دردسرهای تحریم برای برنامه نویسان بلاکچین ایرانی

اشتراک با دوستان

چندی پیش، سرویس GitHub که متعلق به مایکروسافت است، شروع به شناسایی کاربران ایرانی کرد و به دلیل تحریم‌های تجاری آمریکا، حساب این کاربران را مسدود نمود. در راستای این اتفاق، توسعه‌دهندگان ایرانی که در زمینه زنجیره بلوکی کار می‌کنند، از فعالیت در یکسری پروژه‌های نرم‌افزاری منع شدند. این پروژه‌ها اغلب نرم‌افزارهایی بودند که محیطی خصوصی‌سازی شده یا خدماتی پولی داشتند.

بهراد خدایار، مدیر فنی استارت‌آپ زنجیره بلوکی بهکامه، و مؤسس یک صرافی رمز ارز است. وی در مصاحبه‌ای نظر خود را در مورد این اتفاقات و تحریم آمریکا بدین‌صورت گفت:

اغلب پروژه‌های رمز ارزی/زنجیره بلوکی مهم که توسط شرکت‌های مختلف دنیا انجام می‌شوند، همگی بر روی محیط‌های خصوصی‌سازی شده راه‌اندازی شده‌اند. پس، زمانی که بخواهیم در مورد برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان فعال در کشورهای تحریمی صحبت کنیم، می‌بینیم که تحریم آمریکا و GitHub تأثیر چشمگیری بر زندگی حرفه‌ای این افراد خواهد داشت، و این افراد دیگر به‌سختی می‌توانند با شرکت‌های جهانی همکاری داشته باشند.

به دلیل تحریم آمریکا، برخی از این سانسورها و محدودیت‌ها، به اشتباه برای افرادی که در اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند نیز اعمال شده است. این اتفاق در مورد شرکت Slack نیز افتاده است. این شرکت در دسامبر سال 2018 دسترسی بسیاری از توسعه‌دهندگان ایرانی را محدود کرد و این افراد نمی‌توانستند در شبکه‌های جهانی مشارکت داشته باشند.

یکی از سخنگویان GitHub در مصاحبه‌ای گفت:

برخی از سرویس‌های GitHub برای افراد حقیقی و حقوقی در کشورهای تحریم‌شده، قابل‌دسترسی هستند. اما این سرویس‌ها تنها برای اهداف شخصی فعال است و نه اهداف تجاری.

محدودیت‌هایی که GitHub برای برخی از قابلیت‌هایش اعمال کرده، تأثیرات مهمی بر روی پروژه‌های بیت کوین و رمز ارزی برجای گذاشته است. برای مثال، خدایار در این باره توضیح داد که تیم صرافی‌اش برای آنکه بتواند نمودارها و شاخص‌های فنی خود را ترسیم کند، دیگر به کد TradingView دسترسی ندارد.

او در این مورد توضیح داد که:

ما حتی به مدارک جدیدی که تیم TradingView ایجاد کرده دسترسی نداریم. ما نیز مجبوریم برای رفع مشکلاتمان، مستقیماً کدها را بخوانیم و از روش آزمون‌وخطا استفاده کنیم.

پیش‌تر، خدایار از صرافی LocalBitcoins و مبادله‌ی فرد به فرد برای خریدوفروش رمز ارز و بیت کوین استفاده می‌کرد. در ماه می، این پلتفرم نیز به خاطر تحریم آمریکا، حساب کاربران ایرانی را مسدود کرد. تعدادی از منابع موجود در تهران در این مورد صحبت کردند و گفتند که برخی از معامله‌گران بیت کوین، با ارائه پیشنهاد در صفحات کشورهای دیگر همچنان از خدمات این سایت استفاده می‌کنند. البته همین افراد نیز، می‌دانند که هرلحظه ممکن است ارتباط کامل خود را با این پلتفرم از دست بدهند. بااین‌حال، باوجود تمام این موانع و تحریم های آمریکا، علاقه‌ی ایرانیان به بیت کوین روبه افزایش است.

یکی از بیت کوین بازان ایرانی که در اینجا تنها به نامش «امیرحسین» اکتفا می‌کنیم، اعلام کرد که چندین ماه پیش دسترسی خود را به Slack از دست داد، اما Github همچنان حساب وی را مسدود نکرده است. او از GitHub استفاده می‌کند تا یک صرافی ایرانی بیت کوین به جای LocalBitcoins ایجاد کند. درواقع هدف او این است که تا به عنوان یک برنامه‌نویس فریلنسر استودیو بازی خود را راه‌اندازی کند و از طریق بازی به کاربران بیت کوین پاداش دهد (او برای محافظت از شغلش نمی‌خاست که هویت کامل او فاش شود).

امیرحسین با توجه به تحریم آمریکا و تأثیرات آن بر روی بیت کوین و سایت‌های عمومی می‌گوید چندان نگرانی ندارد، چراکه از قبل خود را برای این شرایط آماده کرده است:

من معمولاً از نام‌های مستعار برای حساب‌های خود استفاده می‌کنم تا ناشناس بمانم. درهرصورت، اگر تحریم و سانسور بخواهد اتفاق بیفتد، کاری نمی‌توان کرد.

چند تجربه جهانی

در فضای توییتر بسیاری از بیت کوین بازان در مورد محدودیت‌های احتمالی دولتی و ممنوع کردن دسترسی به بیت کوین و خدمات اینترنتی صحبت می‌کنند. امروزه، ایرانیان این اتفاقات را از نزدیک تجربه می‌کنند.

درحال حاضر این محدودیت‌ها تنها بر روی سرویس‌های پولی و توافق‌نامه‌های بازخرید خصوصی تأثیرگذار بوده است، و به همین دلیل تعدادی از کاربران همچنان می‌توانند در GitHub فعالیت داشته باشند.

همچنین، ولادیمیر ون در لان، برنامه‌نویس اصلی یکی از نرم‌افزارهای پرکاربرد بیت کوین، مخازن گیت (git) مربوط به بیت کوین را در یک سرویس مخفی Tor منتشر می‌کند تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. با وجود این محدودیت‌ها، برنامه‌نویسان ایرانی خود نمونه‌ای از کاربران بیت کوین هستند که در دنیا در حال فعالیت هستند.

خدایار معتقد است قوانین جدیدی که اخیراً برای ماینینگ بیت کوین ارائه شده، نقطه‌ی مثبتی برای بهبود وضعیت شرکت‌های استخراج‌گر بیت کوین است. البته این اتفاقات چندان ساده رخ نداده‌اند. درواقع، اعضای جامعه بیت کوین ماه‌ها درگیر مذاکرات با قانون‌گذاران بوده‌اند.

به‌هرحال، به نظر می‌رسد این جامعه همچنان مسیری طولانی پیش‌رو دارد چراکه با وجود روش‌های قانونی برای استفاده از بیت کوین در پرداخت‌های داخلی، همچنان بانک مرکزی مخالفت‌های خودش را دارد. در این رابطه امیرحسین می‌گوید:

ما توسعه‌دهندگانی که در ایران هستیم و به بیت کوین علاقه داریم، در تلاشیم تا این فناوری را هرچه بیشتر تقویت کنیم.

گرگ‌های ایرانی

در مصاحبه‌ای که با برنامه‌نویس دیگری به نام Jadi صورت گرفت، وی اعلام کرد که به صفحات مربوط به حقوق فمنیستی و ترجمه‌های ادبیات فارسی GitHub دسترسی محدودی دارد. علاوه بر این، جادی به تحریم آمریکا و مشکلات مربوط به سیستم‌های متمرکز اشاره کرد و گفت:

حتی یک جامعه‌ی دوستانه و آزاد همچون GitHub نیز گاهی مجبور به سانسور می‌شود. اگر یک سیستم نامتمرکز داشتیم، هیچ‌گاه چنین اتفاقی رخ نمی‌داد.

وی اضافه کرد که فشارها و محدودیت‌های قانونی در استفاده از بیت کوین، درواقع باعث شده تا ایرانیان به بیت کوین و استفاده از آن در پرداخت‌های بین مرزی راغب‌تر شوند. به باور Jadi، تازه‌کاران این صنعت فکر می‌کنند اگر دولت وقت خود را برای تنظیم و قانون‌گذاری بیت کوین اختصاص داده، پس حتماً این فناوری ارزش زیادی دارد.

جادی در ادامه گفت:

درحال حاضر، قیمت یک ماینر در ایران دو برابر قیمت بین‌المللی آن است. بااین‌حال، هنوز بسیاری از مردم همچنان ماینر می‌خرند و در خانه شروع به استخراج می‌کنند.

در چند سال گذشته، به دلیل دسترسی ارزان به برق، ایرانیان بسیار در امر استخراج بیت کوین فعالیت داشته‌اند. بااین‌حال، اخیراً دولتمردان ایرانی درحال تنظیم قیمتی جدید برای استفاده‌های صنعتی و فارم بیت کوین هستند.

در همین حین، چندین سرویس نامتمرکز مشابه GitHub، مثل BlockStack’s DECS و ConsenSys وجود دارند که، امکان درخواست توزیع، پاداش، و تأیید هویت به کاربران اراده می‌کنند. تنها تفاوت در این است که GitHub و Slack از فواید شبکه گسترده سود می‌برند، درحالی‌که این سرویس‌های جدید فاقد آن هستند.

جادی و خدایار معتقدند، تا زمانی که سرویس نامتمرکزی ساخته نشود که بتواند در مقابل سانسور مقاومت کند، ایرانیان همچنان به استفاده از VPN، Tor یا دوستانی که در سراسر دنیا به جای آن‌ها فعالیت می‌کنند، ادامه خواهند داد.

Jadi می‌گوید:

در نهایت اینترنت مسیر خود را پیدا می‌کند. ما نیز به پیدا کردن و استفاده از فناوری‌های جدید ادامه می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *