راه اندازی سیستم پرداخت زنجیره بلوکی در دومین بانک بزرگ آلمان

اشتراک با دوستان

یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد برای پرداخت‌های M2M در حال بررسی فناوری زنحیره بلوکی است.

دومین بانک بزرگ آلمان Commerzbank AG نام دارد و در فرانکفورت مستقر است. این بانک در ماه آگوست سال جاری، درمورد روش پرداخت M2M صحبت کرد و گفت این یک سیستم پرداخت زنجیره بلوکی است که می‌تواند پرداخت میان خودروها و ایستگاه‌های شارژ را به‌صورت خودکار انجام دهد.

در توضیحات این سرویس چنان ذکر شده که:

در این سیستم پرداخت زنجیره بلوکی، میان ایستگاه شارژ و سیستم خودرو ارتباطی برقر می‌شود و فرایند پرداخت به‌طور کاملاً خودکار انجام می‌شود. برای انجام این تراکنش، کامرزبانک از یورو روی زنجیره بلوکی استفاده می‌کند و خودروها می‌توانند با توکن‌هایی که روی زنجیره بلوکی قرار دارند، پرداخت خود را انجام دهند.

این طرح M2M تنها یک نمونه موردی در اقتصاد رمز ارز است و به‌طور قطع در آینده می‌تواند با نمونه‌های بزرگ‌تر و گسترده‌تری مقایسه شود. کامرزبانک معتقد است که تکنولوژی هر روز درحال گسترش است و فناوری زنجیره بلوکی نشان می‌دهد که ماشین‌ها هر روزه راه‌های ارتباطی بیشتری با هم پیدا می‌کنند و اختیار عملکرد آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

اما خروجی این پیشرفت تکنولوژی و سیستم پرداخت زنجیره بلوکی چیست؟ سیستم‌های پرداخت خودکار درحال گسترش هستند و این یعنی دیگر به انسان‌ها، به عنوان میانجی و تسهیلگر تراکنش‌ها نیازی نیست.

استفان مولر، عضو هیئت مدیره بانک کامرز بیان کرد که این بانک، پروژه سیستم پرداخت زنجیره بلوکی را به عنوان بخشی از برنامه‌های اجرایی خود درنظر گرفته است:

بعد از دیجیتالی کردن کامل معاملات اوراق بهادار در پروژه‌های آزمایشی گذشته، حال تمرکز بانک به سوی اتوماتیک کردن ساختارهای پرداخت مبتنی بر DLT رفته است. به‌عنوان یک بانک، وظیفه‌ی ما است که برای مشتریان خود ساختارهایی جدید در پرداخت‌ها ایجاد کنیم.

در حال‌حاضر، کامرزبانک هنوز اعلام نکرده که از چه زیرساختی برای سیستم پرداخت زنجیره بلوکی M2M خود استفاده کرده است. در هر صورت، فعالیت‌های مشتری‌مدارانه و آینده‌نگری این بانک، با شعار آن‌ها که می‌گوید «بانک درکنار شماست» هم‌خوانی دارد.

اگر سیستم پرداخت M2M کامرزبانک که بر پایه زنجیره بلوکی فعالیت می‌کند، بتواند با موفقیت مراحل آزمایشی خود را پشت سر بگذارد، به‌طور قطع در آینده از آن به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پیشگامان در این حوزه یاد خواهند کرد.

آلمان، کشوری پیشگام در فناوری زنجیره بلوکی

یک نیروگاه اروپایی در چند ماه گذشته فعالیت‌های چشمگیری در زمینه‌ی زنجیره بلوکی داشته است.

بافین که معتبرترین نهاد مالی آلمان است. این نهاد در ماه گذشته، با درخواست سرمایه یک استارت‌آپ توکن‌سازی برای 250 میلیون یورو موافقت کرد. این شرکت در زمینه‌ی املاک و بر روی زنجیره بلوکی اتریوم فعال است.

به گفته‌ی این سازمان:

اولین بار است که یک سند مکتوب اوراق قرضه املاک مبتنی بر زنجره بلوکی مورد تأیید واقع شده است.

در بهار سال جاری، پلتفرم آلمانی Bitbond با موافقت بافین، توکن شخصی خود به نام توکن اوراق قرضه Bitbond را برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتشر کرد.

بوئرس اشتوتگارت دومین بورس سهام بزرگ آلمان و دهمین در اروپا است. در ماه دسامبر سال 2018، این صرافی اعلام کرد که برای خدمات بانکی، با سولاریس‌بانک در برلین وارد همکاری شده است. این همکاری زمانی شروع شد که این صرافی می‌خواست پلتفرم معاملات رمز ارزی خود به نام bison را راه‌اندازی کند. این پلتفرم در اوایل امسال راه‌اندازی شد.

در سال 2018، Bitbond برای اولین بار در تراکنش‌های بین‌المللی از بیت کوین استفاده کرد. کمی پیش از آن، هیئت گردشگری ملی آلمان (GNTB)، پذیرفت که در ازای خدمات خود رمز ارز دریافت کند.

مدیرعامل GNTB در بیانیه‌ای اعلام کرد:

فناوری زنجیره بلوکی درحال پیاده‌سازی در بخش مالی کشور است و از طرفی، رمز ارز نیز به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده است. با توجه به این مسائل، شرکت‌های بین‌المللی ما مایلند فعالیت خود را در صنعت گردشگری و راه‌اندازی یک سیستم پرداخت زنجیره بلوکی نیز آغاز کنند.

با مطالعه‌ی این اخبار و مرور این شرکت‌ها، کاملاً مشخص است که آلمان مسیر درخشانی در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال در پیش گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *