هنگام خرید ریپل به این نکات مهم توجه کنید

اشتراک با دوستان

ریپل سومین رمز ارز دنیاست. اما باید بدانید که خرید ریپل همچون رمز ارزهای دیگر آسان نیست. متمرکز بودن این رمز ارز، یک دلیل مهم در متفاوت بودن خرید و فروش ریپل است. در این مقاله با همراه باشید و با زیر و بم این رمز ارز آشنا شوید.

شاید باور نکنید، اما برای هر رمز ارزی میلیون ها طرفدار وجود دارد. برخی از این افراد به رمز ارزها علاقه دارند، چون به‌دنبال درآمدزایی هستند و آن‌ها را به‌عنوان منبع سرمایه‌گذاری می‌دانند. برخی دیگر، به رمز ارزها علاقه دارند چون معتقدند ارزهای دیجیتال آینده‌ی درخشانی دارند و می‌خواهند حامی این جریان انقلابی باشند.

هر دلیلی که وجود داشته باشد، مشخص است که هرکسی حداقل یک رمز ارز موردعلاقه دارد. در این مقاله به معرفی یکی از رمز ارزهای محبوب یعنی ریپل می‌پردازیم. ریپل توانسته رتبه‌ی خوبی در جهان بدست بیاورد و اگر درمورد خرید ریپل سؤالی دارید، در این پست می‌توانید به جواب‌های خود برسید.

در ابتدا توضیحی درمورد اینکه ریپل چیست خواهیم داد. به‌طورقطع شناخت مختصری از این رمز ارز دارید، اما در اینجا به‌طور کامل این رمز ارز را معرفی می‌کنیم، و نحوه‌ی خرید ریپل، محل نگه‌داری آن و غیره صحبت می‌کنیم.

ریپل چیست؟

ریپل رمز ارز محبوبی است که توانسته رتبه‌ی سوم را در بازار رمز ارزها به خود اختصاص دهد. اما قبل از هر چیز باید به یک نکته‌ی جالب اشاره کنیم. آنچه شما نامش را «ریپل» می‌گویید، اسم واقعی‌اش ریپل نیست!

ریپل درواقع نام سیستمی است که این کوین را به وجود آورده است. نام این کوین XRP است. البته، مردم از روی عادت به آن ریپل می‌گویند، و همه هم متوجه منظور یکدیگر می‌شوند. اگر هر جایی با اسم رمز ارز ریپل مواجه شدید، بدانید که منظور همان توکن XRP است. اما واقعاً ریپل چیست؟

در یک تعریف تئوریک، ریپل یک رمز ارز متمرکز است که در سال 2012 توسط کریس لارسن و جد مک‌کلب ساخته شد. اگر توجه کرده باشید، ما از کلمه‌ی «متمرکز» استفاده کردیم. ریپل یکی از رمز ارزهای نادری است که با وجود متمرکز بودن توانسته جایگاه خوبی برای خود بدست آورد.

واژه‌ی «متمرکز» یعنی ریپل به یک شرکت مشخص تعلق دارد. اکثر رمز ارزهایی که امروزه در بازار وجود دارند، نامتمرکز هستند. بدین معنا که افراد می‌توانند به‌راحتی در فرایند توسعه‌ی آن‌ها شرکت کنند. درحال حاضر، رمز ارزهای نامتمرکز به استانداردهای صنعت ارز دیجیتال تبدیل شده‌اند، و مردم آن‌ها را به‌عنوان آینده‌ی رمز ارزها می‌شناسند. اما، می‌توان دید که ریپل با وجود متمرکز بودنش نیز توانسته جایگاه مطلوبی در این بازار به دست آورد. ولی چطور؟

ریپل چیست : مزایای ریپل

برای مدتی طولانی به ریپل لقب «قاتل بیت کوین» را داده بودند. البته که اصطلاح سنگینی است، ولی هدف اولیه ریپل نیز این بوده که جای بیت کوین را بگیرد.

اول‌ازهمه باید به این نکته اشاره کرد که با وجود متمرکز بودن ریپل، این رمز ارز توانسته در طراحی خود موفق باشد و در اکوسیستم جای گیرد. متمرکز بودن این توکن باعث شده تا خرید و فروش ریپل از سرعت بالایی برخوردار باشد. این موضوع زمانی که آن را با خریدوفروش بیت کوین مقایسه می‌کنیم، کاملاً قابل شهود است.

یک دلیل موفقیت دیگر ریپل، به‌خاطر پشتوانه‌ی بانکی آن است. ریپل با بیش از 100 بانک مختلف در سراسر جهان همکاری می‌کند، و این بانک‌ها به جریان داشتن این رمز ارز در بازار کمک می‌کنند.

درحال‌حاضر، حکومت‌های مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که کاملاً با ارزهای دیجیتال مخالف هستند و استفاده از آن‌ها را در کشور خود ممنوع کرده‌اند. جالب است که بدانید ریپل تنها رمز ارزی است که توانسته از این ممنوعیت فرار کند. چرا که ریپل متمرکز و قانونی است، و مؤسساتی مثل بانک‌ها نیز به آن اعتماد دارند و می‌توانند از آن استفاده کنند.

ریپل چیست : قیمت ریپل

زمانی که این مقاله درحال گردآوری است، قیمت ریپل نزدیک به 0.44 دلار است. شرکت سازنده‌ی ریپل، مدعی شده سیستمی طراحی کرده که می‌تواند به افزایش قیمت ریپل کمک کند.

هنگام خرید ریپل به این نکات مهم توجه کنید

سیستمی که شرکت ریپل از آن استفاده می‌کند، مدلی مشخص دارد. از زمانی که توکن XRP ساخته شده، 1 بیلیون ریپل به بازار وارد شده است. در این پروتکل، هیچ کوین دیگری ساخته نخواهد شد. اما این یعنی چه؟ این سیستم بدین معناست که، اگر شما در یک خرید و فروش ریپل، توکن XRP خود را به‌فروش رساندید، آن مقدار ریپل برای همیشه به فروش رفته است. اصلی که در اینجا از آن استفاده می‌شود، اصل کمیابی است. درست همانند طلا یا الماس، هر چه ریپل کمتری در بازار وجود داشته باشد، قیمت ریپل نیز افزایش پیدا می‌کند.

با توجه به اینکه بازار رمز ارز همیشه در حال نوسان است، به‌سختی می‌توان گفت که این اصل جواب خواهد داد یا خیر. بااین‌حال، با توجه به تمام این مسائل، ریپل همچنان توانسته در رتبه‌ی سوم بازار بماند. و این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد که مردم مشتاق خرید ریپل هستند.

ریپل چیست : چگونه ریپل بخریم؟

حال به این سؤال می‌رسیم که برای خرید ریپل باید چه کار کرد. موضوعی که باید بدانید این است که، خرید ریپل به آسانی خرید رمز ارزی چون بیت کوین یا اتریوم نیست. البته این موضوع ربطی به محبوبیت این رمز ارزها ندارد. بلکه به این خاطر است که ریپل متمرکز است.

شما نمی‌توانید اسم ریپل را در تمام صرافی‌های رمز ارز پیدا کنید و در آنجا خرید و فروش ریپل انجام دهید. بسیاری از افرادی که به‌دنبال خرید ریپل هستند، خیلی سریع به درهای بسته می‌خورند و متوجه می‌شوند که رمز ارز محبوبشان در بسیاری از پلتفرم‌های خریدوفروش پشتیبانی نمی‌شود. برای مثال، صرافی Coinbase از شهرت خوبی برخوردار است. ولی افراد نمی‌توانند به‌راحتی برای خرید ریپل در آنجا اقدام کنند.

برای خرید ریپل یکسری راه‌ها و پلتفرم‌هایی وجود دارد که در اینجا آن‌ها را معرفی می‌کنیم. وب‌سایت‌هایی که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم، ترتیب خاصی ندارند و به معنای بهتر یا بدتر بودن آن‌ها نیست.

BitStamp

اگر به خرید ریپل فکر می‌کنید، پلتفرم BitStamp یکی از وب‌سایت‌های معروف و آسان است. حتی در بخش « چگونه ریپل بخریم » سایت رسمی XRP نیز، به نام BitStamp به‌عنوان یک پلتفرم مطمئن برای خرید ریپل، اشاره شده است. اما در BitStamp چگونه ریپل بخریم؟

در ابتدا، شما به یک حساب کاربری نیاز دارید. برای آنکه بتوانید در سایت یک پروفایل داشته باشید، به نام، ایمیل و نام کشور محل اقامت خود نیاز دارید. بعدازآن، سایت یک گذرواژه و رمز عبور در اختیار شما قرار می‌دهد. قبل از آنکه بتوانید به خرید ریپل مشغول شوید، باید حساب خود را تأیید کنید. این کار از طریق ارسال کارت شناسایی انجام می‌شود.

حقیقت این است که بسیاری از افراد، زمانی که صحبت از رمز ارزها می‌شود، چندان تمایلی به تأیید هویت و دادن اطلاعات کارت شناسایی خود ندارند. این افراد می‌خواهند کار خود را در خلوت و بی‌سروصدا انجام دهند، و طبیعتاً فرایند تأیید هویت کاملاً متضاد با خواسته‌ی آن‌هاست.

بااین‌حال، باید به یاد داشته باشید که ریپل یک رمز ارز متمرکز است. خرید ریپل، فروش آن، و انجام معامله با آن کاملاً قانونی است. در شرایط این‌چنینی، فرایندهای تأیید هویت کاملاً طبیعی هستند.

نکته: برای امنیت بیشتر، شما می‌توانید تأیید هویت دومرحله‌ای بر روی حساب کاربری خود قرار دهید.

درنهایت، پس از ساخت حساب کاربری، می‌توانید ارز کشوری خود را به حساب BitStamp واریز کنید و از طریق پلتفرم به خرید ریپل اقدام کنید. نکته‌ی آخر اینکه، وب‌سایت BitStamp از کاربران مقیم آمریکا و اروپا پشتیبانی می‌کند.

Kraken

یک راه دیگر که برای خرید ریپل وجود دارد، پلتفرم Kraken است. صرافی Kraken  به کاربرانش در آمریکا و اروپا خدمات‌رسانی می‌کند و از شهرت قابل‌توجهی در بازار رمز ارز ها برخوردار است.

برای مدتی طولانی، Kraken به‌عنوان پلتفرمی ایمن برای خرید و فروش بیت کوین شناخته‌شده بود. این صرافی، دو سال بعد از ورود بیت کوین به بازار و در سال 2011 راه‌اندازی شد و برای مصرف عموم مردم به بازار عرضه شد. نیازی به گفتن نیست که این شرکت توانست در مدت کوتاهی، شهرت خوبی برای خود بدست آورد.

اما خرید ریپل در Kraken چگونه است؟ فرایند خرید ریپل در این پلتفرم نیز تقریباً همانند BitStamp است. ابتدا باید یک حساب بسازید، آن را تأیید کنید، اطلاعات شناسایی خود را تأیید کنید، و تمام! شما می‌توانید خرید و فروش ریپل خود را شروع کنید. رایج‌ترین ارزی که در این صرافی استفاده می‌شود، دلار آمریکا است. بعدازآنکه مقداری ارز کشوری در حساب خود قرار دادید، می‌توانید ریپل موردنیاز خود را خریداری کنید.

اگر در آمریکا اقامت دارید، پلتفرم Kraken یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌توانید برای خرید ریپل به آن مراجعه کنید. این صرافی علاوه بر اینکه قابل‌اطمینان است، دفتر اصلی آن نیز در آمریکا قرار دارد. این موضوع  فرایند تأیید هویت و خرید ریپل را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

Cex

Cex.io یک پلتفرم خریدوفروش رمز ارز دیگر است، که افراد زیادی برای خرید ریپل آنلاین به آن مراجعه می‌کنند. اگرچه Cex به معروفیت سایر پلتفرم‌های معرفی شده نیست، ولی این صرافی رمز ارز توانسته محیطی ایمن و قابل‌اطمینان برای کاربرانش ارائه کند.

دلیل آنکه شاید افراد زیادی درمورد صرافی Cex چیزی نشنیده باشند، این است که این صرافی بیشتر در اروپا و مخصوصاً انگلستان مورداستفاده قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند از Cex به عنوان صرافی رمز ارز و هم کیف پول استفاده کنند. این موضوع باعث می‌شود فرایند خرید، فروش، معاوضه و تجارت رمز ارز بسیار آسان‌تر و سریع‌تر شود.

پلتفرم صرافی Cex در سال 2013 راه‌اندازی شد و در آن زمان به‌دلیل تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای که داشت شهرت پیدا کرد. یک ویژگی جالب دیگر Cex این است که دارایی کاربرانش را در محیطی آفلاین ذخیره می‌کند. این موضوع به معنای امنیت بیشتر است.

فرایند خرید بیت کوین در Cex نیز همانند پلتفرم‌های قبل است. ثبت‌نام، تأیید حساب و اطلاعات شناسایی، انتقال ارز کشوری یا حتی رمز ارزهایی چون بیت کوین و لایت کوین به حساب خود، و خرید ریپل.

خرید ریپل در Coinbase چه مشکلی دارد؟

صرافی Coinbase به‌دلیل شهرتی که دارد، باعث شده تا افراد بسیاری برای خرید ریپل یا رمز ارزهای دیگر به آن مراجعه کنند. مشکل اینجاست، که زمان زیادی طول نمی‌کشد که افراد متوجه می‌شوند نمی‌توانند ریپل موردنیاز خود را از آنجا خریداری کنند. چرا که این صرافی ریپل را در لیست ارزهای دیجیتالی که پشتیبانی می‌کند، قرار نداده است.

البته اگر اصرار دارید که با Coinbase کار کنید، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. یکی از این راه‌ها این است که یک رمز ارز به‌دلخواه از Coinbase خریداری کنید و سپس در پلتفرمی دیگر آن را به ریپل تبدیل کنید.

شاید فکر کنید دردسر این کار بیشتر از فایده‌ی آن است. اما باید به یک نکته توجه داشته باشید. اینکه صرافی Coinbase اولین محلی است که افراد تازه‌وارد به دنیای رمز ارز، به آن وارد می‌شوند. این صرافی به‌دلیل شهرت بالایی که دارد، تقریباً جزو اولین صرافی‌های محبوب دنیاست.

Coinbase یکسری رمز ارزهای رایج و مشخص مثل بیت کوین، اتریوم و غیره را پشتیبانی می‌کند. از طرفی دیگر، کارمزدی که این صرافی می‌گیرد بسیار پایین است، و این خود محرکی قوی است تا افراد برای خرید رمز ارز های خود به آنجا بروند و با خرید خود خریدهای دیگری انجام دهند.

ریپل چیست : نتیجه‌گیری

همان‌طور که می‌بینید، رمز ارز ها هر روز موج جدیدی میان مردم سراسر جهان راه می‌اندازند. خرید ریپل تنها موضوعی نیست که مردم ممکن است درمورد آن بپرسند. درمورد نحوه‌ی خرید تمام رمز ارزها می‌توان تمام این فرایند را تکرار کرد. و واقعیت این است که این سؤال‌ها و جواب‌ها هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند.

از نگاه عموم جامعه، زمانی که صحبت از ارز دیجیتال می‌شود، عموماً رمز ارزهای نامتمرکز به یاد می‌آیند. و مردم بر این باورند که رمز ارزهای نامتمرکز می‌توانند بخش بزرگی از این صنعت را به خود اختصاص دهند. درهرصورت، اصول اصلی رمز ارزها بر آزادی و نامتمرکز بودن استوار است. اما ناگاه با ریپل مواجه می‌شویم.

ریپل توانسته رتبه‌ی بالایی در میان رمز ارزهای دیگر بازار به خود اختصاص دهد. این موضوع یعنی، افراد هنوز هم به این سیستم متمرکز علاقه دارند. یعنی خالقان ریپل، درحال ساخت آینده‌ای بزرگ برای جامعه‌ی رمز ارزی هستند. این موضوع بدین معناست که، حتی علاقه‌مندان رمز ارزهای نامتمرکز نیز، به این ارز دیجیتال علاقه دارند. و درنهایت، این اتفاق نشان می‌دهد که ریپل به‌زودی از یاد نخواهد رفت.

هدف ما از نوشتن این مقاله، این نبود که صرفاً به شما بگوییم خرید و فروش ریپل چگونه است یا از کجا ریپل بخرید. هدف اصلی ما این بود که به شما نشان دهیم چرا صدها هزار نفر به‌دنبال خرید و فروش ریپل هستند و به این رمز ارز اهمیت می‌دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *