آیا قدرتمندان در افزایش قیمت بیت کوین دست دارند ؟

اشتراک با دوستان

واقعیت این است که دنیای رمز ارزها هیچ ثباتی ندارد، و بیت کوین یک بار دیگر نشان داد که روندی بسیار پر نوسان دارد. رمز ارز پیشتاز بازار که برای مدتی طولانی در محدوده‌ی قیمت 8 هزار دلار بود و حتی در قیمت‌های پایین‌تری مثل 7300 دلار مورد معامله قرار می‌گرفت، در یک حرکت ناگهانی به 10.350 دلار رسید و این افزایش قیمت بیت کوین همه را شگفت‌زده کرد.

این اتفاق برای بسیاری غیرقابل انتظار بود. بسیاری از تحلیل‌گران انتظار تقاطع مرگ بیت کوین را داشتند و فکر می‌کردند ارزش بیت کوین به 6 هزار دلار سقوط می‌کند. اما همچون گذشته، بیت کوین از هیچ روندی اطلاعت نکرد.

در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین در قیمت 9400 دلار درحال معامله است که نشان‌دهنده رشدی 25 درصدی می‌باشد. این افزایش ارزش به تمام بازار قدرت بخشید و سهام کل بازار رمز ارز را تا 250 بیلیون دلار افزایش داد.

در این شرایط، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از اتفاقات پیش آمده بسیار مسرور هستند. درعین حال بسیاری نیز به‌دنبال یافتن عواملی هستند که باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است. در اینجا چند عامل تأثیرگذار در افزایش قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

چین

تمام کسانی که در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، می‌دانند که چین چه نقش بزرگی در این بازار ایفا می‌کند. اما حضور چین در بازار رمز ارز از سال 2013 شروع شد. زمانی که مجری برنامه CCTV برای اولین بار در رسانه ملی درمورد بیت کوین صحبت کرد. در آن سال قیمت بیت کوین از 150 دلار به 1180 دلار رسید.

در هفته جاری، شی جین پینگ رئیس جمهور چین در هجدهمین گردهمایی سیاسی، حمایت خود را از فناوری زنجیره بلوکی اعلام کرد و درمورد مزایای آن سخن گفت. در این سخنرانی، رئیس جمهور چین گفت که باید سرمایه‌گذاری در این بخش را افزایش داد.

مارک زاکربرگ در کنفرانسی که در هفته گذشته انجام شد گفت این اتفاق می‌تواند آمریکا را در شرایط بدی قرار دهد. بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند این اتفاقات با لیبرا مرتبط است. به باور آن‌ها افت قیمت اخیر بیت کوین که تا 7300 دلار رسید نیز، با مخالفت سیاست‌مداران با لیبرا ارتباط داشت.

درمورد تصمیمات اخیر در چین، کاربری در توییتر خود چنین نوشت:

12 ساعت بعد از سخنرانی شی چه اتفاقاتی افتاد:

1- «زنجیره بلوکی» در سرتیتر اخبار روزانه‌ی مردم قرار گرفت.

2- دانشگاه‌های برتر چین دوره‌های مربوط به زنجیره بلوکی را یک شبه در برنامه‌های آموزشی خود قرار دادند.

3- انتظار می‌رود شهرداری‌ها حرکت‌های نوینی در زمینه قناوری زنجیره بلوکی بزنند.

افزایش قیمت بیت کوین

حرکت نهنگ های بیت کوین

به‌طور قطع، پیش‌بینی دقیق بازار رمز ارز کار دشواری است. اگرچه نمی‌توان سخنرانی رئیس‌جمهور چین درمورد زنجیره بلوکی و تأثیر آن را بر افزایش قیمت بیت کوین نادیده گرفت، اما نمی‌توان گفت که به‌طور حتم تنها عامل اثرگذار بوده است. در تمام این سال‌ها، نهنگ های بیت کوین از قدرت تأثیرگذاری بالایی برخوردار بودند. بسیاری معتقدند که این افزایش قیمت بیت کوین به‌خاطر نهنگ های بیت کوین بوده است. یا حداقل بخش بزرگی از این اتفاق به‌دلیل آنها رخ داده است.

برطبق این نظریه، نهنگ های بیت کوین می‌توانند در لحظات غیرمنتظره نیز، بازار را به سمتی که می‌خواهند هدایت کنند. برطبق شواهد گذشته، این اتفاقات معمولاً در تعطیلات رخ می‌دهند. زمانی که بیشتر معامله‌گران در سفر هستند و قراردادهای آتی بیت کوین در بازار بورس بسته هستند. درنتیجه‌ی این شرایط، هدایت مسیر بازار بسیار راحت‌تر خواهد بود.

مرد نقابدار و ادوارد اسنودن

دو پیش‌گویی بسیار معروف درمورد بیت کوین وجود دارد که تاکنون کاملاً درست از آب درآمده است. بر طبق این پیش‌گویی‌ها قرار بود بیت کوین در ماه آوریل به 5300 و در ماه جولای به 9200 دلار برسد. پیش‌گویی بعدی این است که بیت کوین تا پایان ماه اکتبر به 16 هزار دلار برسد. کمتر از یک هفته تا پایان ماه اکتبر باقی مانده و باید دید این حرکت بزرگ چه زمانی رخ می‌دهد.

ادوارد اسنودن روزنامه‌نگار شناخته‌شده‌ی آمریکایی نیز اخیراً در توییتر خود مطلبی در این باره گذاشت و سؤالات بسیاری را برانگیخت. آیا این افزایش قیمت تنها یک تصادف است؟ یا شاید اسنودن که درحال حاضر در روسیه است، از موضوعی خبر دارد که دیگران ندارند؟

درنهایت، تنها زمان است که به ما می‌گوید آیا بیت کوین به 16 هزار دلار خواهد رسید یا خیر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *