خطرات کاهش نرخ هش اتریوم و احتمال حمله 51 درصدی

اشتراک با دوستان

اتریوم یکی از آن رمز ارزهای محبوب است که توانسته برای مدت طولانی همچنان خود را در لیست 3 رمز ارز برتر نگاه دارد. با این‌حال، اخیراً جامعه‌ی کاربران رمز ارزی نگرانی‌هایی امنیتی درباره‌ی این سیستم پیدا کرده‌اند، چرا که این شرکت اعلام کرده می‌خواهد نرخ هش اتریوم را کاهش دهد. این موضوع باعث شده تا کاربران درمورد ایمنی و مطمئن ماندن زنجیره بلوکی مبتنی بر سیستم اثبات کار اتریوم سؤالاتی بپرسند. نرخ هش اتریوم نسبت به سال گذشته 42 درصد کاهش داشته است، و سؤال مهمی که ایجاد می‌شود این است که آیا اتریوم همچنان مثل گذشته ایمن و مطمئن هست یا خیر.

آسیب‌پذیری اتریوم درحال افزایش است

در ماه آگوست سال 2018، اتریوم و رمز ارزهای دیگر، شاهد حداکثر میزان نرخ هش خود بودند. اما، بعد از آن زمان، اوضاع کاملاً تغییر کرد. نرخ هش اتریوم در 11 ماه گذشته شاهد بیش از 42 درصد کاهش بوده است.

نرخ هش اتریوم

اگر بخواهیم رمز ارزهای دیگر را بررسی کنیم، می‌توان به نرخ هش بیت کوین اشاره کرد، که برخلاف اتریوم افزایش پیدا کرده است. درواقع، در همان زمان که شاهد کاهش نرخ هش اتریوم بودیم، بیت کوین در همان زمان نزدیک به 40 درصد افزایش نرخ هش داشته، و سطح امنیتی آن حتی بیشتر نیز شده است.

وب‌سایتی وجود دارد که میزان امنیت زنجیره‌های بلوکی را بررسی می‌کند. این وب‌سایت در ازای دریافت میزان مشخصی پول، یک حمله‌ی شبیه‌سازی شده و بالقوه را انجام می‌دهد. به این حملات اصطلاحاً حمله 51 درصد (%51 attack) گفته می‌شود و بدین معناست که گروهی از افراد تلاش می‌کنند تا کنترل بیش از 50 درصد شبکه را بدست گیرند.

برای مثال اگر بخواهیم شبکه‌ی بیت کوین را در این شرایط پرخطر قرار دهیم و امنیت آن را بررسی کنیم، باید برای هر ساعت مبلغی حدود 750 هزار دلار پرداخت کنیم. در مقابل اگر بخواهیم شبکه اتریوم را در چنین محیط پرخطری قرار دهیم، مبلغ موردنظر کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. و این مبلغ برای هر ساعت حدود 100 هزار دلار خواهد بود.

اگر نرخ هش اتریوم همچنان به  افت خود ادامه دهد، این هزینه نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه امکان ایجاد خسارت به این شبکه را بسیار راحت‌تر می‌کند.

درهرصورت، موضوع قابل‌توجه این است که اتریوم در حال تغییر سیستم خود از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) است. اما تا زمانی که این تغییرات انجام شوند، کاربران باید هر شرایطی را برای اتریوم درنظر داشته باشند.

حمله 51 درصد چه عواقبی دارد

همانطور که گفته شد حمله 51 درصد زمانی اتفاق می‌افتد که یک سازمان یا گروهی از افراد مشخص، کنترل عمده‌ی نرخ هش یک شبکه را بدست بگیرند و باعث اختلال در شبکه شوند. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد، سازمان حمله کننده می‌تواند ترتیب تأیید تراکنش‌ها را بدست بگیرد، تراکنش‌ها را برعکس کند، عملیات دوباره خرج کردن رمز ارز ها را تسهیل ببخشد، از تراکنش‌های جدید جلوگیری کند، و حتی مانع کار ماینرها شود.

برای مثال، در گزارشی اعلام شد که در ژانویه گذشته، حمله‌ای مشابه به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک صورت گرفت. در نتیجه‌ی این اتفاق، فرد یا سازمان مهاجم توانسته بود 54200 اتریوم را انتقال دهد که در آن زمان ارزش آن معادل 250 هزار دلار بود. موضوع ضرر مالی تنها بخشی از این اتفاق بود، همان‌طور که قابل حدس است، پس از این اتفاق آسیب مهمی به اعتبار و شهرت اتریوم کلاسیک وارد شد و اعتماد مردم و کاربرانش را شدیداً دچار مشکل کرد.

به‌طور قطع، چنین حمله‌ای را می‌توان برای شبکه‌ی اصلی اتریوم نیز درنظر گرفت، و موضوع کاهش نرخ هش اتریوم عاملی است که باعث می‌شود کاربران جامعه رمز ارزی عمیق‌تر و با دقت بیشتری نسبت به این شبکه تصمیم بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *