توکن و ارز دیجیتال : تفاوت توکن و ارز دیجیتال چیست؟

اشتراک با دوستان

اگر از آن دسته افرادی هستید که هنوز نمی‌دانید توکن چیست و یا تفاوت توکن و ارز دیجیتال چیست، پس در این مقاله با ما همراه باشید چون می‌خواهیم به موضوعی بپردازیم که اغلب باعث سردرگمی افراد می‌شود؛ تفاوت توکن و ارز دیجیتال.

اغلب دیده می‌شود که افراد کلمات ارز دیجیتال و توکن را به‌جای هم استفاده می‌کنند و اگر درجایی کلمه «توکن» را خواندند، از آن به عنوان ارز دیجیتال یاد می‌کنند و برعکس. حتی برخی از افراد، به تمام دارایی‌هایی دیجیتالی که وجود دارند، ارز دیجیتال می‌گویند.

با این‌حال، باید بدانید که تفاوت بسیار بزرگی میان ارز دیجیتال و توکن وجود دارد. در این مقاله ابتدا به توضیح این موضوع می‌پردازیم که چرا در درک مفهوم این دو عبارت اشکالاتی وجود دارد. بعد از آن چند نمونه از توکن‌ها و ارزهای دیجیتال را برای شما معرفی می‌کنیم و نحوه استفاده و نوع کاربردشان را نشان می‌دهیم.

توکن و ارز دیجیتال : ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یک نوع دارایی است که زنجیره بلوکی مخصوص به‌خود را دارد. برای مثال، بیت کوین، لایت کویت، یا اتر، همگی زنجیره بلوکی مخصوص به خود را دارند.

معاملاتی که با ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرند، می‌توانند از یک فرد به فرد دیگر باشند. البته در فرایند ارسال و دریافت ارز دیجیتال، هیچ پول فیزیکی‌ای درکار نیست و تمام ارزهای دیجیتال به‌عنوان داده بر روی یک پایگاه داده بسیار بزرگ قرار دارند. این پایگاه داده (یا همان زنجیره بلوکی) تمام تراکنش‌ها را پیگیری می‌کند و از طریق کامپیوترهایی که در نقاط مختلف دنیا قرار دارند، معاملات و فعالیت‌ها را تأیید می‌کند.

یادآوری: اگر هنوز با مفهوم زنجیره بلوکی آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از ادامه دادن این مقاله، به اینجا سر بزنید و با مفهوم زنجیره بلوکی آشنا شوید.

توکن و ارز دیجیتال : نحوه استفاده از ارز دیجیتال به چه صورت است؟

بهترین مثال مشابهی که می‌توان برای ارزهای دیجیتال آورد، پول دنیای واقعی است. شما می‌توانید همانطور که به پول‌ها و سکه‌های درون کیف پول خود فکر می‌کنید، به بیت کوین، لایت کوین، و مونرو هم فکر کنید. اغلب نیز بدین صورت است که این ارزهای دیجیتال هدفی ندارند جز هدفی که پول دنیای واقعی دارد. می‌توان کاربرد ارز دیجیتال را در این موارد خلاصه کرد:

  • برای انتقال پول (با ارسال و دریافت آن‌ها می‌توانید ارزش دریافت کنید)
  • برای حفظ ارزش (شما می‌توانید با نگه‌داری و پس‌انداز آن‌ها، درمواقع لزوم از آنها استفاده کنید)
  • به عنوان واحد پولی (شما می‌توانید با آن‌ها کالا یا خدمات خریداری کنید)

برای توضیح بهتر درمورد موارد استفاده ارز دیجیتال، بیت کوین را برای شما به‌عنوان مثال توضیح می‌دهیم.

  • شما می‌توانید برای خدمات و کالاهایی که در اینترنت وجود دارند بیت کوین پرداخت کنید. این موضوع در دنیای واقعی نیز صادق است و برخی کافه‌ها، مغازه‌ها و غیره نیز برای محصولات و خدمات خود بیت کوین دریافت می‌کنند.
  • شما می‌توانید بیت کوین خود را برای مدتی طولانی نگاه دارید و هیچ اتفاقی برای آن نیفتد، و هر زمان که خواستید با چیز دیگری که ارزش برابر دارد آن را معاوضه کنید.

به غیر از موارد ذکر شده، استفاده دیگری نمی‌توان از بیت کوین کرد. برای مثال شما نمی‌توانید همچون بانک، آن را ذخیره کنید و بر روی آن سود بیاید. تنها می‌توانید از آن به‌عنوان پول استفاده کنید.

البته برخی از ارزهای دیجیتال مثل اتر، NEO و دش موارد کاربردی بیشتری دارند:

  • اتر (ETH) همچون یک سوخت برای تراکنش‌هایی که در محیط اتریوم صورت می‌گیرند، عمل می‌کند. درواقع، هزینه‌ی استخراج را پرداخت می‌کند.
  • شما می‌توانید NEO را در کیف پول خود نگاه دارید و از آن سود دریافت کنید. به این سود GAS گفته می‌شود. توکن‌ها می‌توانند بر روی محیط NEO ساخته شوند. درواقع برای آنکه کاربر بتواند در محیط NEO توکن ارسال کند، باید کارمزد خود را با GAS پرداخت کند.
  • در نهایت، کاربرانی که دش (DASH) نگه‌داری می‌کنند، می‌توانند از آن به‌عنوان حق وتو استفاده کنند و در تصمیماتی که به شبکه دش مرتبط است، شرکت کنند.

نکته: سود ارزدیجیتال، توکن یا ارزهایی هستند که به‌عنوان پاداش در ازای نگهداری یک دارایی خاص به کاربر داده می‌شود.

توکن و ارز دیجیتال : مثال‌هایی برای ارز دیجیتال

تمام دارایی‌های دیجیتالی که ارزش بازاری دارند، به عنوان ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. البته همه‌ی ارزهای دیجیتال از ارزش بازاری بالایی برخوردار نیستند. وب‌سایت Coinmarketcap بیش از 900 نمونه ارز دیجیتال را به همراه ارزش بازاری آنها لیست کرده است.

توکن و ارز دیجیتال

توکن و ارز دیجیتال : توکن چیست؟

اغلب به‌جای اسم توکن از واژه‌ی ارز دیحیتال استفاده می‌شود. درحالی‌که صحیح نیست و تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. توکن‌ها بر روی زنجیره‌های بلوکی موجود ساخته می‌شوند. درواقع، با تشکر از ساخت قراردادهای هوشمند، پراستفاده‌ترین پلتفرمی که در آن توکن ساخته می‌شود، پلتفرم زنجیره بلوکی اتریوم است. توکن هایی که در اینجا ساخته می‌شوند، توکن ERC-20 نام می‌گیرند.

پلتفرم های دیگری چون NEO، Waves، Lisk و Stratis نام دارند، اما همان‌طور که گفته شد توکن هایی که روی اتریوم ساخته می‌شوند ERC-20 نام می‌گیرند و توکن هایی که روی پلتفرم NEO ساخته می‌شوند NEP-5 نام می‌گیرند. نکته قابل توجه این است که هرکس می‌تواند توکن شخصی‌سازی شده خود را بر روی این پلتفرم‌ها بسازد.

توکن و ارز دیجیتال : توکن ها در کجا کاربرد دارند؟

معمولاً توکن ها برای برنامه‌های نامتمرکز یا دی‌اپ‌ها (dApp) استفاده می‌شوند. زمانی که برنامه‌نویسان توکن‌های خود را می‌سازند، می‌توانند برای تعداد آن‌ها و اینکه برای چه هدفی استفاده شوند یا به کجا ارسال شوند نیز تصمیم بگیرند.

در اغلب موارد بدین صورت است که این توکن ها با هدفی از پیش تعیین شده برای برنامه‌ای خاص طراحی می‌شوند. برای مثال توکن Musicoin، در پلتفرم Musicoin استفاده می‌شود و به کاربرانش اجازه می‌دهد تا با استفاده از آن، از و ویژگی‌های مختلف برنامه مثل ویدئو دیدن یا موزیک گوش دادن استفاده کنند.

توکن و ارز دیجیتال : مزایای ساخت توکن چیست؟

توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز ( دی‌اپ‌ها dApp) و توکن ها برای ساخت محصول خود به زنجیره بلوکی خصوصی نیاز ندارند، و همین موضوع باعث می‌شود آن‌ها در زمان و منابع صرفه‌جویی زیادی داشته باشند.

البته زمان تنها مسأله مهم نیست. تصور کنید برنامه‌نویسان به‌جای ساخت یک برنامه و تعدادی توکن، بخواهند به ساخت ارز دیجیتال و زنجیره بلوکی فکر کنند. در این حالت آن‌ها باید برای انجام معاملات خود یک‌سری استخراج‌کننده نیز درنظر بگیرند.

برای آنکه یک زنجیره بلوکی قوی و ایمن باشد و نتواند مورد حمله قرار گیرد، باید استخراج‌کنندگان بسیار بسیار زیادی وجود داشته باشند. پس می‌توان گفت منطقی‌تر آن است که فرد از یک زنجیره بلوکی اشتراکی استفاده کند و توکن های برنامه‌ی خود را بسازد.

توکن و ارز دیجیتال : انواع توکن

توضیح دادیم که توکن چیست و چگونه استفاده می‌شود. حال بیایید انواع آن را بررسی کنیم. توکن‌ها به توکن اوراق بهادار یا توکن دارایی، توکن پرداخت، توکن برابری، و توکن ابزاری تقسیم می‌شوند.

در فوریه سال 2018 سازمان قوانین مالی سویس (FINMA) اصولی برمبنای ماهیت انواع توکن ها منتشر کرد.

توکن اوراق بهادار یا Security Tokens: معمولاً اغلب توکن هایی که از طریق ICO منتشر می‌شوند از نوع توکن Security یا اوراق بهادار هستند. فردی که این توکن را خریداری می‌کند، درواقع پول خود را در ICO سرمایه‌گذاری می‌کند و انتظار دارد بر پولش سود دریافت کند. برطبق قانون سویس، این توکن ها همانند اواراق بهادار سنتی کار می‌کنند.

توکن سرمایه یا Equity Token: اگر توکن موردنظر دربرابر یک دارایی یا سرمایه‌ای خاص ارائه شده باشد، به آن توکن Equity یا توکن سرمایه می‌گویند. البته شرکت‌های کمی هستند که همچون ICO ها عمل کنند چراکه قوانین مشخصی در این زمینه که چه کاری قانونی است یا خیر وجود ندارد.

توکن ابزاری یا Utility Tokens: به توکن utility توکن کاربردی نیز می‌گویند. این توکن‌ها صرفاً برای دسترسی کاربران به محصول یا خدمتی خاص هستند و البته معمولاً تعداد آن‌ها محدود است.

توکن پرداخت یا Payment Tokens: این توکن ها تنها برای خرید محصولات و خدمات استفاده می‌شوند.

زمانی که  FINMA این دسته‌بندی را مشخص کرد، اعلام کرد که هر توکن می‌تواند در چند دسته قرار گیرد. به‌نظر می‌رسد که با گذشت زمان قانون‌گذاران مالی نیز بتوانند تعاریف دقیق‌تر و مشخص‌تری ارائه کنند. مفاهیمی مثل ICO و توکن هنوز جدید هستند و کاملاً قابل درک است که هنوز نواقصی در این داستان وجود داشته باشند.

یادآوری: برای آنکه بدانید ICO چیست و چگونه کار می‌کند به اینجا سر بزنید.

توکن و ارز دیجیتال: سخن پایانی

با خواندن این مقاله شما دیگر می‌توانید تفاوت توکن و ارز دیجیتال را بگویید و اگر جایی این دو عبارت را خواندید، مفهوم آن‌ها را بفهمید. ارزهای دیجیتال به زنجیره بلوکی مخصوص به خود متصل هستند، در حالی‌که توکن‌ها می‌توانند بر روی زنجیره های بلوکی دیگری مثل اتریوم، NEO، یا Waves ساخته شوند.

خواندید که توکن و ارز دیجیتال کجا استفاده می‌شوند. ارزهای دیجیتال معمولاً به‌جای پول استفاده می‌شوند و در گاهی موارد نیز برای یک‌سری برنامه‌های خاص، به عنوان دارایی، یا حتی در قراردادهای هوشمند و یا برای اعتبار بخشیدن به تراکنش‌ها، در شبکه استفاده می‌شوند.

توکن ها اما کاربرد متفاوت‌تری دارند. اگر صرفاً برای برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApp ساخته شده باشند، آنگاه تنها برای همان برنامه کاربرد خواهند داشت. در برخی موارد می‌توان از آن‌ها برای حق رأی‌دهی استفاده کرد. گاهی مواقع نیز برای تراکنش‌هایی که در dApp ها صورت می‌گیرند استفاده می‌شوند یا ممکن است به‌عنوان نوعی پاداش یا تخفیف در نرخ کارمزدها درنظر گرفته شوند.

اطلاعات مختلفی در زمینه تفاوت توکن و ارز دیجیتال، مفهوم آن‌ها و یا محل مورد استفاده این ارزها به‌دست آوردید. با توجه به این اطلاعات می‌توانید تصمیم بگیرید که رمز ارز موردنظر شما کدام است و برای چه کاری به کدام رمز ارز نیاز دارید.

خلاصه مطلب
توکن و ارز دیجیتال : تفاوت توکن و ارز دیجیتال چیست؟
عنوان مقاله
توکن و ارز دیجیتال : تفاوت توکن و ارز دیجیتال چیست؟
توضیحات
اگر از آن دسته افرادی هستید که هنوز نمی‌دانید توکن چیست و یا تفاوت توکن و ارز دیجیتال چیست، پس در این مقاله با ما همراه باشید چون می‌خواهیم به موضوعی بپردازیم که اغلب باعث سردرگمی افراد می‌شود؛ تفاوت توکن و ارز دیجیتال.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *