صفر تا صد ماینینگ / ماینینگ بیت کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟

اشتراک با دوستان

ماینینگ بیت کوین و در کل ارز دیجیتال، فعالیتی است پرهزینه، که حتی همیشه نیز به پاداش ختم نمی‌شود. بااین‌حال، ماینینگ برای اکثر سرمایه‌گذاران دنیای رمز ارز، جاذبه‌ی عجیبی دارد. اگر در تکنولوژی دستی دارید یا به دنبال اطلاع از ابزار و دستگاه ماینینگ هستید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید.

در ماینینگ یا فرایند استخراج، شما درآمدزایی می‌کنید و رمز ارز بدست می‌آورید، بدون آنکه در ازای آن پولی پرداخت کرده باشید. البته به این نکته باید اشاره کرد که، لزومی ندارد برای آنکه رمز ارز داشته باشید حتماً خودتان ماینر یا استخراج‌کننده باشید. برای مثال شما می‌توانید با ارز کشوری رمز ارز خریداری کنید، می‌توانید با در صرافی و با معاوضه دو رمز ارز با یکدیگر، رمز ارز بدست آورید، می‌توانید از طریق دورکاری رمز ارز بدست آورید، و حتی می‌توانید با بازی‌های کامپیوتری رمز ارز بدست آورید.

ماینینگ چیست : هدف ماینینگ

علاوه بر پر کردن جیب ماینرها، ماینینگ برای هدف دیگری نیز استفاده می‌شود. درواقع مهم‌ترین هدف ماینینگ، آزادسازی رمز ارزهای جدید و به جریان انداختن آن‌ها در چرخه است. به بیانی دیگر، ماینرها حکم ضاربان سکه را دارند. برای مثال، در ماه فوریه سال 2019، حدود 17.5 میلیون بیت کوین وجود داشت. اگر آن تعداد بیت کوینی که ابتدای خلق بیت کوین، توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شدند را حساب نکنیم، باقی بیت کوین ها توسط ماینرها به بازار وارد شده‌اند.

اگر ماینری وجود نداشته باشد، باز هم می‌توان از بیت کوین ها استفاده کرد، اما نکته این است که به تعداد آن‌ها اضافه نخواهد شد و همان تعداد پیشین باقی می‌مانند. تعداد بیت کوین های موجود در دنیا 21 میلیون است که این یعنی، در نهایت روزی فرا خواهد رسید که ماینینگ بیت کوین به پایان می‌رسد.

علاوه بر مواردی که گفته شد، ماینر از یک ویژگی کاملاً متمایز برخوردار است. ماینر قدرت «وتو» دارد. به این معنا که، هرگاه قرار باشد در پروتکل بیت کوین تغییری ایجاد شود، ماینر نیز می‌تواند به تغییرات جدید رأی دهد. برای مثال، فورک یکی از تغییراتی است که ماینرها نیز می‌توانند درمورد آن تصمیم بگیرند.

ماینینگ چیست : درآمد ماینر چقدر است؟

واحد استخراج بیت کوین «بلوک» است. درحال حاضر، پاداشی که از هر بلوک به ماینر داده می‌شود، معادل 5/12 بیت کوین است. در فوریه سال 2019 ارزش هر بیت کوین نیز، معادل 3500 دلار بود. پس می‌توان گفت که با استخراج هر بلوک، مبلغی معادل با (5/12 x 3500) برابر با 42000 هزار دلار به ماینر داده می‌شود.

زمانی که در سال 2009 برای اولین بار بیت کوین استخراج شد، هر بلوک 50 عدد بیت کوین به ماینر ارائه می‌کرد. در سال 2012 هالوینگ اتفاق افتاد و این مقدار نصف و به 25 عدد رسید. در سال 2016 هالوینگ بار دیگر رخ داد و تعداد بیت کوین هر بلوک، به 12.5 رسید. با توجه به این فرمول، هالوینگ بعدی در سال 2020 رخ خواهد داد و تعداد بیت کوین موجود در هر بلوک 6.25 خواهد شد.

وب‌سایت Bitcoin Clock به‌طور لحظه‌ای اطلاعات مربوط به هالوینگ بعدی را منتشر می‌کند و زمان دقیق آن را می‌توانید در آنجا ببینید. همچنین، اگر می‌خواهید بدانید تا کنون چند بلوک استخراج شده‌اند، می‌توانید اطلاعات موردنظر را از وب‌سایت Blockchain.info بدست آورید.

ماینینگ چیست : کار ماینر

ماینرها را می‌توان با حسابرس‌ها مقایسه کرد. درواقع آن‌ها تراکنش‌های بیت کوین پیشین را تأیید می‌کنند. این فرایند برای امنیت کاربران بیت کوین است و ایده‌ی اصلی نیز توسط خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ارائه شد. زمانی که ماینرها تراکنش‌ها را مورد تأیید قرار می‌دهند، باعث می‌شوند تمام تراکنش‌ها تا مرحله‌ی آخر تکمیل شوند و بیت کوینی برای چند بار خرج نشود.

اجازه دهید این موضوع را با مثال توضیح دهیم. فرض کنید شما یک 20 دلاری قانونی و یک کپی با کیفیت عالی از آن 20 دلاری دارید. اگر بخواهید هر دو 20 دلاری را مصرف کنید، فردی که به شماره سریال آن‌ها نگاه کند متوجه خواهد شد که یکی از آن‌ها تقلبی است. کار شخصی که ماینینگ بیت کوین انجام می‌دهد نیز به همین شکل است. فرد ماینر تراکنش‌ها را بررسی می‌کند و اطمینان می‌یابد که هیچ کاربری نمی‌خواهد یک بیت کوین رو دوبار به‌فروش برساند.

زمانی که هر ماینر توانست به میزان 1 مگابایت تراکنش بیت کوین را تأیید کند، آن‌ها برنده‌ی 12.5 بیت کوین خواهد بود. میزان 1 مگابایت را ساتوشی ناکاموتو مشخص کرده است، که البته بسیاری از استخراج‌کنندگان معتقدند میزان بلوک باید افزایش پیدا کند تا داده‌های بیشتری را بتوان بررسی کرد.

به این نکته توجه کنید. در قسمت قبل گفتیم هرکسی که به میزان 1 مگابایت تراکنش بیت کوین را تأیید کند، می‌تواند بیت کوین بدست آورد و درحالتی غیر از آن، فردی که صرفاً چند تراکنش را تأیید کند چیزی دریافت نخواهد کرد.

به لحاظ تئوری، 1 مگابایت تراکنش می‌تواند تنها یک تراکنش باشد (که البته چنین چیزی رایج نیست) و یا می‌تواند هزاران تراکنش باشد. تمام این‌ها به داده‌های تراکنش‌ها بستگی دارد.

شاید بپرسید پس این یعنی بعد از تمام تراکنش‌هایی که تأیید کرده، همچنان هیچ چیزی دریافت نمی‌کنم؟ بله، چیزی دریافت نمی‌کنید. برای آنکه بیت کوین دریافت کنید به دو عامل نیاز دارید. یکی تلاش و دیگری شانس.

در مرحله‌ی اول شما باید به ارزش 1 مگابایت تراکنش تأیید کنید، و این بخش آسان داستان است. در مرحله‌ی دوم، شما باید اولین ماینری باشید که جواب درست یک مسئله ریاضی را می‌دهید. اصطلاحاً به این کار «اثبات کار» یا Proof of Work (POW) می‌گویند.

منظور از حل مسئله ریاضی چیست؟

خبر خوب اینکه در اینجا ریاضی پیشرفته یا محاسبه به معنای واقعی کلمه وجود ندارد. شاید شنیده باشید که ماینرها سؤالات دشوار ریاضی را حل می‌کنند، درحالی که این گفته صحیح نیست. درواقع ماینرها تلاش می‌کنند اولین کسی باشند که به یک عدد 64 تایی برسند که به‌اصطلاح به آن «هش» می‌گویند، و یک فرایند حدسیات اینجا رخ می‌دهد.

خبر بد اینکه، فرایند به‌صورت حدس و گمان است و برای این کار فرد قبل از هر چیز به قدرت‌های محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد.

اگر به‌دنبال راهی هستید تا میزان بیت کوینی که می‌توانید بدست آورید را تخمین بزنید، وب‌سایت btc می‌تواند در محاسبات به شما کمک کند.

ماینینگ چیست : ابزار مورد نیاز برای ماینین بیت کوین

ماینرها انواع مختلفی دارند و از 500 دلار تا ده‌ها هزار دلار قیمت دارند. برخی از ماینرها، مخصوصاً ماینرهای اتریوم، ابزار دستگاه ماینینگ را جدا خریداری می‌کنند (برای مثال کارت گرافیک را با قیمت پایین می‌خرند) و بعد آن‌ها را به هم متصل می‌کنند. عکسی که در پایین می‌بینید یک دستگاه ماینینگ دست‌ساز است. در این عکس جعبه‌های مستطیلی که در بالا قرار دارند همان کارت‌های گرافیک هستند.

ماینینگ بیت کوین

ماینینگ چیست : فارم ماینینگ بیت کوی چیست؟

فارم ماینینگ، اتاق یا محلی است که به ماینینگ رمز ارز اختصاص دارد. شما می‌توانید زیرزمین خانه‌ی خود را با دو دستگاه ماینر به فارم تبدیل کنید، یا می‌توانید یک انباری بزرگ را با ده‌ها دستگاه پر کنید و باز هم یک فارم داشته باشید. در فارم ماینینگ ها ابزار برقی پرقدرت و کولرهای خنک‌کننده قوی وجود دارد، و حداقل یک نفر برای اداره‌ی این ابزار باید حضور داشته باشد.

قوانین ماینینگ رمز ارز در کشورهای مختلف

در ماه گذشته دولت ایران دستور قطع برق دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین را صادر کرد. این موضوع تأثیر چشمگیری در نرخ بیت کوین داشت و سر تیتر خبرهای بسیاری شد. از سال 2017 بیت کوین چندان دچار تفاوت قیمت نشده بود و در اواسط تیرماه نرخ هش ماینینگ بیت کوین از 69 هش در ثانیه عبور کرد.

قانون‌گذاری جدید دولت ایران نشان می‌دهد که قوانین کشورهای مختلف نیز می‌تواند بر روی استفاده از رمز ارز در سراسر دنیا تأثیرگذار باشد. فضای ماینینگ بیت کوین در دو سال گذشته روبه‌رشد بوده است و این اتفاقات می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

همان‌طور که نمودار پایین می‌بینید، نرخ هش ماینینگ بیت کوین در شش ماه گذشته شیب روبه بالای تندی داشته است.

ماینینگ بیت کوین

با یک بررسی مختصر می‌توان دید که نشانه‌های قابل‌توجهی در اکوسیستم ماینینگ به وجود آمده است. نوسان قیمت و قوانین گاهی باعث شکل‌گیری موانعی شده‌اند. ایران یکی از کشورهای پرفعالیت در زمینه‌ی ماینینگ بیت کوین است و با قانون‌گذاری اخیری که در کشور ایران به وجود آمده، می‌توان تأثیرات عمیق‌تری را حتی در کشورهای مختلف دیگر مشاهده کرد.

ماینینگ بیت کوین

ایران

همان‌طور که اشاره کردیم، در چند ماه گذشته به‌خاطر مصرف بالای برق دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین، حکومت ایران قوانینی جدی درخصوص صنعت ماینینگ رمز ارز وضع کرده است. به گفته‌ی مسئولین سازمان برق، دستگاه‌های ماینینگ باعث شده‌اند تا مصرف برق به میزان 7 درصد بیشتر افزایش یابد و این درحالی است که این افزایش انرژی در تابستان به‌خودی خود صورت می‌گیرد. به همین دلیل سازمان برق دستور قطع برق دستگاه‌های ماینینگ را صادر کرده است.

درحال حاضر ایرانی‌ها از یک سری سوبسیدهای دولتی استفاده می‌کنند و این عاملی است که باعث می‌شود هزینه‌های برق برای این مردم بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد. در نتیجه این موضوع برای دستگاه‌های ماینینگ رمز ارز نیز بسیار جالب خواهد بود. در شهریور سال 1397 دولت ایران قوانین موافقت‌آمیزی برای ماینینگ رمز ارز منتشر کردند.

با توجه به افزایش مصرف برق و رشد ماینینگ در ایران، همایون حائری نماینده وزیر انرژی پیشنهاد داد تا هزینه برق مصرفی دستگاه‌های ماینینگ همانند هزینه‌ی صادرات برق در سال جدید مصاحبه شود. با وجود قوانین امیدبخشی که در سال 1397 وضع شد، قوانین جدید می‌توانند تأثیراتی جدی روی اقتصاد این کشور بگذارند. چراکه بازار رمز ارز برای ایران، بازار امیدوارکننده‌ای بود و این کشور تلاش دارد با استفاده از رمز ارزها از فشارهای مالی مربوط به تحریم‌ها کم کند.

خلاصه مطلب
ماینینگ چیست : ماینینگ بیت کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟
عنوان مقاله
ماینینگ چیست : ماینینگ بیت کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟
توضیحات
ماینینگ بیت کوین و در کل ارز دیجیتال، فعالیتی است طاقت‌فرسا و پرهزینه، که حتی همیشه نیز به پاداش ختم نمی‌شود ولی افراد زیادی به آن علاقه دارند
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *