صرافی غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می‌کند؟

اشتراک با دوستان

صرافی غیرمتمرکز (DEX) یک نوع از صرافی رمز ارز است که به شیوه‌ای غیرمتمرکز عمل می‌کند و هیچ مرجع کنترل‌کننده‌ای در آن وجود ندارد. درواقع، در صرافی غیرمتمرکز افراد می‌توانند به‌صورت فرد-به-فرد با یکدیگر تجارت رمز ارز داشته باشند.

موضوعی که در مورد صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد این است که افراد برای انجام مبادلات خود نیازی ندارند حتماً در صرافی حسابی باز کنند و دارایی‌های خود را به آنجا انتقال دهند. در نتیجه، با این کار ریسک سرقت و هک صرافی نیز کاهش می‌یابد. از ویژگی‌های دیگر صرافی غیرمتمرکز این است که از تغییر قیمت‌های ظاهری رمز ارز ها و تجارت شستشو جلوگیری می‌کند، و البته در مقایسه با صرافی‌های رمز ارز معمولی، سیستم ناشناس ماندن قوی‌تری برای کاربرانش ایجاد می‌کند.

نکته: تجارت شستشو (Wash trading) یا واش تریدینگ به عملی گفته می‌شود که در آن فرد سهام‌دار به‌صورت ظاهری اقدام به خریدوفروش سهام یا رمز ارزی خاص می‌کند و با این کار ارزش آن سهام یا رمز ارز را به‌طور مصنوعی بالا می‌برد.

DEX چیست : نامتمرکز بودن چه مفهومی دارد؟

پیشتر اشاره کردیم که در صرافی غیرمتمرکز هیچ‌گونه مرجع کنترل‌کننده‌ای وجود ندارد. اما باید بدانید حتی در این نوع صرافی نیز، هنوز عواملی متمرکز و کنترل‌کننده وجود دارند، و هر چند کوچک، اما مرجع قدرتی مرکزی وجود دارد. برای مثال، صرافی غیرمتمرکز IDEX امکان استفاده از پلتفرم را برای کاربران ساکن نیویورک بسته است.

در جولای سال 2018، صرافی غیرمتمرکز Bancor مورد حمله قرار گرفت و با ضرری معادل 5/13 میلیون دلار روبه‌رو شد. در همین راستا، خالق لایت کوین، چارلی لی، در توئیتی نظر خود را در مورد این موضوع اعلام کرد و گفت، اگر یک صرافی بتواند سرمایه کاربرانش را از دست بدهد چطور می‌توان به آن غیرمتمرکز گفت.

اما نکته جالب این است که صرافی‌های غیرمتمرکز از پیگیری‌ها قانونی مجزا نیستند و حتی می‌توانند تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. برای مثال، مؤسس صرافی EtherDelta در نوامبر 2018 از طرف اتحادیه صرافی‌ها به‌خاطر ثبت نکردن صرافی‌اش جریمه شد.

DEX چیست : مزایا و معایب صرافی غیرمتمرکز

مهم‌ترین مزیت یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX این است که، درست همانند برنامه‌های غیرمتمرکز افراد واسطه را حذف می‌کنند و افراد مستقیماً با یکدیگر وارد معامله می‌شوند. مهم‌تر از همه، این عدم تمرکز باعث حذف سانسور می‌شود. بدین معنا که دیگر هیچ مرجعی در صرافی‌ها وجود نخواهد داشت که بتواند با قدرت خود حساب یا ارز را ببندد و ممنوع کند.

این موضوع در طرحی گسترده‌تر، قابل‌درک‌تر است. برای مثال کشورهای مختلفی هستند که قوانین مشخصی درمورد رمز ارز ها وضع کرده‌اند. چین و هند دو کشوری هستند که تراکنش و تجارت رمز ارز را ممنوع اعلام کرده‌اند و کشورهایی چون مکزیک، روسیه، عربستان و برزیل نیز قوانین محدودکننده‌ای در این زمینه دارند.

اگر صرافی‌های غیرمتمرکز وجود نداشته باشند، آنگاه قدرت خرید و سرمایه‌گذاری مردم در ارز دیجیتال به حکومت و قوانین کشورش محدود می‌شود. در این حالت دولت‌ها می‌توانند بر روی صرافی‌های متمرکز کنترل کامل داشته باشند و هر زمان که خواستند تراکنش‌ها را پیگیری یا ممنوع کنند و یا برای کاربران مالیات درنظر بگیرند.

از دیگر مزیت‌های صرافی غیرمتمرکز یا DEX امنیت بالای آن است. در صرافی‌های دیگر امکان حمله و هک بسیار بالا است. برای مثال، زمانی که 470 میلیون دلار از صرافی Mt. Gox به سرقت رفت، بدین خاطر بود که هکرها توانسته بودند کیف پول داغ متمرکز این صرافی را مورد هدف قرار بدهند. در صرافی نامتمرکز هر فرد کنترل سرمایه خودش را دارد و از این لحاظ هکرها نمی‌توانند هسته‌ی مرکزی صرافی را پیدا و به آن حمله کنند.

البته باید بدانید که صرافی‌های مختلفی چون Bancor وجود دارند، که ادعا می‌کنند غیرمتمرکز هستند درحالی‌که چنین نیست. برای مثال اخیراً 23 میلیون دلار از صرافی نام برده، به سرقت رفته است و بعد از این اتفاق این صرافی اقدام به افزایش یکسری فعالیت‌های امنیتی کرده که تنها بر روی یک سیستم متمرکز شدنی هستند.

مورد دیگر اینکه، در DEX از قرارداد هوشمند استفاده می‌شود. همچنین، ازآنجایی‌که هیچ فرد سومی در جریان معاملات قرار نمی‌گیرد، در نتیجه تراکنش‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌شوند.

درحال‌حاضر بزرگ‌ترین ضعف صرافی‌های نامتمرکز این است که در مقایسه با صرافی‌های متمرکز قابلیت چندانی ندارند. اکثر این صرافی‌ها از یکسری عملیات پایه (مثل تجارت ترکیبی) برای تجارت پشتیبانی نمی‌کنند. موضوع دیگر این است که به‌خاطر یکسری قوانین، تبدیل ارز کشوری در صرافی غیرمتمرکز انجام نمی‌شود و کاربران باید از سپرده‌های رمز ارزی استفاده کنند.

صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX)

صرافی بایننس که از شهرت خوبی برخوردار است، اخیراً خبر راه‌اندازی Binance DEX را منتشر کرده و صرافی غیرمتمرکز خود را بر روی زنجیره بایننس قرار داده است. شرکت بایننس به‌عنوان یکی از پیشگامان عرصه رمز ارز شناخته می‌شود و در تلاش است تا صنعت ارز دیجیتال را به جلو ببرد، به همین دلیل تیم توسعه‌دهنده‌ی Binance DEX از پروژه‌های دیگر نیز برای همکاری دعوت کرده است و حتی توکن‌های جدید نیز روی این زنجیره بلوکی قرار داده است.

مدیرعامل بایننس در مصاحبه‌ای گفت «معتقدیم صرافی‌های غیرمتمرکز شرایط و امکانات بهتری ارائه می‌کنند و محیطی مالی قابل‌اعتماد و شفافی می‌سازند. با برداشتن افراد واسطه، Binance DEX کنترل کامل سرمایه را به فرد واگذار می‌کند، و ما امیدواریم این کار سطح جدیدی از آزادی و اختیار را به جامعه نشان دهد. درحال حاضر ما با گروه‌ها و پروژه‌های مختلفی درحال کار هستیم تا بتوانیم این اکوسیستم را رشد دهیم».

با راه‌اندازی زنجیره بایننس، بایننس کوین (BNB) که هفتمین رمز ارز بازار است، از ERC-20 به BEP-2 تغییر پیدا کرد و رمز ارز اصلی زنجیره بایننس شد. برخی از کیف پول هایی که زنجیره بایننس از آن‌ها پشتیبانی می‌کند نیز از این قرارند: Trust Wallet، Ledger، Enjin، Magnum Wallet، Exodus، Guarda Wallet، و غیره.

راه‌اندازی دوره آزمایشی Binance DEX دو ماه به طول انجامید که در آن مدت نزدیک به 5/8 میلیون تراکنش انجام شد. بااین‌حال علاوه بر صرافی غیرمتمرکز بایننس، صرافی‌های دیگری نیز وجود دارند که به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند که در اینجا چند نمونه‌ی برتر آن را با هم مرور خواهیم کرد.

Altcoin.io

صرافی غیرمتمرکز Altcoin.io قرار است امسال به‌طور کامل به بازار معرفی شود و همان‌طور که مؤسسین آن گفته‌اند کاملاً غیرمتمرکز و دارای سیستم مبادلات اتمی یا Atomic Swap است. افراد می‌توانند برای کیف پول مبادلات اتمی ثبت نام کنند، و هر زمان که به مرحله‌ی اجرا رسید از طریق پلتفرم مطلع شوند. در سیستم atomic swap هیچ فرد واسطه‌ای وجود ندارد و افراد مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

صرافی غیرمتمرکز چیست

Shapeshift.io

بدون شک صرافی shapeshift یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است و به جز نیویورک و کره شمالی، در تمام کشورها فعالیت می‌کند.

هیچ دلار، یورو، پوند یا ارز کشوری دیگری در shapeshift وجود ندارد و معاملات تنها به‌صورت رمز ارز با رمز ارز است. این صرفی غیرمتمرکز، دو گزینه مجزا برای کاربرانش ارائه داده که افراد می‌توانند با آن معامله‎ای «سریع» یا «دقیق و چند مرحله‌ای» داشته باشند.

با توجه به میزان نقدینگی که در صرافی جریان دارد، ارزهای دیجیتال و توکن‌های مختلفی در صرافی استفاده می‌شوند. بااین‌حال تقریباً تمامی ارزهای مهم در لیست shapeshift پوشش داده شده‌اند.

صرافی غیرمتمرکز چیست

Changelly

یک DEX محبوب و شناخته شده‌ی دیگر در دنیای رمز ارز، صرافی changelly است. صرافی چنجلی یک سیستم جالب دارد. در این سیستم قیمت‌های مختلفی که برای یک ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف وجود دارند، جمع‌آوری می‌شوند و میانگین آن‌ها به‌عنوان قیمت موردنظر بر روی پلتفرم قرار می‌گیرد.

نکته‌ی دیگر نرخ کارمزد ثابت است. changelly یک کارمزد ثابت 5/0 درصدی برای تمام تراکنش‌ها و با هر میزان نقدینگی درنظر گرفته است.

صرافی غیرمتمرکز چیست

Waves DEX

در سال 2017 که صرافی Waves راه‌اندازی شد، این تیم خبر معرفی Waves DEX را نیز اعلام کردند. برطبق بیانیه این گروه، صرافی Waves DEX هیچ‌گونه ریسکی بر کاربرانش تحمیل نمی‌کند. درواقع در سیستمی که آن‌ها طراحی کرده‌اند، درخواست‌های ارسالی به سوی سروری مشخص می‌روند که آن کار هماهنگ‌سازی درخواست‌ها را انجام می‌دهد و درعین‌حال هیچ نوع دسترسی به سرمایه کاربر نیز ندارد.

صرافی غیرمتمرکز چیست

EtherDelta

صرافی EtherDelta اخیراً بسیار خبرساز بوده و مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به اتفاقاتی که افتاده، افراد بسیاری برای خرید توکن‌های ERC20 به این صرافی مراجعه کرده‌اند. برای مثال در چند هفته‌ی اخیر، صرافی EtherDelta توکن جدیدی بر روی صرافی قرار داده که مخاطبان بسیاری نیز پیدا کرده است. می‌توان چنین نتیجه گرفت که این DEX ارزش بررسی آینده را به‌طورقطع دارد.

صرافی غیرمتمرکز چیست

IDEX

IDEX یا صرافی اتریوم غیرمتمرکز، تازه به گروه DEX ها پیوسته، بااین‌حال توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. همچون EtherDelta، صرافی غیرمتمرکز IDEX نیز تنها بر روی معاملات رمز ارزی توجه دارد و ارز کشوری در آن استفاده نمی‌شود. موضوع دیگر درمورد این صرافی این است که کاربر باید ارز دیجیتال خود را در حسابی روی صرافی قرار دهد. از این لحاظ، می‌توان IDEX را با صرافی‌های سنتی مقایسه کرد.

در گزارشی که در press time منتشر شد، این صرافی توانسته از 1 میلیون دلار معامله در روز نیز فراتر رود و این نشانه‌ی خوبی در رشد این صرافی است. با توجه به این موضوع می‌توان انتظار داشت که در ماه‌های آینده خبر توسعه و گسترش این صرافی را بشنویم.

صرافی غیرمتمرکز چیست

DEX چیست : سخن پایانی

در این مقاله درمورد صرافی غیرمتمرکز یا DEX خواندید و باید بدانید که این صرافی‌ها نیز مزایا و معایب خود را خواهند داشت. برای مثال برخی از معایب این صرافی‌ها کمبود نقدینگی، نبود سیستم قوی پشتیبانی از  مشتری، و گزینه‌های معاملاتی محدود است.

برای برخی افراد نیز این مسائل چندان اهمیتی ندارند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، و از طرفی با گذشت زمان DEX ها بهتر و بهتر خواهند شد و معاملات بیشتری به‌سوی استفاده از آن‌ها کشیده می‌شوند. درهرصورت، خواندیم که درمقایسه با صرافی‌های سنتی این صرافی‌ها تفاوت عمده‌تری دارند که برای بسیاری از تجار و شرکت‌ها جالب هستند.

خلاصه مطلب
صرافی غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می‌کند؟
عنوان مقاله
صرافی غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می‌کند؟
توضیحات
صرافی غیرمتمرکز (DEX) یک نوع از صرافی رمز ارز است که به شیوه‌ای غیرمتمرکز عمل می‌کند و هیچ مرجع کنترل‌کننده‌ای در آن وجود ندارد. درواقع، در صرافی غیرمتمرکز افراد می‌توانند به‌صورت فرد-به-فرد با یکدیگر تجارت رمز ارز داشته باشند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *