انتخابات بلاک چینی از دیدگاه منتقدان

اشتراک با دوستان

درحالی‌که اکثر انتقادها نسبت به سیستم رأی‌گیری آنلاین و با استفاده از موبایل، به ضعف‌هایی در خود برنامه‌ها اشاره دارند، بااین‌حال منتقدانی نیز هستند که با مفهوم انتخابات بلاک چینی و این فناوری مخالف هستند.

بروس شاینر متخصص علوم کامپیوتر و رمزنگار و نویسنده‌ی چندین کتاب درزمینه‌ی امنیت کامپیوتر و رمزنگاری، در وب سایتش مخالفت خود را با استفاده از بلاک چین در انتخابات بیان می‌کند.

تنها راهی که می‌توان انتخابات را از حملات و اتفاقات دور نگاه داشت این است که از چیزی استفاده کنیم که غیرقابل هک باشد و نسبت به تعداد مراجعه‌کنندگان محدود نباشد. بهترین راه این است که تا جای ممکن از طریق سیستم کاغذی، از اطلاعات روی سیستم بکاپ بگیریم.

به نظر شاینر، تلاش‌هایی که پیشتر درزمینه‌ی خودکار کردن سیستم رأی‌دهی رخ داده‌اند، پیامی در خود دارند و به خطرات موجود در چنین تغییر و تحولی اشاره می‌کنند. در سال 2007، ایالت کالیفرنیا و اوهایو سیستم رأی‌گیری الکترونیکی خود را به‌طور گسترده‌ای بازرسی کردند. نتیجه‌ی این بازرسی اصلاً مثبت و خوشایند نبود. این بررسی نشان داد که آسیب‌پذیری و ضعف در تمام اجزای سیستم وجود دارد:

محققان می‌توانستند بدون هیچ ردی، نتایج شمارش آراء را تغییر دهند، گزارش ورودی‌های سیستم را پاک کنند، و حتی بر روی سیستم بدافزار نصب کنند. بعضی از این اقدامات می‌تواند توسط اشخاصی که در حوزه‌ی رأی‌گیری هستند صورت گیرد و بعضی دیگر از راه دور نیز ممکن است.

این تنها جایی نبود که ضعف انتخابات بلاک چینی مشخص شد. در سال 2017، در همایش هکرهای دفکون، 25 دستگاه رأی‌گیری مشخص شد و از هکرهای شرکت‌کننده خواستند تا به آن‌ها حمله کنند. تا آخر هفته شرکت‌کنند‌ه‌ها توانسته بودند بر روی سیستم‌ها بدافزار نصب کنند، به‌صورت ناشناس در آراء شمرده‌شده دست ببرند و باعث خرابی سیستم‌ها شوند. شاینر می‌گوید: «این‌ها هکرهایی بودند که درزمینه‌ی هک دستگاه‌های رأی‌دهی هیچ تجربه‌ای نداشتند و تنها یک آخر هفته خود را سرگرم کرده بودند».

با توجه به پیشنهادی که شاینر درزمینه‌ی استفاده از کاغذ ارائه کرد، او ادامه می‌دهد که:

محققان امنیتی معتقدند که بهترین شیوه استفاده از کارت‌های رأی‌گیری کاغذی بر اساس هویت افراد است. بهترین و ارزان‌ترین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از سیستم‌های تأیید هویت بر اساس اسکن چشم است. رأی‌دهندگان کاغذها را با انگشت تأیید می‌کنند، آن‌ها را وارد ماشین می‌کنند و رأی آن‌ها شمرده می‌شود. درصورتی‌که هر مشکلی در شمارش آراء به وجود آمد، این کاغذها بایگانی می‌شوند و به‌عنوان یک مدرک حقیقی مجدداً قابل‌استفاده خواهند بود. برای افرادی که ناتوانی جسمانی دارند نیز، می‌توان از دستگاه‌هایی با صفحه‌نمایش لمسی استفاده کرد که کاغذ رأی‌گیری را پرینت می‌گیرند و درون صندوق می‌اندازند.

شدیدترین انتقاد توسط مرکز دموکراسی و فناوری جوزف لورنزو مطرح می‌شود، و کل این داستان را یک «ایده‌ی وحشتناک» می‌خواند:

این یک رأی‌دهی اینترنتی است که بر روی سیستم‌های شدیداً ناایمن افراد، و شبکه‌های اینترنتی با کیفیت بد انجام می‌شود. و حتی از سرورهایی استفاده می‌شود که ایمن کردن‌شان بسیار مشکل‌تر از برگه‌های کاغذی است.

البته این انتقادها باعث نشده تا دولت‌ها دیگر نخواهند در آینده از فناوری بلاک چین در فعالیت‌های خود استفاده کنند. تاکنون انتخابات بلاک چینی در سطح شهرداری بوده و در سطح ملی فقط به‌صورت آزمایشی انجام‌شده‌اند، و با توجه به مسیری که دولت‌های آمریکا، ژاپن و سوئیس پیش گرفته‌اند، می‌توان بدون اغراق گفت که استفاده از دفاتر کل توزیع‌شده به‌زودی در تمام دنیا همه‌گیر خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
انتخابات بر بستر بلاک چین از دیدگاه منتقدان
عنوان مقاله
انتخابات بر بستر بلاک چین از دیدگاه منتقدان
توضیحات
درحالی‌که اکثر انتقادها نسبت به سیستم رأی‌گیری آنلاین و با استفاده از موبایل، به ضعف‌هایی در خود برنامه‌ها اشاره دارند، بااین‌حال منتقدانی نیز هستند که با خود مفهوم رأی‌گیری آنلاین و این فناوری مخالف هستند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *