معاون قوه قضائیه: به انقلاب زنجیره بلوکی خوشبین هستم

اشتراک با دوستان

معاون قوه قضائیه در نمایشگاه کتاب و در مراسم رونمایی از دانشنامه اخلاق اسلامی به انقلاب زنجیره بلوکی و نقش آن در دهه آینده پرداخت.

آیت الله شهریاری معاون قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات در این مراسم درباره عبور از عصر اطلاعات و ارتباطات گفت:

در سونامی اطلاعات شاهد انباشتگی حجم گسترده‌ای از اطلاعات بوده‌ایم و امروز به واسطه سونامی ارتباطات این اطلاعات در اختیار  ۳و نیم میلیارد انسان قرار گرفته که به عنوان محتوای واحد به آن دسترسی دارند.

شهریاری انقلاب بعدی را در سطح جهانی، انقلاب بلاکچین دانست و گفت:

ما از این دو انقلاب عبور کردیم و اکنون به سونامی بلاکچین رسیده ایم و اگرچه اخبار آن منتشر شده، ولی ظرف ۱۰ سال آینده فشار این سونامی بر اجتماع گسترده‌ای از انسان‌ها فرو خواهد ریخت که باید آماده آن زمان بود.

وی در خصوص ارتباط رمزارز و زنجیره بلوکی اظهار داشت:

بلاکچین بستری است که رمز ارز بر روی آن بوجود می‌آید و اگرچه با تهدید‌هایی همراه است، ولی فرصت‌های آن بیش از تهدید‌های آن است.

شهریاری همچنین در مورد بیت کوین افزود:

یک ژاپنی با ابداع پول دیجیتالی این کار را آغاز کرد و این ارز رمز‌ها مبتنی بر دولت نیست و ویژگی آن که بیت کوین نمونه‌ای از آن است این است که هیچ دولتی آن را ایجاد نمی‌کند. در گذشته برای انتقال پول، واسطه‌ای به نام بانک وجود داشت که پول جابجا شود، اما با بیت کوین بانک از صحنه معاملات پولی حدف می‌شود مبادله ارز و دریافت کالا توسط بیت کوین صورت می‌گیرد در حالی که هیچ پشتوانه حاکمیتی در آن وجود ندارد.

معاون قوه قضائیه درباره قابلیت های زنجیره بلوکی در دور زدن تحریم ها و کنترل فساد گفت:

با زنجیره بلوکی می‌توان تحریم‌ها را دور زد، از دیوانسالاری رها شد، حریم خصوصی را حفظ کرد، به طور قاطع‌تر با فساد مبارزه کرد و می‌توان اتحاد بر بستر فناوری را بدون اینکه طرف مقابل را بشناسیم ایجاد کرد.

آیت الله شهریاری معاون قوه قضاییه در پایان با اشاره به آینده روشن زنجیره بلوکی خاطر نشان کرد:

به انقلاب زنجیره بلوکی خوشبین هستم و به نظرم فرصت‌های آن پیش از تهدید‌های آن است همانگونه که سونامی اطلاعات و ارتباطات اینگونه بود البته اولین رمز ارز پیمان که به وسیله بانک مرکزی در ماه گذشته از طریق ۴ بانک راه اندازی شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *