پیش نویس مصوبه فناوری بلاک چین و ارزهای رمزینه توسط هئیت دولت منتشر شد

اشتراک با دوستان

بعد از یک سال کش و قوس پیرامون بلاک چین و ارزهای دیجیتال، بالاخره پیش نویس مصوبه هیئت دولت با عنوان “تنظیمگري فناوري زنجیره بلوکی (بلاك چین) و ارزهاي رمزینه در کشور” ارائه شد.

در اواسط تابستان امسال و در بحران ارزی اخیر، به منظور بررسی و اظهار نظر درباره فناوری بلاک چین و قابلیت های آن، کارگروهی در کمیسون اقتصادی مجلس متشکل از معاونین وزراي ارتباطات و فناوري اطلاعات، اموراقتصادي و دارایی(رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار)، معاون فناوريهاي نوین بانک مرکزي، رئیس شوراي عالی فضاي مجازي، دبیر کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک و دو نفر از اساتید دانشگاه ایجاد شد که در پنج جلسه به پیش نویس مصوبه مورخ نهم مهرماه 97 منتج گردید.

اما به دلیل مشکلاتی از جمله مسائل مطرح شده از سوي وزارت نیرو در خصوص تأمین انرژي مورد نیاز براي استخراج رمز ارز، هزینه هاي احتمالی ناشی از عدم شناسایی، ردیابی معاملات در بستر این فناوري و موارد دیگر، اصلاحاتی اضافه شد و پیش نویس نهایی منتشر گردید.

این پیش نویس در 10 بند به بیشتر مباحث مربوط به ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین در کشور می پردازد. در بند یک پیش نویس به عنوان مقدمه از مزایای رمز ارزهای مبتنی بر بلاک چین گفته شده که می توان به سرعت و کارایی بالا، هزینه پایین و امنیت قابل توجه مبادلات ارزي اشاره کرد. در تعریف این فناوری آمده است:

فناوري بلاكچین بخشی از فناوريهاي دفاتر کل توزیع شده است که در آن سوابق تراکنشها در زنجیره هاي متصل به یکدیگر ذخیره میشود. این فناوري رمزگذاري دیجیتالی امکان معامله بین دو نفر را در سطح جهانی در کسري از ثانیه با کمترین هزینه کارمزد تراکنش ممکن ساخته و نقش طرف سوم و هزینه هاي مترتب بر حضور آن را از بین میبرد. معاملات بین افراد در فضاي فناوري دفاتر توزیع شده به وسیله ارزهاي دیجیتال (کریپتوکارانسی ها ) و از طریق فرآیندي به نام استخراج رمز ارز (ماینینگ )صورت می گیرد.

هدف اصلی از به کارگیری این فناوری نوین، خارج نمودن دلار از چرخه مبادلات تجاری در تجارت بین الملل عنوان شده است. همچنین نهادهای پیشنهاد دهنده و صاحب نظر در این مقوله شامل معاونت علمی و فناوري ریاست جمهوري، معاونت فناوري ارتباطات، اطلاعات و امنیت ریاست جمهوري، وزارتخانه هاي نفت و اطلاعات، بانک مرکزي جمهوري اسلامی ایران و پژوهشکده سامانه هاي هوشمند کاربردي دانشگاه تهران و دیگر مراکز مطالعاتی هستند.

در بندهای بعدی به بررسی موضوع استخراج رمزارزها و نقش هریک از سازمان ها در تعیین تکلیف و سازماندهی کسب و کارهای مرتبط با بلاک چین و رمزارزها پرداخته شده است.

 

دانلود پیش نویس نهایی مصوبه هئیت دولت با عنوان ” تنظیمگري فناوري زنجیره بلوک (بلاك چین) و ارزهاي رمزینه در کشور “

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *