تقاطع طلایی (Golden Cross) چیست و چه تأثیری در قیمت بیت کوین دارد؟

اشتراک با دوستان

بعد از ماه‌ها ثبات ارزش رمز ارز، این بازار در چند هفته‌ی گذشته شاهد یک سری تغییر قیمت و افزایش بوده است. در نتیجه‌ی این تغییر قیمت، به‌نظر می‌رسد بزرگ‌ترین رمز ارز حال حاضر بیت کوین به تقاطع طلایی (Golden Cross) یا افزایش قیمت چشمگیری دست پیدا کند.

در تحلیل تکنیکال بیت کوین، زمانی تقاطع طلایی رخ می‌دهد که میانگین متحرک (MA) کوتاه‌مدت با میانگین متحرک بلندمدت برخورد کند و از آن بالاتر رود. رایج‌ترین میانگین متحرکی که برای تحلیل تکنیکال بیت کوین استفاده می‌کنند، دوره‌ی 50 و 200 روزه است.

در گزارشی که اخیراً برای تحلیل تکنیکال بیت کوین ارائه شده، به‌نظر می‌رسد میانگین متحرک 50 روزه‌ به سوی میانگین متحرک 200 روزه در حرکت است و در زمانی نه چندان طولانی از آن عبور خواهد کرد.

تقاطع طلایی

به الگوهای تقاطع طلایی تقبلی دقت کنید

گاهی همچون نمودار بالا، برخی از تقاطع های طلایی در مدت زمان طولانی‌تری از آنچه فکر می‌کنید اتفاق می‌افتند. برای مثال، بازار بیت کوین در اواخر سال 2015 یک تقاطع طلایی داشت و با کاهش قیمت روبه‌رو بود و در 2016-2017 افزایش قیمت پیدا کرد. در حین این افزایش قیمت، میانگین متحرک 50 روزه، میانگین متحرک 200 روزه را نیز با خود بالا برد.

تقاطع طلایی

با این‌حال نباید فریب الگوهای اشتباه را خورد. اگر به عکس بالا دقت کنید، می‌بینید که دو تقاطع طلایی در عکس نشان داده شده که در سال 2015 اتفاق افتاده‌اند. اولین تقاطع طلایی واقعی نیست چرا که میانگین متحرک 50 روزه به‌طور موقت از میانگین متحرک 200 روزه عبور می‌کند و قبل از آنکه دوباره حرکت رو به بالا داشته باشد، مجدداً به پایین آن بر می‌گردد.

بعد از الگوی اشتباه اول، دومین تقاطع طلایی یا Golden Cross رخ می‌دهد و بیت کوین با افزایش ارزشی تقریباً 500 دلاری روبه‌رو می‌شود که بعد از آن میانگین متحرک کوتاه مدت 50 روزه با افت مواجه است و ارزش هر بیت کوین به تقریباً 300 دلار می‌رسد. تا دسامبر 2017 که بیت کوین به بالاترین میزان ارزش خود یعنی 20 هزار دلار رسید، میانگین متحرک 50 روزه روند رو به بالایی داشت و بعد از آن مجدداً با افت مواجه شد و پایین‌تر از میانگین متحرک بلندمدت 200 روزه قرار گرفت.

اگر چه در این نمونه، تقاطع طلایی دوم مدت زمان بیشتری دوام آورد، با این حال دیدیم که همچون تقاطع طلایی اول، الگوهای اشتباه نیز ممکن است اتفاق بیفتند و در چنین شرایطی، بازار بیت کوین ممکن است با افزایش قیمت‌هایی غیرواقعی روبه‌رو شود.

تقاطع مرگ یا Death Cross چیست؟

علاوه بر تقاطع طلایی، شرایط و عوامل مختلف بسیاری وجود دارند که می‌توانند در ارزش بیت کوین و آینده‌ی آن تأثیرگذار باشند.

تقاطع طلایی

بعد از افزایش قیمت چشمگیری که بیت کوین داشت، در نهایت میانگین متحرک 50 روزه شیبی نزولی پیدا کرد و از میانگین متحرک 200 روزه نیز عبور کرد و به‌اصطلاح با تقاطع مرگ مواجه شد. در آن زمان قیمت بیت کوین شدیداً کاهش پیدا کرد و به 10 هزار دلار رسید. این کاهش قیمت چنان شدید بود که در سال گذشته بی‌سابقه بوده است و برخی باور دارند که این روند کاهش قیمت بیت کوین همچنان ادامه دارد و بازار بیت کوین به‌زودی از آن عبور نخواهد کرد.

کاهش قیمت بیت کوین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند الگویی که در سال 2015 رخ داد، دوباره تکرار می‌شود و این بازار خرسی که اکنون بیت کوین در آن قرار دارد، با افزایشی ناگهانی روبه‌رو خواهد شد که این تقاطع طلایی واقعی نخواهد بود.

اگر بخواهیم کاهش قیمت آلتکوین را نشانه‌ای برای بیت کوین ببینیم، پس بیت کوین نیز با سقوطی چشم‌گیر روبه‌رو خواهد شد. در این میان تحلیل‌گران رمز ارز دیدگاه‌های مختلفی را به‌اشتراک می‌گذارند و اکثریت آن‌ها باور دارند برای آنکه بیت کوین بتواند به رشد قیمت سالمی دست پیدا کند، باید روند رو به کاهش خود را کامل طی کند.

خلاصه مطلب
تقاطع طلایی چیست و چه تأثیری در قیمت بیت کوین دارد؟
عنوان مقاله
تقاطع طلایی چیست و چه تأثیری در قیمت بیت کوین دارد؟
توضیحات
بعد از ماه‌ها ثبات ارزش رمز ارز، این بازار در چند هفته‌ی گذشته شاهد یک سری تغییر قیمت و افزایش بوده است. در نتیجه‌ی این تغییر قیمت، به‌نظر می‌رسد بزرگ‌ترین رمز ارز حال حاضر بیت کوین به تقاطع طلایی (Golden Cross) یا افزایش قیمت چشمگیری دست پیدا کند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *