تضعیف دلار با شکل گیری رمزارز واحد در جهان اسلام

اشتراک با دوستان

محمد قاسمی، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری سوشیانت درباره شکل‌گیری رمزارز واحد در جهان اسلام نکاتی را در گفتگو با ایکنا بیان نمود.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور درباره ایجاد رمزارز واحد در میان کشورهای اسلامی در اجلاس سران که هفته گذشته در کوالالامپور برگزار شد گفت:

واقعیت این است که ایجاد رمزارز مشترک در میان چند کشور الان در حوزه یورو هم مورد بحث است. همچنین کشورهایی نظیر روسیه، ترکیه و چین به دنبال انجام چنین کاری هستند لذا کشورهای اسلامی هم طبیعتاً می‌توانند به دنبال چنین کاری بروند.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری سوشیانت درباره تلاش بسیاری از کشورها برای حذف سلطه دلار اظهار داشت:

موضوع تضعیف دلار در مبادلات بین‌المللی، چند سالی است که استارت خورده است. برای مثال چین و روسیه بسیاری از مبادلات تجاری را با استفاده از ارزهای خودشان انجام می‌دهند تا اثرات منفی سلطه دلار را کم کنند.

قاسمی با بیان اینکه پیشنهاد شکل گیری این رمزارز اسلامی بسیار مناسب و به جاست گفت:

کشورهای اسلامی هم می‌توانند یک رمزارز واحد، با یک پشتوانه معرفی کرده و از آن برای مبادلات تجاری استفاده کنند. البته نرخ این ارزها معمولاً تغییری پیدا نمی‌کند و رنج مشخصی دارند و تبادلات مالی این چند کشور با همدیگر را هم تسهیل خواهد کرد لذا معتقدم این پیشنهاد خوبی است و اگر اجرایی شود می‌تواند نفوذ دلار یا یورو را کمتر کند.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری سوشیانت اظهار داشت:

توافقات چندجانبه کشورها که صورت گرفت می‌توانند این موضوع را حل کنند. قبلاً مانع اصلی شکل‌گیری چنین رمزارزهایی در بستر تسویه و قبول بودن این رمزارز میان این چند کشورها بود که الان می‌توان در بستر بلاک چین، این کار را انجام داد و منافعی هم در پی داشته باشد.

وی افزود:

چند کشور که منافع مشترک اقتصادی، سیاسی یا مذهبی داشته باشند می‌توانند برای ایجاد رمزارز واحد برای انجام فعالیت‌های تجاری و اقتصادی اقدام کنند. بالاخره وقتی‌ که تبادل مالی میان این کشورها وجود دارد و به ویژه اگر حجم این تبادلات زیاد باشد لازم است با یک ارز جهان‌تراز انجام شود؛ بدین معنی که باید طرف‌های تجاری آن را قبول داشته باشند، نه اینکه مبادلات به وسیله ارز محلی هر کشوری انجام شود.

قاسمی درباره برخی مقاومت ها در صورت شکل گیری این رمزارز اینگونه توضیح داد:

اینکه کشورها تا چه اندازه آن را قبول کنند مهم است چراکه قسمت‌ عمده قدرت یک دولت به قدرت پول آن مربوط است و اگر قرار باشد رمزارزها از سلطه دولت‌ها خارج شوند ممکن است در مقابل آن مقاومت‌هایی هم نشان دهند.

وی همچنین افزود:

 قطعاً اجرایی شدن آن از نظر فنی و نرم‌افزاری مشکلی ندارد اما اینکه سیاست‌های کلان این کشورها نسبت به یکدیگر چگونه است و آیا همه این کشورها شکل‌گیری چنین رمزارز واحدی در جهان اسلام را خواهند پذیرفت یا خیر؟ بحث دیگری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *