توسعه زنجیره بلوکی در هند و استفاده از آن در انرژی خورشیدی

اشتراک با دوستان

زنجیره بلوکی در هند بسیار توسعه پیدا کرده است. ایالت اوتار پرادش (Uttar Pradesh) درنظر دارد یک پلتفرم معاملاتی P2P مبتنی بر انرژی خورشیدی راه‌اندازی کند. در این پروژه، شرکت برق زنجیره بلوکی Power Ledger استرالیا نیز همکاری دارد.

شرکت برق و آژانس توسعه‌ی انرژی‌های تجدید شدنی، طرفینی هستند که از ایالت اوتار پرادش قصد همکاری در این پروژه را با شرکت استرالیایی دارند. به گزارشی که هفته‌ی پیش منتشر شد، قرار است نسخه‌ی آزمایشی یک پلتفرم معامله مبتنی بر انرژی خورشیدی P2P راه‌اندازی شود. برطبق برنامه‌های اعلام شده، مرحله‌ی اول این پروژه تا مارس 2020 به پایان می‌رسد.

در زمان پیاده‌سازی قسمت آزمایشی برنامه، شرکت استرالیایی Power Ledger پلتفرم زنجیره بلوکی خود را با سیستم‌های هوشمند ادغام خواهد کرد. در نتیجه‌ی این کار، قرار است افرادی که بر روی سقف خود ساختارهای استفاده از انرژی خورشیدی دارند بتوانند از این برنامه استفاده کنند، قیمت تعیین کنند، معاملات مربوط به انرژی را دنبال کنند، قراردادهای آتی امضا کنند و به‌طور کل معاملات خود در این زمینه را انجام دهند.

یکی از مشکلات موجود در منابع تولیدی انرژی‌های تجدید شدنی این است که نمی‌توان میزان تولید انرژی را دقیق مشخص کرد و عواملی مثل باد و خورشید می‌تواند این موضوع را غیرقابل پیش‌بینی کند. هدف از این پروژه این است که به تولیدکنندگان خانگی انرژی‌های تجدیدشدند کمک کند بتوانند راحت‌تر انرژی مازاد خود را به دیگران عرضه کنند.

ایالت اوتار پرادش بزرگ‌ترین ایالت هند است و جمعیتی حدود 200 میلیون نفر دارد. در نتیجه‌ی این جمعیت و گسترش هر روزه، این شهر باید بتواند نیازهای برق خود را تأمین کند. در سال 2017، این ایالت 12500 مگاوات برق فتوولتاییک داشت.

زنجیره بلوکی در هند و استقبال دولتمردان

سابقه همکاری Power Ledger با هند و کار بر روی پروژه‌ی پلتفرم معاملاتی انرژی‌های تجدید شدنی موضوع جدیدی نیست. اوایل ماه گذشته، این شرکت اعلام کرد که یک برنامه آزمایشی را در دوارکا هند به پایان رسانده است. پروژه‌ی انجام شده در دوارکا همانند اوتار پرادش بود و هدف از آن تسهیل معاملات مربوط به انرژی‌های تجدید شدنی بود.

کشور هند توانسته خود را به‌عنوان یکی از قدرتمندان و فعالان جدی در زمینه توسعه زنجیره بلوکی نشان دهد. در اواخر ماه نوامبر، وزیر فناوری اطلاعات هند درمورد ضرورت شناخت پتانسیل‌های فناوری زنجیره بلوکی در هند سخن گفت. به گفته‌ی این شخص، فناوری زنجیره بلوکی باید در سطح ملی مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *