برنا، اولین پلتفرم زنجیره بلوکی ملی ایران

اشتراک با دوستان

برنا نام پلتفرم زنجیره بلوکی ملی ایران است. بانک مرکزی ایران و شرکت خدمات انفورماتیک، در پی همکاری خود با یک شرکت تأمین‌کننده زنجیره بلوکی به نام آریاتک، در حال کار روی پروژه‌ای مشترک هستند و در تلاش‌اند تا یک سیستم زنجیره بلوکی ملی برای بخش بانکداری و مالی این بانک آماده کنند.

این پلتفرم برنا نام دارد و دولت ایران امید دارد با این پروژه، تغییری عظیم در سیستم بانکداری ایران ایجاد کند و با ساخت یک اقتصاد مالی دیجیتالی، سیستم سنتی را از نو بسازد. این پلتفرم قرار نیست تنها در اختیار دولت و یا شرکت‌های دولتی قرار گیرد و با توجه به برنامه‌هایی که برای آینده‌ی این پروژه درنظر گرفته شده، شرکت‌های خصوصی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و دولت ایران امید دارد تا بتواند یک سیستم بانکداری و پولی واحد برای تمام کشور ایجاد کند.

همان‌طور که می‌دانید ایران و آمریکا در یک موضع سیاسی قرار دارند و آمریکا نیز اخیراً تحریم‌های اقتصادی جدیدی برای این کشور وضع کرده است و با توجه به این اتفاقات، بسیاری معتقدند که هدف اولیه ایران از ساخت پروژه‌ی برنا، درواقع دور زدن تحریم‌ها است. البته سهام‌داران و مسئولین این پروژه این گفته‌ها را رد کرده‌اند و برنا را به‌عنوان پروژه‌ای درون کشوری اعلام کرده‌اند. بدین معنا که برنا هنوز نمی‌تواند از هیچ توکن رمز ارزی پشتیبانی کند.

برنا: همکاری بخش خصوصی و دولتی ایران برای زنجیره بلوکی

از سال 2018، تهران و فعالیت‌هایی که انجام داده، حاکی از آن است که به رمز ارز و فناوری زنجیره بلوکی بسیار علاقه‌مند شده است. همچون کشورهای دیگری که با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو هستند و با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ایران نیز فناوری زنجیره بلوکی را به‌عنوان یک راه نجات پیدا کرد و امید دارد با این فناوری بتواند تا حدودی فشارهای منفی مالی کشورش را کم کند.

بر طبق خبرهای اعلام شده، بانک مرکزی و شرکت آریاتک درحال ساخت پروتکل‌های متنوعی برای پروژه‌ی برنا هستند. در حقیقت، توسعه‌دهندگان این پروژه امید دارند برنا بتواند به‌عنوان یک پلتفرم دیجیتال مرکزی برای سیستم بانکداری و مالی کشور عمل کند.

یکی از اهداف اصلی پروژه برنا کاهش هزینه‌ها و استفاده‌ی بهینه از متخصصین فنی موردنیاز برای ساخت این سیستم نامتمرکز است. سهام‌داران این پروژه امید دارند که با راه‌اندازی برنا، استارت‌آپ‌های فینتکی نیز بتوانند به آن متصل شوند و از این طریق یک فضای کاملاً دیجیتال در بانکداری ایران شکل گیرد.

مالک حقیقی و منحصربه‌فرد پلتفرم برنا، بانک مرکزی است و شرکت آریاتک به‌عنوان پیمانکار خصوصی با او همکاری می‌کند. درحال حاضر پلتفرم برنا بر روی هایپرلجر فابریک ساخته می‌شود. هایپرلجر یک پلتفرم متن-باز یا open-source اشتراکی است که هدف آن انطباق فناوری زنجیره بلوکی با صنایع مختلف است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هایپرلجر فابریک، گزینه‌ی قراردادهای هوشمند است که باعث می‌شوند پروتکل‌ها به‌راحتی طراحی و برنامه‌ریزی شوند. اخیراً در تحقیقی که در دانشگاه واترلو کانادا صورت گرفت، بیان شد که در هایپرلجر فابریک تراکنش‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای سریع‌تر صورت می‌گیرند.

در ژانویه سال 2019، تیم پروژه برنا اطلاعاتی درخصوص این پلتفرم زنجیره بلوکی منتشر کردند. برطبق این مستندات، پلتفرم زنجیره بلوکی برنا از دو بخش رقابتی و غیررقابتی تشکیل شده است.

تمرکز تیم توسعه‌دهنده درحال حاضر بر روی بخش غیررقابتی است و این بخش سه راهکار در اختیار کاربرانش قرار خواهد داد: حسابرسی دیجیتال، پروتکل‌های شناخت مشتری، و سیستم مدیریت توکن. توسعه‌دهندگان برنا امید دارند که بانک‌های مطرح کشور بتوانند با استفاده از این پلتفرم سیستم نظارتی قوی‌ای ایجاد کنند و زمانی که اقتصاد کشور به‌طور کامل دیجیتالی شد، بتوانند بخش مالی کشور را رونق بخشند.

شهرزاد پاک‌گوهر تحلیل‌گر زنجیره بلوکی و مشاور آریاتک است که در مصاحبه‌ای به اهمیت پلتفرم زنجیره بلوکی برنا و تأثیر آن بر بخش مالی کشور اشاره کرده است:

پلتفرم زنجیره بلوکی برنا هیچ محدودیتی برای مؤسسات غیرمالی ندارد و آن‌ها نی می‌توانند از خدمات این پلتفرم استفاده کنند. برای مثال، بخش تشخیص هویت دیجیتال که به‌عنوان شناخت مشتری در سیستم بانکداری معروف است، می‌تواند در هر مورد و حالتی که به هویت دیجیتالی نیاز دارد استفاده شود.

خلاصه مطلب
برنا ؛ بانک مرکزی و ساخت پلتفرم زنجیره بلوکی ملی ایران
عنوان مقاله
برنا ؛ بانک مرکزی و ساخت پلتفرم زنجیره بلوکی ملی ایران
توضیحات
برنا نام پلتفرم زنجیره بلوکی ملی ایران است و بانک مرکزی و شرکت تأمین‌کننده زنجیره بلوکی آریاتک، در حال کار روی این پروژه‌ی مشترک هستند
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *