چالش لیبرا برای بانک های مرکزی

اشتراک با دوستان

رمزارز اختصاصی فیس بوک به نام لیبرا در روز 16 سپتامبر در نشستی با حضور فیس بوک و مقامات 26 بانک مرکزی به بحث گذاشته شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی انگجت و به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، روز 16 سپتامبر در بازل سوئیس نشستی میان نمایندگان رمزارز لیبرا و مقامات 26 بانک مرکزی به ریاست بنوا کور عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا صورت گرفت. در میان مقامات بانک های مرکزی، انگلستان و آمریکا نیز حضور داشته اند.

اگر چه تلگرام و وال مارت نیز همانند فیس بوک در حال طراحی و عرضه رمزارزهای اختصاصی خود هستند، اما  فیس بوک با طراحی رمزارز لیبرا، سعی دارد ارز خود را در فرمتی مستقل از هر کشوری ارائه دهد که همین موضوع موجب نگرانی وزرای اقتصاد اروپا شده است. منتقدان نگران متزلزل شدن اقتصاد توسط لیبرا هستند و معتقدند رمزارزهایی این چنینی موجب کاهش قدرت بانک های دولتی خواهد شد.

اما فیس بوک اعلام نموده عرضه رمزارز خود را تعمدا به تعویق انداخته اند تا با گفتگو در مورد حواشی آن و مسائل پیرامون، بتوانند برنامه های خود را تغییر دهند. همچنین فیس بوک در واکنش به نشست 16 سپتامبر بر استقبال از این نشست تاکید نمود.

به نظر می رسد اگر فیس بوک خواستار استفاده گسترده از رمزارز اختصاصی خود است، باید به برخی امتیازاتی را تقدیم کند، زیرا منتقدان و کارشناسان اقتصادی معتقدند با اینکه لیبرا یک کوین پایدار است و باید ثبات قیمت به وجود آورد و توسط دارایی های ذخیره حمایت گردد، اما اگر به رشد سریع دست یابد، موجب افزایش اعتبار و نفوذ فیس بوک و مقامات رمزارز اختصاصی آن خواهد شد که این به نفع حاکمیت ارزهای دولتی و بانک های مرکزی نخواهد بود. بر همین اساس و با توجه به نظرات منتقدان و کارشناسان اقتصادی در مورد رمزارز لیبرا، فیس بوک انتظار پیش نرفتن گفتگوی این نشست مطابق سیاست هایش را داشته است. چرا که نظر مقامات نیز این است لیبرا حاکمیت مالی دولت ها را زیر سوال می برد و حتی در این راستا فرانسه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *