از تصویب طرح استخراج رمزارزها تا هشدار سازمان تعزیرات

اشتراک با دوستان

رئیس بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت از تصویب بندهایی از طرح استخراج رمزارزها در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد ضمن اینکه یکی از مدیران ارشد سازمان تعزیرات گفت: استخراج بیت کوین منع قانونی ندارد و مشکل در قاچاق ماینر است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با آخرین وضعیت  قانونی استخراج رمزارزها گفت:

بحث استخراج این ارزها در دستور کار کمیسیون اقتصادی دولت قرار دارد که بندهایی از آن نیز تصویب شده است.

وی در ادامه افزود:

استخراج ارزهای دیجیتال جهانی باید بر مبنای نرخ برق صادراتی انجام شود. مهم تر آن است که باید تعهد ایجاد شود تا این ارزهای استخراج شده به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شود.

همتی در مورد راه اندازی رمزارزهای پایدار با پشتوانه ریال و طلا در ایران گفت:

اما اگر خواسته شود که شبکه ارزهای دیجیتال در داخل کشور راه اندازی شود، با توجه به اینکه بانک مرکزی انحصار انتشار پول را دارد، ارزهایی که بر پایه ریال و طلا و … ایجاد شود، غیرقانونی است.

در خبری دیگر سیدعبدالمجید اجتهادی، مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن استخراج رمزارزها گفت:

این ارز دیجیتالی بزه انگاری نشده؛ ولی ماینر که فعالیت اصلی این حوزه را بر عهده دارد، قاچاق است. آنچه در سازمان تعزیرات در خصوص بیت کوین جرم انگاری شده، ناظر بر قاچاق بودن ماینرها است.

وی ضمن اینکه دستگاه ماینر را یک کالای مجاز و مشروط دانست افزود:

هم اینک واردات [ماینر] به صورت قانونی انجام نمی شود؛ در استان البرز نیز حدود ۵هزار دستگاه ماینز –زیر بار سیر وارداتی- کشف شده است و اگر به صورت قانونی وارد کشور شود، باید تحت عنوان تجهیزات رایانه ای و مخابراتی باشد.

اجتهادی علت غیر قانونی بودن ماینینگ را اینگونه توصیف کرد:

علت غیرقانونی بودن ماینر بدین جهت است که این ها بر خلاف مقررات گمرکی وارد می شود. لذا این کالاها مجوز ورود به کشور تحت این عنوان را ندارند.

وی در ادامه به اصل موضوع ماینینگ انتقاد کرد و گفت:

برخی مزارع دارای برق ارزان است و به جای اینکه در اختیار تولید سالم باشد، برای منافع زودگذر [استفاده می شود] اما باید دید عاقبت این استخراج ارز چه می شود؟ ماحصل کار [در استخراج بیت کوین] در اختیار کشور نیست و از خارج مدیریت می شود؛ لذا تولید ملی را دچار لطمه می کند.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز در مورد برق مصرفی در ماینینگ نیز اظهار داشت:

برقی که با یارانه در اختیار شرکت های تولید کننده قرار می گیرد، باید در اختیار کالایی باشد که پروانه بهره برداری را دریافت کرده است. ولی وقتی در این مسیر صرف می شود، کارگران نیز ممکن است بیکار شوند.

وی در خاتمه هشدار داد که سازمان تعزیرات به دنبال شناسایی و برخورد با متخلفان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *