پیش نویس مصوبه فناوری بلاک چین و ارزهای رمزینه توسط هئیت دولت منتشر شد

پیش نویس مصوبه فناوری بلاک چین و ارزهای رمزینه توسط هئیت دولت منتشر شد
اشتراک با دوستان

بعد از یک سال کش و قوس پیرامون بلاک چین و ارزهای دیجیتال، بالاخره پیش نویس مصوبه هیئت دولت با عنوان “تنظیمگری فناوری زنجیره بلوکی (بلاک چین) و ارزهای رمزینه در کشور” ارائه شد.

در اواسط تابستان امسال و در بحران ارزی اخیر، به منظور بررسی و اظهار نظر درباره فناوری بلاک چین و قابلیت های آن، کارگروهی در کمیسون اقتصادی مجلس متشکل از معاونین وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، اموراقتصادی و دارایی(رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار)، معاون فناوریهای نوین بانک مرکزی، رئیس شورای عالی فضای مجازی، دبیر کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک و دو نفر از اساتید دانشگاه ایجاد شد که در پنج جلسه به پیش نویس مصوبه مورخ نهم مهرماه 97 منتج گردید.

اما به دلیل مشکلاتی از جمله مسائل مطرح شده از سوی وزارت نیرو در خصوص تأمین انرژی مورد نیاز برای استخراج رمز ارز، هزینه های احتمالی ناشی از عدم شناسایی، ردیابی معاملات در بستر این فناوری و موارد دیگر، اصلاحاتی اضافه شد و پیش نویس نهایی منتشر گردید.

این پیش نویس در 10 بند به بیشتر مباحث مربوط به ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین در کشور می پردازد. در بند یک پیش نویس به عنوان مقدمه از مزایای رمز ارزهای مبتنی بر بلاک چین گفته شده که می توان به سرعت و کارایی بالا، هزینه پایین و امنیت قابل توجه مبادلات ارزی اشاره کرد. در تعریف این فناوری آمده است:

فناوری بلاکچین بخشی از فناوریهای دفاتر کل توزیع شده است که در آن سوابق تراکنشها در زنجیره های متصل به یکدیگر ذخیره میشود. این فناوری رمزگذاری دیجیتالی امکان معامله بین دو نفر را در سطح جهانی در کسری از ثانیه با کمترین هزینه کارمزد تراکنش ممکن ساخته و نقش طرف سوم و هزینه های مترتب بر حضور آن را از بین میبرد. معاملات بین افراد در فضای فناوری دفاتر توزیع شده به وسیله ارزهای دیجیتال (کریپتوکارانسی ها ) و از طریق فرآیندی به نام استخراج رمز ارز (ماینینگ )صورت می گیرد.

هدف اصلی از به کارگیری این فناوری نوین، خارج نمودن دلار از چرخه مبادلات تجاری در تجارت بین الملل عنوان شده است. همچنین نهادهای پیشنهاد دهنده و صاحب نظر در این مقوله شامل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت فناوری ارتباطات، اطلاعات و امنیت ریاست جمهوری، وزارتخانه های نفت و اطلاعات، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پژوهشکده سامانه های هوشمند کاربردی دانشگاه تهران و دیگر مراکز مطالعاتی هستند.

در بندهای بعدی به بررسی موضوع استخراج رمزارزها و نقش هریک از سازمان ها در تعیین تکلیف و سازماندهی کسب و کارهای مرتبط با بلاک چین و رمزارزها پرداخته شده است.

 

دانلود پیش نویس نهایی مصوبه هئیت دولت با عنوان ” تنظیمگری فناوری زنجیره بلوک (بلاک چین) و ارزهای رمزینه در کشور “

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?