بخشنامه ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام

اشتراک با دوستان

اتاق های اصناف فارس و اصفهان در پی دستور فرماندهی انتظامی، در بخشنامه هایی جداگانه، خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام (رمزارز گرام) را در واحد های صنفی خود ممنوع اعلام کردند.

سال گذشته بود که تلگرام، محبوب ترین شبکه اجتماعی ایرانی، توسط مقامات قضایی فیلتر شد. علت این امر شاید هنوز هم برای برخی مبهم باشد اما سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور علت اصلی فیلرتینگ تلگرام را مضرات اقتصادی آن در آینده ای نزدیک اعلام کرد و گفت:

در سال ۱۳۹۵ به دنبال انتشار و ترجمه سند راهبردی تلگرام و تاکید آن بر راه اندازی ارز رمزپایه گرام تا مارس ۲۰۱۷ (فروردین ۱۳۹۷) و خطر جدی آن برای اقتصاد کشور تصمیم جدی بر فیلتر تلگرام گرفته شد و اجرا شد و سبب افت شدید سهام تلگرام و ضرر ۹.۵ میلیارد دلاری این شرکت شد و در نتیجه عرضه این ارز رمز به نیمه سال ۲۰۱۹ (خردادماه ۱۳۹۸) موکول شد.

طبق خبرها در خرداد 98 ارز دیجیتال گرام عرضه اولیه می شود و این خطر همچنان وجود دارد که میلیاردها دلار از سرمایه مردم ایران به این شکل از کشور خارج شود و به عبارت دیگر بخشی از اقتصاد ایران در دست یک شبکه اجتماعی روسی بیافتد. ضمن اینکه برخی از صرافی های رمزارزی پیش فروش ارز دیجیتال تلگرام را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صبحانه آنلاین به دنبال نگرانی مقامات قضایی از این ماجرا، اتاق اصناف دو استان پرجمعیت فارس و اصفهان پیرو درخواست فرماندهان انتظامی استان ها، خرید و فروش ارز دیجیتال تلگرام را در واحدهای صنفی خود ممنوع اعلام کردند.

در این نامه ها که مربوط به اواخر فروردین 98 است، ضمن ممنوعیت خرید و فروش رمزارز گرام، به گزارش موارد مشکوک نیز اشاره شده و علت آن ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور اعلام شده است. احتمال اینکه این بخشنامه به شکل سراسری بوده و به کلیه استان ها ابلاغ شده بسیار می باشد گرچه مستنداتی در این باره منتشر نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *