وضعیت قانونی بیت کوین در کشورهای مختلف چگونه است؟

اشتراک با دوستان

امروزه بیت کوین در کشورهای مختلف از پذیرش مطلوبی برخوردار است. اگر جزو افرادی هستید که به سفر علاقه دارید و می‌خواهید هزینه‌های خود را با ارزهای دیجیتال بپردازید، با ما همراه باشید چون در این مقاله به بررسی بیت کوین در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

با پذیرش هرچه بیشتر رمز ارز ها، امروزه حتی تعطیلات را نیز می‌توان با ارزهای دیجیتال تصور کرد. درحال‌حاضر بسیاری از هتل‌ها و پروازها را می‌توان با بیت کوین رزرو کرد. البته برخی از شهرها هستند که پذیرش بالاتری نسبت به بیت کوین و یکسری از آلتکوین ها دارند.

بر طبق گزارشی که Coinmap ارائه کرده، تعداد 13150 مغازه، مرکز خرید، و دستگاه‌های خودپرداز در سراسر دنیا وجود دارند که بیت کوین قبول می‌کنند. پذیرش ارز دیجیتال در کشورهای مختلف از سال 2013 تاکنون رشد عجیبی داشته است.

وضعیت بیت کوین در کشورهای مختلف چگونه است

بااین‌حال، کوله‌گردی به نام گیلی گرشونوک نظر متفاوتی دارد. گیلی که به خاطر سفرهایش هیچ حساب بانکی‌ای ندارد و از رمز ارز استفاده می‌کند، می‌گوید استفاده از ارز دیجیتال در کشورهای مختلف نیز دیگر همچون گذشته آسان نیست و اوایل سال 2018 بسیاری از کارت‌های رمز ارزی وی باطل شده‌اند.

«احساس می‌کنم هر روزی که می‌گذرد موانع بیشتری بر سر افرادی چون من که می‌خواهند از دردسرهای مالی دور باشند، قرار می‌گیرد. فرایند تبدیل رمز ارز به پول نقد مدام پیچیده‌تر می‌شود، مخصوصاً اگر از آن دسته افرادی باشید که می‌خواهید از مالیات‌های بالا دوری کنید.»

البته، به گفته‌ی این کوله‌گرد، وضعیت بیت کوین در کشورهای مختلف یکسان نیست و سفر با این رمز ارز همچنان امکان‌پذیر است:

«به نظر من تفاوت چندانی در پرداخت‌های مالی وجود ندارد. برای مثال در پراگ، معمولاً با پول نقد خریدهای خود را انجام می‌دادم، چراکه به‌راحتی می‌توانستم دستگاه خودپرداز بیت کوین پیدا کنم و پول موردنیاز خود را از حساب برداشت کنم.»

گرشنوک به کسانی که می‌خواهند با ارز دیجیتال در کشورهای مختلف سفر کنند، پیشنهاد می‌کند این کار را از کشور خودتان شروع کنید، و به آن‌ها یادآوری می‌کند که:

«برای یک هفته در محل اقامت خود، با رمز ارز خرج کنید و ببینید با چه چالش‌ها و مسائلی روبه‌رو می‌شوید. خیلی مهم است که همیشه نقشه دومی در سر داشته باشید. برای مثال اگر موبایل، لپ‌تاپ یا کیف شما گم یا دزدیده شد، چه کاری باید انجام دهید.»

در ادامه درمورد ارز دیجیتال در کشورهای مختلف بیشتر خواهید خواند، و چند شهری که با رمز ارزها رفتاری دوستانه دارند و می‌توانند مقصد مناسبی برای سفر رمز ارزی باشند را به شما معرفی خواهیم کرد.

بیت کوین در کشورهای مختلف : پراگ، جمهوری چک

ساختار

جمهوری چک جزو کشورهایی که بیت کوین می پذیرند، قرار دارد. پراگ خانه‌ی مادری مخترع کیف پول سخت افزاری Trezor است، و در مقایسه با کل دنیا، این شهر بیشترین پذیرش بیت کوین را برای خود ثبت کرده است. در این شهر، افراد می‌توانند برای موارد مختلفی چون اجاره آپارتمان، هزینه غذا و نوشیدنی در رستوران‌ها، و حتی بلیت سینما، بیت کوین پرداخت کنند. به گفته‌ی گرشنوک، پراگ یکی از راحت‌ترین مقاصد گردشگری برای سفر با بیت کوین و رمز ارز است:

«وجود دستگاه‌های خودپرداز رمز ارز متعدد، تنها عامل مثبت در این شهر نیست. در پراگ اکثر افراد علم بالایی درمورد ارزهای دیجیتال و فناوری زنجیره بلوکی دارند.»

قوانین

در سطح حکومتی، دولت جمهوری چک رویکردی لیبرال دربرابر رمز ارزها دارد. در سال 2017، بانک مرکزی این کشور بیانیه‌ای درمورد ارز دیجیتال در کشورهای مختلف اعلام کرد و گفت که این نوع پول هیچ تهدیدی برای سیستم‌های بانکی ندارد. به گفته‌ی بانک مرکزی، ارزهای کشوری همچنان کاربرد بالایی در تجارت دارند و هیچ عاملی نمی‌تواند سیستم مالی سنتی را در حاشیه قرار دهد.

البته در پایان سال 2017، وزارت بخش مالی قوانینی درخصوص ضد پول‌شویی بیت کوین صادر کرد. بر طبق این قانون، صرافی‌های رمز ارزی باید هویت مشتریان خود را فاش کنند، تا افراد نتوانند از اسامی غیرواقعی استفاده کنند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : لیوبلیانا، اسلوونی

ساختار

یکی دیگر از کشورهایی که بیت کوین می پذیرند، اسلوونی است. اگر به بیت کوین در کشورهای مختلف فکر کنید، احتمالاً لیوبلیانا به ذهن شما نمی‌آید. بااین‌حال، لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی شهری است که به خود لقب «شهر بیت کوین» داده است. در این شهر بیش از 500 مغازه وجود دارد که با بیت کوین کار می‌کنند.

یک سیستم پرداخت رمز ارزی به نام Elipay برای مدتی در این شهر، به‌صورت آزمایشی اجرا شد. بااین‌حال، تعدادی از کافه‌ها، پارک‌های آبی، فست‌فودها و غیره شروع به پذیرش بیت کوین کرده‌اند. همچنین برطبق گزارش Coinmap، حدود 20 مرکز خرید در این شهر وجود دارد که بیت کوین دریافت می‌کنند.

قوانین

تاکنون هیچ قانون مشخصی در خصوص رمز ارزها در اسلوونی ثبت نشده است. بااین‌حال، در سال 2017 دولت به شهروندان اسلوونی درمورد سرمایه‌گذاری در ICO ها و ارزهای دیجیتال هشدار داد، چراکه در صورت وقوع هر اتفاقی، هیچ قانونی برای حمایت از افراد وجود ندارد.

علاوه بر این موضوع، حکومت اسلوونی به فناوری زنجیره بلوکی بسیار علاقه‌مند است. در اکتبر سال 2017، دولت اعلام کرد قصد دارد خود را به یکی از کشورهای پیشگام در حوزه‌ی زنجیره بلوکی در کل اتحادیه اروپا تبدیل کند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : جزیره کارائیب

ساختار

جزیره کارائیب جزو کشورهایی که بیت کوین می پذیرند، قرار دارد. در آوریل سال 2018، سازمان گردشگری کارائیب با یک استارت‌آپ فعال در زمینه زنجیره بلوکی وارد همکاری شد. هدف از این همکاری ایجاد یک سیستم پرداخت آسان برای توریست‌ها در بخش خدمات و محصولات بود. جزیره کارائیب جزو مناطق پر گردشگری است که بخش بزرگی از اقتصاد آن بر این امر استوار است. ارز دیجیتال در کشورهای مختلف نشان داده که می‌تواند تأثیر مثبتی در صنعت گردشگری و اقتصاد کشور داشته باشد.

در این پروژه، سازمان گردشگری کارائیب به‌دنبال بررسی و افزایش سطح درآمد بخش گردشگری بود. در آن زمان، اتفاق عجیبی که افتاد این بود که بانک‌های ایالت متحده به خاطر قانون «حذف ریسک» سرمایه خود را از این منطقه خارج کردند. مدیر اجرایی سازمان گردشگری کارائیب در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما می‌خواهیم از تمام امکاناتی که تکنولوژی‌های جدید به ما عرضه می‌کنند، استفاده کنیم… مخصوصاً فناوری زنجیره بلوکی، که می‌تواند در بخش خدمات مالی بسیار کمک‌کننده باشد و سطح فعالیت‌ها و برنامه‌های مربوط به گردشگری را ارتقا بخشد. ما به عنوان نماینده‌ی سازمان گردشگری کارائیب وظیفه داریم تمام این امکانات را برای رفاه مردم خود بررسی کنیم.»

اگرچه نتیجه‌ی واقعی این همکاری همچنان قابل‌مشاهده نیست، بااین‌حال اگر دولت کارائیب بتواند با موفقیت در این مسیر گام بردارد، به‌طورقطع تأثیر چشم‌گیری در بخش گردشگری خود ایجاد می‌کند و سرمایه‌گذاران بسیاری پیدا خواهند شد که مایل به سرمایه‌گذاری در سواحل آنجا باشند.

قوانین

جزایر کارائیب، در سطح حکومتی نیز به دنبال پذیرش و استفاده از رمز ارز هستند. در ماه مارس سال جاری، بانک مرکزی کارائیب یک رمز ارز بومی به نام DXCD را به بازار معرفی کرد. این رمز ارز قرار است در کنار ارز کشوری به هشت جزیره کارائیب معرفی شود. یکی از مسئولین حکومتی در این خصوص در مصاحبه‌ای گفت:

«حرکت به‌سوی جامعه‌ای که به پول نقد نیازی ندارد، جزو استراتژی‌های توسعه‌ای ما است.»

بیت کوین در کشورهای مختلف : آمستردام، هلند

ساختار

آمستردام جزو اولین شهرهایی است که در زمینه ارزهای مجازی فعالیت کرد. این شهر به داشتن سفارت بیت کوین معروف است. در این سفارت افرادی که به ارزهای دیجیتال و اصول رمزنگاری علاقه دارند، دور هم جمع می‌شوند، کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنند و درمورد رمز ارزها صحبت می‌کنند. همچنین، در این شهر بیش از 40 مرکز تجاری و مغازه وجود دارد که پذیرای بیت کوین هستند.

قوانین

در ماه مارس سال جاری دادگاهی درخصوص رمز ارزها تشکیل شد، و دادگاه هلند بیت کوین را به عنوان یک «دارایی قابل‌انتقال» معرفی کرد. در ماه می نیز، دولت هلند در گزارشی اعلام کرد که رمز ارز ها خطری برای ثبات مالی کشور ایجاد نمی‌کنند. البته، کمی بعدتر از این گزارش، موضوعی از طرف حکومت مطرح شد و از شرکت‌هایی که با رمز ارز کار می‌کنند، خواسته شد تا گواهی‌های قانونی مربوطه را اخذ کنند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : توکیو، ژاپن

ساختار

بر طبق گزارش Coinmap، نزدیک به 80 کسب‌وکار مختلف در توکیو وجود دارند که با بیت کوین کار می‌کنند. این تعداد، بزرگ‌ترین میزان کسب‌وکار رمز ارزی در دنیا را نشان می‌دهد. برای مثال، برخی رستوران‌ها یا حتی کافی‌نت‌هایی وجود دارند که بیت کوین دریافت می‌کنند. علاوه بر این‌ها، دستگاه‌های خودپرداز بسیاری نیز در این شهر وجود دارند که برای رمز ارزها ساخته شده‌اند.

قوانین

رمز ارز به‌گونه‌ای در ژاپن راه خود را باز کرده، که تقریباً همه‌ی افراد پذیرش بیت کوین و آلتکوین ها را به‌طور قانونی پذیرفته‌اند. در این کشور، صرافی‌های رمز ارز و حکومت با یکدیگر همکاری متقابلی دارند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : برلین، آلمان

ساختار

در سال 2013، در مجله‌ی The Gaurdian درمورد محبوبیت بیت کوین در برلین مقاله‌ای به‌چاپ رسید. در آن زمان فرهنگ عام، همچنان ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک ابزار مالی نمی‌دیدند. در برلین، افراد می‌توانند با بیت کوین از رستوران‌ها نوشیدنی و غذا خریداری کنند و بیش از 50 مرکز خرید و مغازه در این شهر وجود دارد که پذیرای رمز ارز است. علاوه بر نوشیدنی و غذا، افراد حتی می‌توانند شهریه برخی از دانشگاه‌ها را نیز با بیت کوین پرداخت کنند.

قوانین

در آلمان، رمز ارز ها به عنوان ارز قانونی کشور پذیرفته نشده‌اند. اما در سال 2013، وزارت امور مالی آلمان، رمز ارز ها را به‌عنوان پول خصوصی دسته‌بندی کرد. همچنین بر طبق سازمان مالیات آلمان، اگر فردی دارایی (رمز ارز) خود را بیش از یک سال نگهداری کند، کوین های آن فرد کاملاً معاف از مالیات می‌شوند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : زاگ، سوئیس

ساختار

اگر بخواهیم محبوبیت بیت کوین را در شهر زاگ سوئیس بررسی کنیم، به جذابیت بیت کوین در کشورهای مختلف دیگر نخواهد بود. بااین‌حال این شهر تاریخچه‌ی جالبی در زمینه‌ی رمز ارز دارد. زاگ، زادگاه چندین استارت‌آپ فعال در زمینه‌ی زنجیره بلوکی است و لقب «دره‌ی رمز ارز» به آن داده شده است. در این شهر افراد می‌توانند برای کارهایی چون اجاره آپارتمان، ثبت شرکت و یا هر فعالیتی که به شهرداری مربوط شود، هزینه‌ی خود را با بیت کوین پرداخت کنند.

قوانین

در سوئیس، رمز ارز ها نه پول هستند،  نه ارز خارجی، و نه حتی به عنوان پشتیبانی مالی برای مالیات کالاها و خدمات درنظر گرفته می‌شود. اگرچه که ماهیت استفاده از رمز ارز ها همچنان در این کشور کاملاً مشخص نشده است، ولی حکومت نیز دست از تجربه‌ی این فناوری جدید برنداشته است. برای مثال شهرداری، برای سیستم رأی‌دهی از فناوری زنجیره بلوکی استفاده می‌کند.

بیت کوین در کشورهای مختلف : مالتا

ساختار

بیایید فرض کنیم به اندازه کافی رمز ارز پس‌انداز کرده‌اید. در این حالت، اگر به مالتا سفر کردید، می‌توانید به سرعت خود را به نمایشگاه اجاره ماشین مالتا برسانید و هر ماشینی که خواستید را با بیت کوین اجاره کنید. در اینجا، رستوران‌هایی نیز وجود دارند که با دریافت بیت کوین به شما خدمت‌رسانی می‌کنند.

قوانین

در ماه مارس سال جاری، بزرگ‌ترین صرافی رمز ارز دنیا یعنی بایننس، اعلام کرد که می‌خواهد دفتر اصلی خود را به مالتا انتقال دهد. در همین راستا، معاون وزیر مالتا در مصاحبه‌ای بیان کرد که می‌خواهند «در راستای قانونی‌سازی کسب‌وکارهای مبتنی بر زنجیره بلوکی، جزو پیشگامان جهان باشند».

در چهارم جولای نیز، دولت سه قانون در راستای استفاده از رمز ارزهای جدید به شرکت‌ها اعلام کرد و گفت استفاده از رمز ارز های گذشته نیز همچنان قانونی است. اتفاق مهم‌تری که در آن روز افتاد این بود که، مالتا به اولین کشور دنیا تبدیل شد که چارچوبی منظم در راستای زنجیره بلوکی ارائه کرده است.

بیت کوین در کشورهای مختلف : سانفرانسیسکو، ایالت متحده

ساختار

نزدیک به 120 مغزه و مرکز خرید در سانفرانسیسکو وجود دارد که پذیرای رمز ارز هستند و این شهر به‌عنوان الهه رمز ارز شناخته می‌شود. همچنین، چند مرکز تجارت ویژه‌ی رمز ارز در این شهر وجود دارد.

قوانین

اگرچه سازمان‌های مختلفی در سانفرانسیسکو وجود دارند که بر رمز ارز ها نظارت دارند، بااین‌حال همچنان قوانین مشخصی برای ارزهای دیجیتال مشخص نشده است.

بیت کوین در کشورهای مختلف : بونس‌آیرس، آرژانتین

ساختار

شهر بونس آیرس به‌عنوان پایتخت بیت کوین در آمریکای جنوبی نام‌گذاری شده است. بر طبق گزارش Coinmap، این شهر بالغ بر 140 کسب‌وکار رمز ارزی دارد و به لحاظ استفاده از رمز ارز، جزو سه شهر برتر دنیا قرار دارد. چند انتشاراتی و شرکت تاکسی‌رانی در این شهر وجود دارند که با بیت کوین کار می‌کنند. همچنین، فریلنسرهای متعددی نیز چون عکاس‌ها، اساتید، طراحان، تکنسین‌ها و روانشناس‌ها نیز در ازای خدمات خود در این شهر، رمز ارز دریافت می‌کنند.

قوانین

شاید یکی از دلایل موفقیت بیت کوین در آرژانتین، نرخ تورم و افت ارزش پل کشوری آنجا باشد. درواقع مشکلات اقتصادی باعث شد تا شهروندان آرژانتین به ارزهای نامتمرکز روی بیاورند. بانک مرکزی آرژانتین درخصوص قوانین مربوط به رمز ارز درخواست‌هایی ارائه کرده بود که قرار بود در جولای سال 2018 به آن‌ها رسیدگی شود. بااین‌حال، رسیدگی به آن درخواست‌ها تاکنون به تعویق افتاده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *