قوانین FATF ؛ آیا توکن های محرمانه از بازی خارج می‌شوند؟

اشتراک با دوستان

حکومت‌های مختلف درحال مقابله و سرکوب رمز ارز ها هستند، و این موضوع باعث شده شرکت‌های مختلف از سراسر دنیا احساس نگرانی کنند. در اواخر ماه ژوئن، یکی از سازمان‌های قدر جهانی که در زمینه‌ی پولشویی فعالیت می‌کند، مؤسسه ویژه اقدام مالی یا FATF، قوانین جدیدی درخصوص قانون‌گذاری دارایی‌های دیجیتال مطرح کرد. این قوانین FATF نقش پررنگی در زمینه گردشگری ایفا می‌کند.

اگرچه قوانین پیشنهادی FATF رسمی نشده است، بااین‌حال، گروه 20 اعلام کرده که از این قوانین برای مقابله با فعالیت‌های ضدپولشویی استفاده می‌کند. این موضوع ممکن است برای کسب‌وکارهایی که نمی‌توانند خود را با قوانین همگام کنند، مسئله‌ساز شود و حتی بازار کار خود را از دست بدهند. تاکنون هیچ جزای کیفری مشخص نشده است، اما شرکت‌ها و صرافی‌های رمز ارز سریعاً دست‌به‌کار شده‌اند.

اصول و قوانین FATF درخصوص رمز ارزها چیست؟

برطبق قوانین FATF تمام سازمان‌هایی که با رمز ارزها در ارتباط‌اند، علی‌الخصوص صرافی‌های سراسر دنیا، باید اطلاعات هویتی کاربرانشان را در تمام تراکنش‌ها ذخیره کنند. این قوانین پیشنهادی، استانداردهایی مشابه با قوانین موجود در صنایع بانکداری را برای شرکت‌های رمز ارزی پیشنهاد می‌کند.

اگرچه قانون‌گذاری رمز ارز ها همیشه موضوعی داغ و مورد بحث بوده، بااین‌حال اصول FATF با وارد کردن مسائل پولشویی و مشخص کردن اطلاعات هویتی افراد، جنجال عجیبی به پا کرده است. درحال حاضر بسیاری از شرکت‌های کیف پول مجازی و صرافی‌ها، برای ثبت‌نام اطلاعات هویتی کاربرانشان را درخواست می‌کنند، بااین‌حال هنوز اکثر تراکنش‌های رمز ارزی به‌طور ناشناس انجام می‌شوند.

واقعیت این است که ماهیت ناشناس بودن رمز ارز ها، آن‌ها را به ابزار مناسبی برای کارهای غیرقانونی تبدیل می‌کند. علاوه بر این موضوع، میزان فعالیت‌های غیرقانونی از طریق رمز ارزها بسیار نامحدود شده و صرافی ها و شرکت‌های کیف پول مجازی در این زمینه با قانون‌گذاران همکاری می‌کنند.

سازمان FATF به سازمان‌های قانون‌گذار و مبارزه با پولشویی، یک سال فرصت داده تا چارچوبی مدون و قانونی، و هم‌راستا با قوانین سفر و گردشگری ایجاد کنند. تاکنون 4 ماه از این تاریخ گذشته و فشار همچنان بر سازمان مبارزه با پولشویی قرار دارد.

آیا برطبق قوانین FATF کوین های محرمانه از بین می‌روند؟

کوین های محرمانه یا Privacy coins، رمز ارزهایی هستند که اطلاعات هویت کاربر را پنهان می‌کنند. این کوین ها یکی از بحث‌برانگیزترین روش‌های پرداخت موجود در بازار هستند. برخی از کوین ها هویت کاربران خود را مخفی می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر میزان رمز ارز و دارایی فرد در تراکنش یا کیف پول را نیز مخفی می‌کنند.

درنگاه بسیاری از افراد، ماهیت پنهان نگاه داشتن اطلاعات افراد، به معنای غیرقانونی بودن هرگونه فعالیتی است که با آن رمز ارز صورت می‌گیرد. درواقع در باور این افراد، خریدوفروش این رمز ارزها هیچ تفاوتی با خریدوفروش مواد مخدر یا حمایت از تروریست ندارد.  اما در نگاه حامیان تکنولوژی، این موضوع تنها به معنای اختیار حقوق مالی افراد است.

درهرصورت، قوانین FATF قرار است همه چیز را تغییر دهد. اگرچه سازمان مبارزه با پولشویی هنوز تا زمان موعد بسیار زمان دارد، اما کوین‌های محرمانه استرس موجود در محیط را کاملاً احساس کرده‌اند.

در اوایل ماه اکتبر، OKex چهارمین صرافی رمز ارز بزرگ دنیا در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به اصول و قوانین FATF، سازمانی قانونی درخصوص استانداردسازی قوانین در سراسر جهان راه‌اندازی کرده است. با توجه به این قوانین، این صرافی کره‌ای اقدام به حذف پنج کوین محرمانه از لیست خود کرد.

رایان تیلور مدیرعامل Dash Core Group در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگرچه FATF به‌دنبال یکپارچه‌سازی در جهان است، اما درنهایت این حکومت‌های محلی هستند که مسئولیت قانون‌گذاری کشور خود را دارند. در نتیجه، به‌نظر نمی‌رسد که پیاده‌سازی قوانین مربوط به گردشگری همه جا یکسان اجرا شوند:

تاکنون که به‌نظر می‌رسد صرافی‌ها درحال پذیرش و آماده‌سازی خود برای قوانین پیشنهادی مؤسسه ویژه اقدام مالی یا FATF هستند. بااین‌حال، قوانین FATF باید در هر کشور به‌طور مجزا اجرا شود، و این کشورها نیز بدون شک این قوانین را هم‌راستا با کشور خود و به‌صورت متفاوتی اجرا خواهند کرد. در نتیجه‌ی این اقدامات، صرافی‌های رمز ارز در ابهامی قرار گرفته‌اند و نمی‌دانند باید چه الزاماتی برای خود انجام دهند. درحال حاضر که تنها می‌توانند حدس بزنند.

تیلور به این موضوع اشاره کرد که اصول FATF همگی برای مبارزه با پولشویی و تروریست است. بااین‌حال به این موضوع نیز اشاره کرد که: اکثر کسانی که از ویژگی محرمانه ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، صرفاً خواهان حفظ اطلاعات شخصی خود هستند و به‌دنبال انجام کارهای شرورانه نیستند.

البته همه‌ی کوین های محرمانه، به یک میزان مشابه ناشناس نیستند. اگرچه قوانین FATF بیش از هر چیز این کوین های محرمانه را نشانه می‌گیرد، ولی به نظر تیلور تنها موارد محرمانه‌ای که در گردشگری پیدا می‌شوند باید احساس خطر کنند. به گفته‌ی او Dash می‌توان از پس اصول و مقررات جدید برآید. اما رمز ارزهایی که شرایطی کاملاً ناشناس ارائه می‌کنند، شاید نتوانند از استانداردها و اصول FATF جان سالم به در ببرند.

قوانین گردشگری

رمز ارزها تنها عواملی نیستند که در معرض قوانین گردشگری قرار گرفته‌اند. صرافی‌های رمز ارزی مکان‌هایی هستند که در آن‌ها هزاران سرمایه‌گذار وارد و خارج می‌شوند. ماهیت رمز ارزها بدین‌صورت است که افراد بتوانند بدون واسطه و مستقیم با یکدیگر معامله انجام دهند، ولی ماهیت صرافی‌ها نیز بدین‌صورت است که این محیط سالم مبادلات را شکل دهند.

مجله خبری Cointelegraph در مصاحبه‌ای با یکی از رؤسای صرافی Bittrex به نام جان راث، درمورد نحوه‌ی تأثیرگذاری این تغییرات بر صرافی‌ها پرسید. به گفته‌ی راث:

قوانین جدیدی که برای پیشرفت تکنولوژی ایجاد شده چندان دور از انتظار نیست. درحال حاضر دو نمونه صرافی در این صنعت وجود دارد. یکی آن‌هایی که با اصول قانونی جلو می‌روند و دیگری آن‌هایی که چنین نیستند. خوشبختانه تلاشی که FATF در حال انجام آن است، باعث می‌شود دسته‌ی دوم نیز به گروه اول بپیوندند.

راث تأیید کرد که قوانین FATF می‌تواند نقش مهمی در یکپارچه‌سازی صرافی‌ها ایفا کند. اما واقعیت این است که مجرمین برای اعمال خلاف خود و پولشویی به صرافی‌ها نیازی ندارند. درحقیقت آن‌ها می‌دانند که هرچه بیشتر باید از این مکان‌ها فاصله بگیرند.

علاوه‌بر این او اشاره کرد که مسئولین چند نکته‌ی اساسی درمورد رمز ارز ها را فراموش کرده‌اند. برای مثال به‌راحتی می‌توان تراکنش‌ها را روی زنجیره بلوکی ردگیری کرد و حتی ابزار مشخصی نیز برای این کار وجود دارد:

این موضوع بدین معناست که اگرچه صرافی‌ها و کاربران صادق نیز قابل‌پیگیری هستند، ولی مجرمان نیز با اطلاع از این موضوع می‌توانند حیله‌ی خود را به‌کار ببرند.

با توجه به این موضوع که سازمان FATF زمانی یک ساله به سازمان مبارزه با پولشویی داده، راث معتقد است تغییرات به این زودی‌ها ممکن نمی‌شود. و به خاطر تنوع این صنعت، به داده‌ها و بررسی روش‌های مختلفی نیاز است:

درحال حاضر هیچ‌کسی با قوانین گردشگری کاملاً همگام نیست و این موضوعی است که ما و دیگر صرافی‌ها باید راه‌حلی برای آن بیندیشیم. موضوع این است که یک راه‌حل فرضی ممکن است به یک‌سری برایند کلی در صنعت نیاز داشته باشد و برای آن باید به اطلاعات و آزمون و خطا بپردازیم.

صرافی Bitpanda و تأکید بر شفاف‌سازی

صرافی رمز ارز Bitpanda در وین مستقر است و چندی پیش سرویس پرداخت جهانی خود را نیز راه‌اندازی کرد. این صرافی نیز نسبت به تأثیراتی که قوانین FATF ممکن است بر این صنعت بگذارد، نگرانی‌هایی دارد. اریک دموث مدیرعامل Bitpanda گفت با توجه به شوکی که در بازار به‌وجود آمده، اما به‌نظر می‌رسد این تغییرات واقعاً لازم و مفید باشند:

این قوانین و استانداردسازی‌ها واقعاً اتفاق خوبی است. چیزی که ما در این صنعت نداریم، عدم شفافیت قانونی است. ما شدیداً از FATF و دیگر سازمان‌های قانون‌گذار می‌خواهیم که قبل از هرگونه قانون‌گذاری، قابلیت‌های این صنعت را تأیید کنند. توانایی‌های این صنعت، مخصوصاً در سطح جهانی هنوز چندان واضح و مشخص نیست.

با توجه به تأثیراتی که این قوانین ممکن است بر روی بازیگران کوچک‌تر این صنعت داشته باشد، دموث معتقد است این اصول می‌تواند شرکت‌ها را تشویق کند تا به‌طور آهسته و پیوسته تفکر مقاومت دربرابر تغییر و قانون را از بین ببرند:

معتقدم اگر هیچ قانونی وجود نداشته باشد، شرکت‌ها و مخصوصاً بازیگران کوچک‌تر آهسته به سمت تاریک می‌روند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، فکر نمی‌کنم دیگر کسی به حمایت و استفاده از قوانین پایبند بماند. این اتفاق در گذشته نیز رخ داد. زمانی که رمز ارز ها تازه به بازار وارد شده بودند، و تفکر پشت آن‌ها مقابله و پیروی نکردن از قوانین دولتی بود.

به‌طور کل، دموث هیچ مخالفتی با استاندارد کردن صنعت رمز ارز ندارد. وی معتقد است که سرمایه‌گذاری در رمز ارز ها و توکن های امنیتی باید از قانون خاصی پیروی کنند، اما درعین‌حال این قوانین باید مشخص باشند، و اگر از حد خود تجاوز کنند به محدودیت تبدیل می‌شوند:

قانون‌گذاران قبل از آنکه هر قانونی تدوین کنند، ابتدا باید با این صنعت به گفتگو بنشینند و حرف‌های او را بشنوند.

یکی از مسئولین صرافی CEX.IO نیز در این خصوص گفت:

برای رسیدن به موفقیت، قوانین باید به‌اندازه، منطقی و متناسب باشند. قوانین بیش‌ازاندازه می‌توانند اثری بسیار مخرب‌تر از بی‌قانونی داشته باشند. چرا که قوانین افراطی می‌توانند کسب‌وکارها و حتی ایده‌ها را قبل از خلق شدن، از بین ببرند.

مشخص کردن مرزها

ماهیت اصلی قانون برای آن است که آینده‌ی رمز ارز ها ایمن شود و سرمایه‌گذاران جدید با خطری مواجه نباشند. اما سؤال این است که چه کسی قوانین را مطرح کند؟

می‌توان گفت که در تمام این صنعت، تقریباً همگی موافقند که باید با پولشویی و حمایت از تروریست مقابله کرد. اما فرای این اتفاق‌نظر، مسیر مشخصی برای این کار در صنعت رمز ارز مشخص نشده است.

سازمان FATF و قوانینی که در زمینه گردشگری اعلام کرده، نشانگر این موضوع است که زمان جدایی‌سازی میان مفاهیم قانون، فناوری و محیط محرمانه فرا رسیده است. اما آنچه هنوز نامشخص است، این است که این مرز چگونه و درکجا باید کشیده شود. تا آنجا که می‌توان گفت، درحال‌حاضر، تنها کوین های محرمانه هستند که باعث نگرانی می‌شوند. با گذشت زمان، سازمان‌های مبارزه با پولشویی درحال یافتن راه‌حلی برای وضع این قوانین جدید هستند. درنهایت آن‌هایی که نتوانند خود را با این قوانین همگام کنند، از بازی خارج خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *