پذیرش بیت کوین در تایلند و تأثیر آن بر صنعت گردشگری

اشتراک با دوستان

چند سالی است که بیت کوین در تایلند نقش پررنگ‌تری پیدا کرده و کسب‌وکارهای مختلف به‌سوی پذیرش این ارز قدم برداشته‌اند. در این میان سیاست‌هایی نیز وضع شده است که تأثیرات مثبت و منفی مختلفی در صنعت گردشگری این کشور داشته است. در این مقاله بر این موضوعات مروری خواهیم داشت.

نوسان قیمت بیت کوین بر روی تجارت‌های مختلفی تأثیرگذار بوده است. با‌این‌حال، در این بین کسب‌وکارهایی نیز وجود داشته‌اند که این نوسانات را مشاهده کرده‌اند و به آنها واکنش مثبت نشان داده‌اند. یکی از این کسب‌وکارها رستوران تفریحی-توریستی باغ در پاتایای تایلند است. مالک این رستوران فردی به نام پیتر نوید است که در این راستا با وب‌سایت بیت کوین نیز مکالماتی انجام داده است.

رستوران باغ پاتایا پذیرای بیت کوین است

در سال 2013 بانک مرکزی تایلند استفاده از بیت کوین را در کشورش غیرقانونی اعلام کرد ولی این موضوع چندان طولی نکشید و در اوایل سال 2014 تصمیم خود را تغییر داد و استفاده از بیت کوین در تایلند را قانونی اعلام کرد و در همان زمان، رستوران باغ با 400 صندلی و روزانه 2000 نفر بازدیدکننده سریعاً دست‌به‌کار شد و اعلام کرد که در رستوران خود بیت کوین می‌پذیرد. مالک رستوران آقای نوید در صحبتی که با وب‌سایت بیت کوین داشت، خود را به عنوان فردی معرفی می‌کند که همیشه حامی بیت کوین بوده و نسبت به پتانسیل بیت کوین در تایلند و صنعت گردشگری اشتیاق داشته است.

نوید درباره‌ی آن زمان توضیح می‌دهد که اگرچه خرید بیت کوین در کشور قانونی اعلام شده بود، با‌این‌حال فروش آن در خارج از کشور شدیداً ممنوع بود. این تغییر قانون باعث شد تا نوید و دیگر کسب‌وکارها بتوانند بیت کوین دریافت کنند. درحال‌حاضر قانونی رسمی برای حمایت از بیت کوین در تایلند وجود ندارد اما تصمیم بانک مرکزی این کشور همچنان برقرار است.


اگرچه پذیرش بیت کوین در تایلند قانونی اعلام شده، ولی هنوز تاجران و کسب‌وکارهایی وجود دارند که نسبت به این موضوع محتاط عمل می‌کنند. به گفته نوید در حال‌حاضر صرافی‌های زیادی در تایلند وجو دارند که علاوه بر نقدینگی خوب و مناسب، در زمینه بیت کوین نیز فعالیت می‌کنند، ولی همچنان میزان خرید پایین است و تنها تعداد محدودی در پاتایا و بانگکوک بیت کوین خریدوفروش می‌کنند.

در این مصاحبه نوید گفته است که برای انجام معاملات خود از Bitpay استفاده می‌کند و او به تبدیل بیت کوین‌هایش حتی فکر هم نمی‌کند. او خود را فردی نشان می‌دهد که همیشه به بیت کوین باور داشته است. اگرچه بخش کوچکی از کسب‌وکار نوید با بیت کوین صورت می‌گیرد، اما در مقایسه با دیگر کسب‌وکارهای تایلند بسیار پیشتاز بوده است. برطبق اطلاعاتی که این رستوران ارائه کرده روزانه به‌طور میانگین 1 تا 2 تراکنش بیت کوین صورت می‌گیرد. نوید بیان می‌کند:

من عاشق کل ایده‌ی پشت بیت کوین هستم و 100 درصد مطمئنم افراد و تاجرانی مثل من که با بیت کوین کار می‌کنند، می‌توانند تأثیر چشمگیری در افزایش آگاهی دیگران داشته باشند.

برطبق این باور، نوید تابلوی «بیت کوین پذیرفته می‌شود» را در سرتاسر رستوران خود نصب کرده و می‌گوید تاکنون این تابلوها باعث شده‌اند افراد مختلفی در مورد بیت کوین و حتی چیستی آن سؤال بپرسند. او بسیار از این کار لذت می‌برد و تاکنون توانسته به افراد مختلفی بیت کوین را معرفی کند.

صنعت توریسم به پذیرش بیت کوین منجر شد

نوید اشاره می‌کند که توریسم دومین صنعت پرطرفدار تایلند است و در پاتایا که حرف اول را می‌زند. شهر ساحلی پاتایا سالانه حدود 8 میلیون بازدیدکننده از سراسر دنیا دریافت می‌کند.

صاحب رستوران باغ، درمورد بیت کوین در تایلند می‌گوید مشتریانی که در اینجا از بیت کوین استفاده می‌کنند بسیار متنوع و از ملیت‌های مختلف هستند و اگرچه مسافران آمریکایی بیشترین درصد را در بر می‌گیرند، ولی در روز می‌توان مسافرانی از 25 کشور مختلف دنیا را در رستوران پیدا کرد.

اما رستوران باغ چگونه محیطی است؟ این رستوران جزو رستوران‌های توریستی لوکس و گران‌قیمت درنظر گرفته می‌شود که در محله‌ای پرتردد و شلوغی از پاتایا قرار دارد و حتی بخشی از رستوران روی آب ساخته شده است. جالب است که بدانید بخش میزبانی از توریست‌ها از افرادی با ملیت‌های مختلف آمریکایی، اروپایی و تایلندی تشکیل می‌شود.

بیت کوین در تایلند

از مشتریانی که به این رستوران سر می‌زنند، مسافرانی از روسیه و چین نیز هستند که به گفته‌ی نوید چینی‌ها نسبت به پرداخت با بیت کوین بسیار مشتاق هستند. به گفته‌ی او: شما نمی‌توانید مکان‌های زیادی در تایلند بیابید که بیت کوین دریافت کنند، پس این رستوران پتانسیل این را دارد که مکان محبوبی برای بیت کوین باز ها باشد. من با افراد مختلفی صحبت کردم و متوجه شدم بسیاری از این گردشگران صرفاً برای خرج کردن بیت کوین به اینجا می‌آیند.

کلاه‌برداری‌های گسترده از کارت اعتباری

در تایلند نیز همچون بسیاری کشورهای دیگر استفاده از کارت اعتباری بسیار قابل قبول است و امری جا افتاده محسوب می‌شود. با این‌حال به‌خاطر مسائلی چون کلاه‌برداری که در تایلند نیز بسیار شایع است، اغلب گردشگران نسبت به استفاده از کارت اعتباری در این کشور چندان مشتاق نیستند. به گفته‌ی نوید امور خلافی که با خودپردازها صورت می‌گیرند، جزو یکی از مشکلات مالی و اقتصادی تایلند محسوب می‌شوند. او معتقد است: مشخصاً بیت کوین گزینه‌ی بهتری است ولی همه‌ی مشتریان ما این را نمی‌دانند و بیت کوین در تایلند باید به‌طور گسترده‌تری استفاده شود چرا که برای گردشگران بسیار ایمن‌تر و راحت‌تر است.

باتوجه به این اتفاقات، رستوران باغ تصمیم گرفته در تراکنش‌های بیت کوین خود هیچ مبلغ اضافی دریافت نکند. او معتقد است راه دیگری جز این وجود ندارد و هر شیوه درآمدزایی دیگر، نمی‌تواند در این شرایط نتیجه‌ی مطلوبی داشته باشد. او معتقد است حس و نیت خوبی که در این موضوع وجود دارد می‌تواند شرایط را بهبود بخشد.

متوقف شدن پذیرش بیت کوین در تایلند

در ادامه‌ی این موضوعات نوید اشاره می‌کند که تا چندی پیش پذیرش بیت کوین در تایلند بسیار مطلوب بوده و روند رو به‌رشدی داشته است تا اینکه گروهی از افراد کارزار «با بیت کوین قهوه نخرید» را راه انداختند. او متذکر می‌شود که این اتفاق چه تأثیرات نامطلوب و ناراحت‌کننده‌ای داشته و در سال اخیر رشد بسیار اندکی در میزان تراکنش‌های بیت کوین وجود داشته است. درواقع او با تأکید بیان می‌کند که:

پذیرش بیت کوین در اینجا متوقف شده است!

نوید معتقد است که پرداخت برای نوشیدنی و قهوه موضوع چندان مهمی در اقتصاد نیست اما باعث می‌شد بیت کوین در ذهن افراد نقش بگیرد. به باور او نوساناتی که در بیت کوین وجود دارد مهم‌ترین عاملی است که در پذیرش بیت کوین مشکل ایجاد کرده و آسیبی جدی به این صنعت وارد خواهد کرد. نوید که بسیار به بیت کوین علاقه دارد، از شرایط موجود تأثیر گرفته و می‌گوید نرخ بالای کارمزدها و زمان‌های طولانی تأیید پرداخت‌ها نیز عواملی منفی در پذیرش بیت کوین هستند.

او در ادامه ذکر می‌کند که پیشتر خودش افراد و صاحبان کسب‌وکار دیگر را به استفاده از بیت کوین تشویق می‌کرده، اما با وجود شرایط حال حاضر دیگر چنین کاری منطقی نیست و توضیح اینکه چرا ورود بیت کوین به این شدت کاهش پیدا کرده نیز چندان معقولانه نیست.

نوید متوجه است که بیت کوین نمی‌تواند در سطح مستر کارت و ویزا کارت رقابت کند و معتقد است باید تغییراتی در این سیستم رخ دهد و سیستم بیت کوین باید هرچه سریع‌تر دست به‌کار شود. او می‌گوید باید کاری شود تا پذیرش بیت کوین بتواند ادامه پیدا کند و مشتریان بیشتری به سوی خود جذب کند. درمورد این موضوع او معتقد:

درحال حاضر پذیرش بیت کوین میان افراد وجود دارد ولی این نوسانات سکان این مسیر را دارد به‌سوی دیگری می‌برد.

شما چه فکری می‌کنید. به‌نظر شما ممکن است این نوسان‌ها در کشورهای دیگر و یا برای صاحبان کسب‌وکار دیگر نیز به همین ترتیب مشکل‌آفرینی کند؟

خلاصه مطلب
پذیرش بیت کوین در تایلند و تأثیر صنعت گردشگری بر آن
عنوان مقاله
پذیرش بیت کوین در تایلند و تأثیر صنعت گردشگری بر آن
توضیحات
اخیرا بیت کوین در تایلند نقش پررنگ‌تری پیدا کرده و کسب‌وکارهای مختلف به‌سوی این ارز رفته‌اند و اینجا تأثیر بیت کوین در گردشگری را می‌خوانیم
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *