ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC تا سال 2030 فراگیر می‌شود!

اشتراک با دوستان

تقاضای مردم روزبه‌روز نسبت به ارزهای جایگزین بیشتر می‌شود. بر اساس تحقیقی که یک بانک هلندی اخیراً انجام داد، تا سال 2030 ارزهای دیجیتال  بالاخره جایگزین ارزهای ملی خواهند شد و ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC در تمام کشورها استفاده می‌شود.

در گزارش «2030 را تصور کن!»، جیم رید استراتژیست بانک هلند دست به تحقیقاتی زده و چالش‌های پیش روی سیستم ارز ملی را مشخص کرده است. این چالش‌ها در سال‌های اخیر به‌خاطر ظهور رمز ارزها بیشتر نیز شده‌اند. در این تحقیق، رید نشان می‌دهد که تقاضای مردم هر روز به‌سوی امور دیجیتالی و ناشناس ماندن پیش می‌رود. در نتیجه افراد به‌سوی رمز ارزها کشیده می‌شوند.

پذیرش رمز ارزها و چالش‌های پیش روی آن

برای آنکه رمز ارزها بتوانند مقبولیت بیشتری پیدا کنند، ابتدا باید بر موانع اصلی پیش روی خود غلبه کنند. یکی از این مشکلات اصلی، حکومت‌ها هستند. برای آنکه دولت‌ها بتوانند دارایی‌های دیجیتال را کاملاً قانونی اعلام کنند، ابتدا باید بتوانند به یک ثبات قیمت برسند و همچنین برای دسترسی جهانی در بازار قرار بگیرند. به باور رید، کلید حل این مشکل در نرم‌افزارهای موبایل و سازمان‌های تولیدکننده کارت‌های اعتباری نهفته است.

به گفته‌ی رید، باید پذیرفت که روزی رمز ارزها جای پول‌های امروزی را خواهند گرفت. بااین‌حال، بدون شک در چنین روزی، موانع بیشتری برای دارایی‌های دیجیتال به‌وجود خواهد آمد. از میان تهدیدهایی که ممکن است این سیستم مالی جدید را تهدید کند، می‌توان به اهمیت برق، حملات سایبری و جنگ‌های دیجیتالی اشاره کرد. به اعتقاد رید: «زمانی که ارزهای دیجیتال مورد پذیرش کامل قرار گرفتند، مرز بین مؤسسات مالی رمز ارزها، و بخش‌های خصوصی و دولتی محو خواهد شد.»

نگاه کشورهای مختلف به ارز دیجیتال بانک مرکزی

نکته‌ای که نباید از آن چشم‌پوشی کرد این است که هم اکنون بسیاری از کشورهای دنیا درحال فکر درمورد ساخت رمز ارز ملی برای خود هستند. چندی پیش، یکی از مسئولین بانک ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرد که درحال‌حاضر، هیچ تقاضای مردمی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در کشور وجود ندارد. وی به تقاضای روزافزون مردم به پول نقد کشوری اشاره کرد و اضافه کرد که بانک مرکزی تحقیقات قانونی و فنی لازم را در دست اجرا قرار داده است.

در سویی دیگر، جزایر بریتیش ویرجین رویکرد جدی‌تری نسبت به CBDC ها داشته است و اعلام کرد، این کشور با همکاری استارت‌آپ زنجیره بلوکی LifeLabs درحال ساخت ارز دیجیتال به نام BVI~LIFE است. هدف از ساخت این رمز ارز توسعه‌ی بخش فین‌تک بومی کشور است. این ارز دیجیتال بر پایه دلار آمریکا خواهد بود.

بانک مرکزی فرانسه نیز اعلام کرده می‌خواهد یک CBDC برای مؤسسات مالی در سال 2020 ایجاد کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *