همکاری فرابورس با بانک مرکزی در قانون گذاری رمز ارزها

اشتراک با دوستان

مطابق با پیش نویس قانون رمز ارزها که چندی پیش توسط بانک مرکزی منتشر شد، عرضه توکن های بدون پشتوانه و یا با پشتوانه دارایی ها، تابع قوانین بورس قرار گرفت و انتشار آن منوط به همکاری بانک مرکزی با سازمان بورس شد. در همین راستا مدیرعامل فرابورس از آمادگی این سازمان برای ایجاد زیرساخت، قانون گذاری رمز ارزها و عرضه اولیه توکن به صورت آزمایشی خبر داد.

 امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در گفت و گو با خبرنگار پژوهشکده پولی و بانکی اظهار داشت:

فرابورس ایران آمادگی دارد تا بر اساس زیرساخت سندباکس و با نظارت کمیته فقهی و سازمان بورس فرآیند عرضه اولیه توکن با پشتوانه دارایی را آزمایش کند و برای آن قوانین لازم را در نظر بگیرد تا این زیرساخت که می‌تواند در حوزه تامین مالی کاربردهای مهمی داشته باشد، مورد استفاده قرار بگیرد.

هامونی با اشاره به تاثیر سند باکس در تسهیل بروکراسی افزود:

در حال حاضر برای استفاده از یک فناوری و اجرایی شدن آن در بازار سرمایه دیگر نیاز نیست تا ابتدا دستورالعمل‌های مورد نیاز نوشته شود چرا که حالا با ایجاد سند باکس رگولاتوری می‌توان ابزارهای جدید را بدون وضع قانون تحت سند باکس به صورت آزمایشی راه اندازی و استفاده کرد.

طبق پیش نویس قانون رمز ارزها، توکن های با پشتوانه طلا و سایر فلزات گرانبها در حیطه نظارت بانک مرکزی است که امیر هامونی ضمن تفکیک این نوع توکن از رمز ارز با پشتوانه دارایی گفت:

توکن با پشتوانه دارایی در حقیقت تبدیل دارایی به اوراق بهادار یا توکنایز کردن است که مسئولیت رمز ارزهایی با این خاصیت در اختیار بازار سرمایه کشور یعنی سازمان بورس به شمار می‌رود و بانک مرکزی به عنوان رگولاتور باید در خصوص سایر رمز ارزهای ارزی و دارای پشتوانه فلزات گران‌بها تصمیم گیری داشته باشد و سیاست‌های خود را اعلام کند.

در انتها هامونی از مزایای بلاک چین در صنعت بانکداری کشور گفت و افزود:

نظام بانکی و بازار سرمایه باید از فواید بلاک‌چین استفاده کنند، اما برای پیاده سازی و بهره‌گیری از آن در خدمات بازار سرمایه نیاز است تا اعضای این بازار بلاک‌چین را بپذیرند و به آن نگاه مثبتی داشته باشند؛ این فناوری کاربرد بسیار مهمی در حوزه شناسایی مشتریان یا KYC دارد و با توجه به افزایش شفافیت و راندمان بازار سرمایه را ارتقا می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *