مدیر بانکداری الکترونیک: بیت کوین با اختلاف فاحش از پول و طلا جلوتر است

اشتراک با دوستان

صبح امروز نیما امیرشکاری، مدیر بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی، در کارگاه آموزش بلاکچین درباره عصر زنجیره بلوکی و بیت کوین به عنوان اولین محصول آن سخنرانی کرد.

کارگاه آموزش زنجیره بلوکی با مشارکت بانک توسعه صادرات و انجمن بلاکچین ایران در محل این بانک برگزار شد. نیما امیرشکاری در خلال این کارگاه در مورد ضرورت استفاده از بلاکچین و دلایل آن گفت:

دیگر به متمرکز بودن اعتمادی نیست و این مهمترین پیام بلاکچین برای دنیاست؛ در واقع واسطه‌های سنتی که در گذشته اعتماد مردم را جلب کرده بودند، اعتبار گذشته را ندارند و بر اساس آمار منتشر شده از سازمان‌های پژوهشی دنیا در سال ۲۰۱۷، کارمندان داخلی به میزان ۴۳ درصد و هکرها ۲۶ درصد مسئول نشت اطلاعات سازمان ها بوده اند.

وی جهت تبیین این موضوع بیان کرد:

می‌توان برای حفاظت از یک محل، دیوار ساخت و اطراف آن دیوار گذاشت و منابع زیادی صرف نگهداری آن کرد، اما اگر دشمن داخلی باشد، آن دیوار هیچ کمکی نمی‌کند؛ امروزه با پیشرفت فناوری فضایی ایجاد شده که نمی‌توانیم چشم بسته به افراد داخل سازمان اعتماد کنیم چرا که چه در پوشش سواستفاده و چه نادانسته در معرض نشت اطلاعات توسط اعضای سازمان هستیم.

امیرشکاری بیت کوین را به عنوان اولین محصول زنجیره بلوکی با دیگر روش های پرداخت مانند پول فیات، طلا و نقره مقایسه کرد و اظهار داشت:

بیت کوین قابل تقسیم است و از این بعد با پول و طلا و نقره برابری می‌کند؛ به لحاظ تبادل بین المللی بیت کوین با اختلافی فاحش از دو ابزار مالی دیگر جلوتر بوده و از منظر ایمنی و ضد جعل بودن وضعیت بسیار مناسب‌تری دارد.

مدیر بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی دلیل کندی پذیرش عمومی بیت کوین را اینگونه توصیف کرد:

به دلیل آگاهی محدود آحاد مردم از چند و چون کار با بیت کوین هنوز با پذیرش عمومی مطلوبی در مقایسه با پول برخوردار نیست؛ شاید امتیاز انتشار پول توسط دولت‌ها در این حوزه بی تاثیر نباشد در حالیکه بیت کوین منبعی پیشبینی پذیرتر از پول بوده و قابل برنامه‌ریزی است؛ همچنین از دیگر ویژگی‌های دیگر بلاکچین، تغییر ناپذیری؛ غیرمتمرکز و منحصر به فرد بودن، احراز هویت و اجماع عمومی را می‌توان نام برد.

نیما امیرشکاری در ادامه از اصول و ارکان یک سیستم مالی بلاکچینی گفت و افزود:

پیش از هر چیز باید بر ساز و کار بلاکچین مالی اشراف داشت؛ از مهمترین اصول اولیه این ساز و کار این است که معاملات در این حوزه معمولا شبه ناشناس هستند، با یکدیگر در بلاک گروه‌بندی می‌شوند، تراکنش‌ها با اطلاعات مربوط به زمان، مبلغ و طرفین، ثبت و مهر و موم (رمزنگاری) می‌شوند و نکته مهم اینکه بلاکچین متمرکز نیست به این مفهوم که دارای یک مالک نیست و بر این اساس قوانین سختگیرانه در مورد چگونگی نگهداری آن وجود دارد.

امیرشکاری در خصوص ویژگی های رمزارز ها نیز اضافه کرد:

دارنده پول رمزی مالک آن محسوب می‌شود و هیچ مدرک دیگری برای شناسایی مالک ثبت نمی‌شود؛ پول رمزی می‌تواند بی‌نام نگهداری شود اما در صورت گم شدن یا دزدیده شدن بازگرداندن آن غیر ممکن است؛ جلب اعتماد در معاملات بر مبنای پول رمزی از طریق ویژگی‌های ریاضی انجام می‌شود نه به واسطه ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی. در واقع اعتماد بر پایه اصول ثابت شده و قابل اطمینان رمزنگاری شده صورت می‌پذیرد و اجباری برای اعمال مقررات قانونی برای پول رمزی نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *