پای مجلس به ماجرای استخراج بیت کوین در صدا و سیما کشیده شد

اشتراک با دوستان

ماجرای استخراج بیت کوین در صدا و سیما به توییت یکی از فعالان رسانه برمی گردد که حرف و حدیث هایی را در پی داشت و حالا یکی از نمایندگان مجلس خواستار شفاف سازی این موضوع شده است.

استخراج بیت کوین در صداوسیما اولین بار توسط یاشار سلطانی از فعالان رسانه ای و در صفحه توییتر او مطرح شد.

بعد این توییت واکنش های مختلفی در بین فعالان رمزارزی مشاهده شد و چندی بعد یک ویدیو از محلی که مظنون به فارم ماینینگ بود توسط خبرگزاری خبرنگاران جوان منتشر گردید.

با اینکه در این ویدیو دقیقا مشخص نیست چه فعالیتی در این سوله انجام می شود و این تعداد فن برای چه هدفی به کار رفته، اما تکذیبیه ای برای خبر یاشار سلطانی شد.

اخیرا فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی نسبت به موضوع استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال با برق های دولتی واکنش نشان داده و در مورد خبر استخراج بیت کوین در صدا و سیما نیز خواستار شفافیت و برخورد قانونی شده است.

فاطمه ذوالقدر در مورد سو استفاده از برق صنعتی و کشاورزی برای استخراج رمزارزها گفت:

با توجه به اینکه برق در ایران مشمول یارانه است و هزینه بسیار پایینی در مقایسه با بسیاری کشورها داراست، عده‌ای بر اساس گزارش‌های واصله در حال سوءاستفاده از برق صنعتی و کشاورزی در مزرعه ارز دیجیتال هستند که این نوع برق به مراتب بسیار ارزان‌تر از برق خانگی است و کسانی که در کار استخراج ارز دیجیتالی هستند، سعی می‌کنند سوله‌هایی که مجهز به برق صنعتی یا کشاورزی هستند را برای استخراج اجاره یا خریداری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس در خصوص استخراج بیت کوین در صدا و سیما نیز اظهار داشت:

موضوعاتی در صدا و سیما اخیراً مطرح شده که زیبنده رسانه ملی نیست از جمله برنامه‌های که رنگ و بویی قمار گونه داشت، یا توهین و بی احترامی به اهل سنت در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) که مغایر ارزش‌های دینی و اصل وحدت که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند بود، و همینک نیز تصاویری از دو استودیو صدا و سیما که در نبود نظارت به جایگاهی برای سوءاستفاده از انرژی در بیت کوین تبدیل شده است را در فضای مجازی شاهدیم. این ضعف عملکردی در نبود شورای نظارت بر صدا و سیماست که چنانچه اصلاح اساسنامه زودتر صورت پذیرد انتظار می‌رود این ضعف‌ها کاسته و رفع شود.

وی درادامه تاکید کرد:

مجلس شورای اسلامی نیز به‌عنوان وکلای مردم در جایی که منافع مردم و کشور مورد تهدید و تعدی قرار بگیرد یقیناً ورود خواهد داشت و در این خصوص مطالبه گری برای شفاف‌سازی و آگاهی افکار عمومی صورت خواهد گرفت و با تخلفات احتمالی صورت گرفته درخواست برخورد خواهیم داشت.

ذوالقدر ضمن تاکید بر بلاتکلیفی قانون رمزارزها نیز اظهار داشت:

در موضوع خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتالی در ایران هنوز قانون شفافی وجود ندارد و تنوع نظرات نتیجه گیری برای قانونی یا غیرقانونی بودن آن را با مشکل مواجه کرده، اما با توجه به اینکه واردات دستگاه‌ها با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد پس با یک نتیجه گیری ساده می‌توان متوجه شد که این دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً این دستگاه‌ها که در مزارع استخراج هم‌اکنون مورداستفاده قرار می‌گیرند به‌صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *