.

افزایش نرخ هش بیت کوین

برای آنکه بتوانید به اهمیت نرخ هش پی ببرید، ابتدا باید درمورد نحوه‌ی عملکرد ماینرها و عملیات ماینینگ مطلع شوید.

تصور کنید فردی کیف پول بیت کوین دارد و می‌خواهد از آدرس کیف پول خود مقداری بیت کوین برای فردی دیگر ارسال کند. این دو فرد باید یک سیستم دادوستد ایجاد کنند و آن را با کلید خصوصی و عمومی خود مورد تأیید قرار دهند، و درنهایت تراکنش خود را در شبکه‌ی بیت کوین اعلام کنند. درواقع این کار برای این صورت می‌گیرد که، تراکنش جدید را به یکی از بلوک‌ها و زنجیره بلوکی اضافه کنند.

حال وظیفه‌ی ماینرها این است که این تراکنش‌ها را انتخاب و به لیست تراکنش‌های یک بلوک اضافه کنند. کار دیگری که ماینرها انجام می‌دهند این است که هر تراکنش را تأیید کنند، و از پرداخت دوتایی (double spending) جلوگیری کنند.

برای آنکه یک تراکنش در شبکه اعلام شود، ماینر باید به یک عدد 64 رقمی یا به‌اصطلاح نانس (nonce) برسد. زمانی که ماینر درحال بررسی یک معادله است، از یکسری عملیات ریاضی و حساب‌وکتاب استفاده می‌شود که به آن تابع هش می‌گویند. تنها راهی که می‌توان به عدد نانس رسید، حدس زدن است.

نرخ هش اینجا وارد داستان می‌شود. تعداد «حدس‌هایی» که یک کامپیوتر در هر ثانیه انجام می‌دهد، نرخ هش نام دارد. پس، هرچه نرخ هش دستگاه شما بالاتر باشد، احتمال بیشتری نیز وجود دارد که شما بتوانید بلوک را به شبکه اضافه کنید و پاداش آن را دریافت کنید.

همان‌طور که گفته شد، در سال 2019 نرخ هش بیت کوین مدام درحال افزایش بوده است. در ماه نخست سال جاری، این عدد 41 کوينتيليون در ثانیه بود، و بعد از گذشت 10 ماه در ماه سپتامبر به 5/97 کوينتيليون در ثانیه رسید. این تغییر سرعت نشان‌دهنده‌ی افزایشی 130 درصدی در نرخ هش بیت کوین است.

نرخ هش بیت کوین

آیا هلوینگ بیت کوین زودتر اتفاق می‌افتد؟

حال به هلوینگ بیت کوین برگردیم. هلوینگ بعدی زمانی رخ می‌دهد که 210 هزار بلوک به زنجیره بلوکی اضافه شده باشد. اما همان‌طور که پیشتر به آن اشاره کردیم، هرچه نرخ هش بالاتر باشد، بلوک‌های جدید نیز سریع‌تر به شبکه اضافه می‌شوند.

افزایش نرخ هش بیت کوین باعث شده تا جامعه‌ی کاربران رمز ارز و حتی اعضای مهم آن به این نتیجه برسند که هلوینگ بیت کوین در ماه می اتفاق نخواهد افتاد، و ممکن است زودتر در ماه آپریل انجام شود. شرکت Hodlnaut که Lightning Tourch را ایجاد کرده، یکی از کاربران بیت کوین است که به این تغییر زمان هلوینگ معتقد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *