بررسی ضوابط شرعی بیت کوین در کمیته فقهی بورس و بانک مرکزی

اشتراک با دوستان

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه رادیویی از بررسی ضوابط شرعی بیت کوین در کمیته فقهی سازمان بورس و بانک مرکزی خبر داد.

پور ابرهیمی در مصاحبه زنده با برنامه رادیویی صبح و گفتگو در رابطه با خلا های قانونی حوزه رمزارزها و به خصوص بیت کوین گفت:

مجلس برای ارائه تعریف دقیقی از این فعالیت ورود کرد تا افراد طبق چارچوب و مقررات عمل کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص رمزارزهای شبکه های اجتماعی (رمزارز فیسبوک و تلگرام) افزود:

توصیه ما به فعالان اقتصادی این است که منابع خود را برای ارز دیجیتالی که دیگران در پیام رسان ها تولید می کنند صرف نکنند چراکه علاوه بر ریسک بالا امکان پاسخگویی نیز وجود ندارد.

وی در ادامه در مورد ماینینگ رمزارزها نیز اضافه کرد:

نرخ برق مصرفی برای واحدهای تولید در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا به شدت پایین است و این باعث شده ظرفیتی تحت عنوان «بهشت ماینرها» در ایران ایجاد شود و سرمایه گذاران به این فعالیت تشویق شوند. عملیات ماینینگ می تواند در هر جایی اجرایی شود لذا اگر این ساماندهی و قانونمند سازی صورت نگیرد ما شاهد بروز پدیده قاچاق و فعالیت های زیرزمینی این بخش خواهیم بود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با ظرفیت رمزارزها گفت:

البته به دلیل اهمیت موضوع، امکان سرمایه گذاری و ایجاد ارزآوری برای کشور و لزوم دور زدن تحریم ها بر اساس ظرفیت های دیجیتال تاکید ما بر انجام این فعالیت است.

پورابراهیمی در خصوص آخرین خبرها پیرامون حکم شرعی بیت کوین گفت:

قرار است ضوابط فقهی و شرعی این موضوعات در “کمیته فقهی سازمان بورس” و “کمیته فقهی بانک مرکزی” بررسی کند.

وی در آخر در مورد تصویب آیین نامه رمزارزها توسط دولت افزود:

قرار است دولت آئین نامه ای را به زودی تدوین و ابلاغ کند. البته مجلس نیز در این خصوص اظهار نظر خواهد کرد تا مغایرتی با سایر قوانین نداشته باشد.

پورابراهیمی از مدافعان رمزارزها محسوب می شود که قبل از این نیز در رابطه با قابلیت های این فناوری در توسعه اقتصادی کشور سخن گفته بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *