از نگرانی برای ممنوعیت تولید بیت کوین تا موافقت با نرخ صادراتی برق برای تولید ارزهای دیجیتال

اشتراک با دوستان

غلام نبی فیضی، با اشاره به فراگیر شدن ارزهای دیجیتال در دنیا و تصویب ممنوعیت خرید و فروش آن در سال 96 در کشور می گوید که نباید با پدیده های نوظهور با دیده تردید نگریست و باید با انعطاف بیشتری با آن رفتار کرد. در همین راستا معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با توجه به نبود مشکل در تامین برق کشور درسال جاری از موافقت دولت با نرخ صادراتی برق برای تولید بیت کوین خبر داد.

غلام نبی فیضی، حقوقدان، با توجه به پیشرفت سریع دنیا در زمینه مارکتینگ گفت:

مسئله ارزهای دیجیتال در حال حاضر در دنیا مطرح است همان‌طور که مدت‌ها قبل در مورد ای‌مارکتینگ نیز این مسئله مطرح بود و همزمان که دنیا با سرعت نور و صوت در این زمینه پیش می‌رفت چند جوان ایرانی خوش فکر و خوش ذوق نیز در این رابطه فعال بودند و با به اینکه خیلی رشد عالی داشت، اما ما توان کنترل و مدیریت آنها را نداشتیم و سعی کردیم با اقدامات و ابزارهایی جلوی آن را بگیریم.

وی با اشاره به قیمت بالای بیت کوین و قابلیت ارز آوری آن گفت:

در حال حاضر هر بیت کوین حدود ۱۴۸ میلیون تومان قیمت دارد که مبلغ بسیار بالایی بوده و می‌تواند برای کشور راهی برای تولید ارز محسوب شود. با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال در قالب سیستم بلاک چین عمل می‌کنند و فرستنده، گیرنده، انتقال دهنده و بازیگران این عرصه مشخص نبوده و مبدأ و مقصد معلوم نمی‌شود در نتیجه شاید با کمی مدیریت در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی بتوان از این پتانسیل برای خیلی از فرصت‌های اقتصادی نافع کشور بهره‌مند شد.

وی ادامه داد:

 باید قوانین مشخص برای بیت کوین گذاشت. با ممنوع و محدود کردن توسعه به وجود نمی‌آید و مشکلات کشور نیز حل نخواهد شد. معمولاً در کشور ما هر پدیده جدید و یا هر عامل توفیق ملت که مردم به نحو خودکفا موفق می‌شوند توفیقاتی را به دست بیاورند، بلافاصله بخش‌هایی از مجموعه حاکمیت دچار نگرانی شده که حال چه خواهد شد و با دیده تردید به آن نگریسته و فوراً جلوی گسترش آن را می‌گیرند تا بعد بفهمند که چه باید کرد که در مورد ارزهای دیجیتال هم همین‌گونه است. در مورد کشورهایی مثل ما که مسائل مربوط به تحریم مطرح است، یکی از توصیه‌هایی که همیشه داشته‌ایم استفاده از پتانسیل‌های مربوط به تجارت الکترونیک، پول الکترونیکی و کیف پول الکترونیکی و خصوصاً بیت کوین‌ها بوده است.

همچنین وی تصریح کرد:

خوشبختانه در حال حاضر با رویکرد مثبت به نحوه استفاده صحیح از فرصت بهره‌برداری از ارزهای دیجیتال، طرحی تهیه و در حال پیگیری است که دولت از این پتانسیل عظیم به نحو خردمندانه و منطبق با واقع برای حل مشکلات کشور استفاده کند.

این حقوقدان با اشاره به اینکه ارزهای دیجیتال پدیده ای نو ظهور هستند و تا وضع قوانینی برای آنها امکان کلاه برداری وجود دارد، خاطر نشان کرد:

 مردم توجه داشته باشند که در چنین مواردی احتمال اینکه متضرر شوند وجود دارد، ولی همه ما باید توجه داشته باشیم که خود بحث بیت کوین و مقررات مربوط به تولید ارزهای دیجیتال باید از اقدامات دیگری که ممکن است در عرض یا به دنبال آن انجام گیرد، تفکیک شود. مثلاً اگر کسی از این فرصت برای پولشویی، تأمین مالی تروریسم یا قاچاق ارز و… استفاده کند و یا حتی کلاه‌برداری‌هایی رخ دهد، همه این موارد عنوان‌های مجرمانه مستقل هستند که ربطی به بیت کوین نداشته و مانند این است که کسی اتومبیل دیگری را به قصد مجرمانه بردارد و استفاده کند و یا از منزل مسکونی فردی برای فروش مواد مخدر و فحشاء استفاده شود که این ربطی به خرید و فروش خود ملک ندارد و آن عمل جرم است. در مورد بیت کوین‌ها نیز این‌گونه است.

وی افزود:

  بی‌تردید اگر پول‌شویی و کلاه‌برداری در این رابطه رخ دهد جرم خواهد بود که این موضوعات باید از هم تفکیک شود. همچنین دولت هم همان‌طور که شروع کرده باید خیلی زود این مسئله را قاعده‌مند کرده و بررسی شود کسانی که مجوزهای برق سه فاز دارند آیا در جهت پروانه بهره‌برداری از امتیاز برق خود استفاده می‌کنند یا بر خلاف آن است که این تخلف به نحوه استفاده از پروانه بهره‌برداری است و ربطی به بیت کوین ندارد.

فیضی با اشاره به نبود مقررات مربوط به بخش خرید و فروش و استخراج ارزهای دیجیتال گفت:

لازم است که قانون‌گذار و نظام حاکمیت اقتصادی کشور به این مسئله توجه کند. راهکار این نیست که ما جلوی توفیق بخش عظیمی از فعالیت‌های اقتصادی را بگیریم. شاید هنر در این باشد که ساختاری درست شود که مطالعات دقیق و درستی انجام داده و قوانین و مقررات مناسب با موضوع وضع شود تا نگرانی‌های حاکمیت در خصوص مسائل احتمالی منفی ارزهای دیجیتال پیش بینی شده و از این‌گونه نگرانی‌ها پیشگیری شود. البته باید جلوی ریسک‌های استفاده از ارزهای دیجیتال نیز گرفته شده و با احتیاط لازم از آن استفاده کرد، چون در فضای بلاک چینی کار می‌کنیم که هنوز در نظام حقوقی بین‌المللی قواعد ناظر بر مسئولیت‌ها و حقوق و تکالیف اشخاص مشخص نشده است.

در همین راستا و در خبری دیگر به نقل از خبرگزاری ایسنا معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از موافقت دولت با نرخ صادراتی برق برای تولید بیت کوین خبر داد و گفت:

 برای ارز دیجیتال نرخ صادراتی در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و مطرح شده و در انتظار تصویب هیئت دولت است. البته نرخ صادراتی بنا به پارامترهای مختلفی از جمله قیمت سوخت در خلیج فارس متفاوت است اما تغییرات آن بالا نیست.

همایون حائری تصریح کرد:

 آن چیزی که برای وزارت نیرو مهم است، بحث قیمت استخراج ارز دیجیتال است. دستگاه‌های ماینر انرژی زیادی مصرف می‌کنند و استهلاک بالایی دارند و هر فعالی که مجوز نداشته باشد، برقی که مصرف می‌کند، غیرمجاز است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *