کامپیوتر کوانتومی گوگل و خطرات پیش روی بیت کوین

اشتراک با دوستان

به‌نظر می‌رسد که فناوری کامپیوتر کوانتومی گوگل می‌تواند به بهبود وضعیت رمز ارزهای مبتنی بر اثبات سهام (PoS) کمک قابل‌توجهی کند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل و ساخت اعداد تصادفی حقیقی

اثبات سهام یا PoS نوعی الگوریتم همگانی است که در آن تولیدکنندگان بلوک به‌طور تصادفی و با توجه به میزان سهامشان انتخاب می‌شوند. از طرفی دیگر، الگوریتم رمز ارزها مبتنی بر اثبات کار (PoW) به‌گونه‌ای است که به ماینینگ توجه می‌کند. درهرصورت، شک و شبهه‌هایی درمورد درستی انتخاب‌های تصادفی الگوریتم PoS ایجاد شده است.

اسکات آرونسون تئوری‌پرداز نظریه کوانتومی است و در 23 اکتبر در دانشگاه تگزاس گفت که ساختار محاسباتی کوانتومی می‌تواند تردیدهای مربوط به PoS را از بین ببرد، چرا که یک آزمایش کوانتومی می‌تواند اعداد تصادفی قابل‌اطمینانی تولید کند. او پیشتر در وبلاگ شخصی خود نوشته بود که:

افراد ممکن است در PoS نسبت به تصادفی بودن اعداد تردیدهایی داشته باشند. اما، یک آزمایش کوانتومی نمونه‌ای (تحت یک سری فرضیات محاسباتی) این توانایی را دارد که بلافاصله اعداد تصادفی جدید تولید کند. این موضوع، کاربردهایی احتمالی برای رمز ارزهای مبتنی بر اثبات سهام  و سایر پروتکل‌های رمزنگاری شده دارد. بسیار خوش‌بین و امیدوارم که فناوری‌های بیشتری از این قبیل، در آینده نزدیک کشف خواهند شد.

به چالش کشیدن فرضیه‌ی چرچ تورینگ، توسط گوگل

گوگل در تاریخ 23 اکتبر نتایج آزمایش کامپیوتر کوانتومی خود را منتشر کرد. در این آزمایش، 200 ثانیه طول کشید تا سیکامور (Sycamore) – یک پردازنده 54 کیوبیتی با دروازه‌های منطق کوانتومی – یک نمونه از یک مدار کوانتومی را یک میلیون بار نمونه‌برداری کند. درمقابل، ابرکامپیوتر IBM که Summit نام دارد، برای انجام این محاسبات به 10 هزار سال نیاز دارد. و باید به این نکته توجه داشت که این ابرکامپیوتر ظاهراً قدرتمندترین کامپیوتر تا به امروز است.

به گفته‌ی گوگل، این آزمایش کوانتومی اولین چالش آزمایشی دربرابر فرضیه چرچ-تورینگ (Church-Turing) است. این فرضیه به‌عنوان تئوری محاسبه‌پذیری شناخته شده است. به باور گوگل، کامپیوترهای قدیمی می‌توانند هر نوع مدل محاسباتی را به شیوه‌ای «معقول» انجام دهند. گوگل در یک مقاله‌ی اختصاصی توضیح داد:

در ابتدا مدارهای ساده تصادفی را با عمقی یکسان، از 12 تا 53 کیوبیت اجرا کردیم. با استفاده از شبیه‌سازی‌های کلاسیک عملکرد کامپیوتر کوانتومی گوگل را بررسی و آن را با مدل نظری مقایسه کردیم. زمانی که کارکرد سیستم تأیید شد، مدارهای سخت تصادفی را با افزایش عمق و با 53 کیوبیت اجرا کردیم، و این کار را تا زمانی ادامه دادیم که شبیه‌سازی کلاسیک دیگر قابل انجام نبود… با اولین محاسبات کوانتومی که دیگر نمی‌توانند در کامپیوترهای کلاسیک انجام شوند، ما توانستیم قلمرو جدیدی از محاسبات را برای کاوشگران باز کنیم.

آیا موقعیت بیت کوین در خطر است؟

چندی پیش، پیتر تاد توسعه‌دهنده‌ی سابق بیت کوین درمورد  بیت کوین و کامپیوتر کوانتومی گوگل صحبت‌هایی کرد. به گفته‌ی او پیشرفت‌های محاسبات کوانتومی هیچ خطری برای بیت کوین ندارد و جایی برای ترس نیست. با باور او موانع مالی به تنهایی می‌توانند بیت کوین را از هر نوع حواشی و آسیب‌های احتمالی دور نگاه دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *